Bypost har grafisk bransje i sikte

PUBLISERT: 25 april 2019
OPPDATERT: 25 april
Johan Widerberg på Bypost har grafisk bransje i sikte.

Forretningsideen til Bypost er at de henter post hos sine kunder, samler sammen og sorterer og oppnår deretter rabatter fra Posten, noe som de deler med sine kunder. Er det på tide å kvitte seg med frankeringsmaskinen? Vi tar praten.

Bypost ser nå ett stort potensiale for firmaer i den grafiske bransjen til kutte i sine portokostnader. Forretningsideen er å fungere som ett forenklende og besparende mellomledd mellom kunden og Posten Norge.

Bypost var en av utstillerne på Sign&Print-messen i Oslo i september i fjor. Widerberg forteller at resultatet ble at flere trykkerier og distribusjonsforetak fikk øynene opp for fordelene man kan oppnå ved å benytte seg av Bypost sine tjenester.

– Det vi merker etter Sign&Print i Oslo i fjor, der vi traff en rekke distribusjonsforetak, er at det nå kommer ganske store volum daglig. Vi har flere kunder som printer og konvolutterer, som vi nå henter. Volumer kan være alt fra noen hundre til 20 000 brev daglig.

Fokus fremover ligger blant annet i å hjelpe trykkerier og distribusjonsforetak i den grafiske bransjen med å få en ekstra fortjeneste ved å selge porto gjennom Bypost.

Er frankeringsmaskinen snart en saga blott?

– Det er ingen lønnsomhet for kunder å ha sin egen frankeringsmaskin. Det blir billigere å benytte Bypost istedenfor – at vi henter, frankerer og leverer videre til Posten Norge samme dag, sier Johan Widerberg hos Bypost.

Bypost henter inn brev og pakkeforsendelser hos private firmaer og offentlige virksomheter. Deretter leveres alt til Posten Norge for ombæring og utdeling til mottaker.

Johan Widerberg hos Bypost sier at de i dag har rundt 1 000 kunder som benytter deres frankeringsservice. Eksempelvis håndterer de daglig post for sykehusene i Oslo med mer.

– Det sendes ca 100 000 brev daglig via Bypost.
– Vi retter oss mot alle bedrifter som har frankeringsmaskiner, eller de som sender litt større volumer.

Bypost er i dag etablert på fire steder – Oslo, Drammen, Stokke og Skien. I bilparken har de et femtitalls biler som hver dag kjører ruter i sine respektive områder og henter ufrankert utgående post.

Selskapet kan vise til en betydelig økning i omsetning, som igjen henger tett sammen med økning i volum. I 2015 omsatte Bypost for i overkant av 30 millioner kroner.
Siste regnskapstall for 2018 viser en omsetning på 135 millioner kroner.
– Det er ett bevis på at vi jobber rett. Ett meget høyt servicenivå i kombinasjon med gode vilkår gjør oss attraktive. Kundene strømmer til, volumet øker…

For kundene innebærer dette en enklere posthåndtering og lavere portokostnad i kombinasjon med Posten Norge sin kvalitet på distribusjon.

Om Bypost
Bypost ble grunnlagt i Grenland i 2006 og dekker i dag både Oslo, Akershus, Buskerud, Vestfold og Telemark med kontor i Grenland, Stokke, Drammen og Oslo. De har også kunder utenfor dette området, som da frakter til Bypost via eksterne fraktselskaper. Bypost har for tiden 75 ansatte og et 50-talls egne biler på veien.

Siste nytt

Årets Canon Future Book Forum utforsket hvordan økosystem-tenkning kan bidra til vekst og innovasjon i bokbransjen

Den 12.–13. november 2025 samlet Canon over 200 deltakere fra 35 land i Poing, Tyskland. Årets tema var "Beyond Books: Reinventing Publishing Ecosystems". Forumet, nå i sitt 11. år, har etablert seg som en unik møteplass for forlagsbransjen og deres partnere – fra trykkerier, teknologileverandører og konsulenter.
Future-Book-Forum-2025900x600
Årets Canon Future Book Forum utforsket hvordan økosystem-tenkning kan bidra til vekst og innovasjon i bokbransjen

Hvitt er årets farge i 2026 ifølge Pantone.

En kjølig hvit nyanse som vil fungere som en beroligende hvisking i en kaotisk verden. Slik beskriver Pantone Color Institute "Cloud Dancer", som er Pantones farge for 2026.
Pantone 2026
Hvitt er årets farge i 2026 ifølge Pantone.

Ny innredningsfilm gir eksklusiv skinnfølelse

Coala Interior Film lanserer en ny serie kalt Leather Prestige.
CIF-LEATHER-PRESTIGE-BANNER
Ny innredningsfilm gir eksklusiv skinnfølelse

Kodak sender ut ny versjon av deres workflow-programvare

Kodak har lansert den nye versjonen 11.5 av Kodak Prinergy Software. I denne versjonen lover Kodak betydelige forbedringer.
PRINRGY11.5
Kodak sender ut ny versjon av deres workflow-programvare

Les videre

Aksell Logistikk går mot sterk vekst i 2026

Da Sign&Print besøkte Aksell Logistikk (tidligere Lundeby GF) i Hærland for et år siden, var den grafiske ferdiggjøringen på vei ut til fordel for logistikktjenester. To nye store kunder innen logistikk markerer denne endringen ytterligere.
Helge-2
Aksell Logistikk går mot sterk vekst i 2026

Canon markerer deres posisjon i inkjet-markedet

Med tre nye produkter på vei til markedet markerer Canon sin posisjon som markedets ledende leverandør av inkjetbaserte trykkløsninger.
Canon_01
Canon markerer deres posisjon i inkjet-markedet

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Blindeskrift er et interessant nisjemarked

Braille, punktskrift – eller blindeskrift som leses med fingrene til svaksynte – kan i prinsippet produseres av enhver UV-printer som kan legge farger lagvis. Men hvis det skal gjøres rasjonelt, bærekraftig og i samsvar med eksisterende standarder på feltet, er det vanskelig å komme utenom det amerikanske selskapet Direct Color Systems (DCS).
braille-DCS_05
Blindeskrift er et interessant nisjemarked