
På Sign, Print & Promotionmessen på Xmeetingpoint på Hellerudsletta utenfor Oslo den 20-21. oktober begynner seminarprogrammet å ta form. I dag tar vi for oss et foredrag som skal handle om design for digitaltrykt tekstil.
20. oktober klokken 13.00 har du sjansen til å se Wenche Lyches foredrag med tittelen «Kunsten å utvikle mønster for digital trykket tekstil». Foredraget holdes kun denne dagen på messen.
Wenche Lyche er amanuensis innen design og tekstil. Hum jobber for tiden på Institutt for Produktdesign på Oslo Met og er ansvarlig for tekstilavdelingen og underviser dessuten på Kunstakademiet i Tallin i «Surface pattern design» dvs- overflatedesign.
Wenche forteller: –Min karriere er fra klesdesign der jeg har mange år bak meg med drift av eget design kontor med skreddersøm til privat kunder. Jeg har deltatt i nasjonale og internasjonale utstillinger med mine klesobjekter i glidelås som er innkjøpt av Nasjonalmuseet i Oslo og Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum i Trondheim.
–Min filosofi har alltid vært at unikhet i design, kvalitet, snitt og skjæringer skal være utsøkte og passe personen som skal bære mine plagg. Tekstilenes egenskaper og overflater, mønster og farger skal forsterke designet. I de siste årene har jeg fokusert mere på tekstilenes overflater, mønster og jobbet digitalt med «surface pattern design» og utviklet egne metoder for preging av tekstil overflater og mønstringer og bearbeidet dem digitalt til nye mønster som kan rapporteres til digital printet metervare.
–Eksperimentering og provosering av tekstiler gir nye estetiske uttrykk og skaper unikhet og sterkere emosjonell tilknytning til ferdige produkter, avslutter Wenche.
Vi ser frem til et spennende foredrag på messen!
Seminarprogram
Onsdag den 20. oktober
09.30 Jobbe med Libraries – Eva Torstensrud, IGM
10.15 Miljø og Bærekraft i grafisk og storformat produksjon – Sigurd Hammerstad, grunder Megaprint
11.00 Effektmåling av digital og trykt markedsføring – Gunn Anita Bendixsen og Børre Jensen, Posten Norge
12.00 Tips i Indesign – Eva Torstensrud, IGM
13.00 Kunsten å arbeide med trykt tekstil – Wenche Lyche, Førsteamanuensis, Design, kultur og bærekraft
14.00 Å lage Infografikk i Illustrator – Eva Torstensrud, IGM
Torsdag den 21. oktober
09.30 Jobbe med Libraries – Eva Torstensrud, IGM
10.15 Sign og Print mot 2027. En visjon – Peter Ollén, sjefredaktør for Sign&Print
11.00 Da NSB ble Vy – Norges største re-designoppgave
12.00 Tips i Indesign – Eva Torstensrud, IGM
13.00 Effektmåling av digital og trykt markedsføring – Gunn Anita Bendixsen og Børre Jensen, Posten Norge
14.00 Å lage Infografikk i Illustrator – Eva Torstensrud, IGM
Det er gratis å delta på messen, om du har vaksinepass. Meld deg på her: sipp.no






