
Tyske Onlineprinters tar et skritt mot mer miljøvennlig produksjon og bytter til Kodaks prosessfrie trykkplater Sonora XTRA. Dette skal spare både forbruk av kjemikalier og vann.
– De prosessfrie platene er mer miljøvennlige, noe som er viktig for mange av våre kunder. Samtidig gjør den nye teknologien det mulig å levere produktene raskere. Den prosessfrie teknologien fremskynder produksjonen av platene ved å eliminere trinn som må tas ved konvensjonell produksjon, og den nye bildeteknologien er også raskere enn standardprosedyren, sier Roland Keppler, administrerende direktør i Onlineprinters, i en pressemelding.

De prosessfrie offsetplatene lages i en Kodak Magnus Q800 Platesetter som bruker Kodaks Squarespot bildeteknologi. Det nye computer-til-plate-systemet ferdigstiller en trykkplate på 45 sekunder.
Eksponeres digitalt
Sonora X-Series platene kan brukes til å trykke på alle typer underlag. Teknologien fungerer slik at platen går direkte fra CTP til pressen. Fordi platene er eksponert digitalt, elimineres kjemisk håndtering. Ifølge Kodak er prosessen egnet for trykkerier som skriver ut store volumer, arkmatet, heatset og coldset, offset, emballasje og med UV-herding.
Først introduseres teknologien i produksjonen i Neustadt an der Aisch, Tyskland, hvor lange serier med for eksempel kataloger, brosjyrer og flygeblad skrives ut. Deretter vil arbeidsmetoden implementeres i produksjonen også i Storbritannia, Danmark, Polen og Spania.