UPM tapte 2,2 milliarder på streiken

PUBLISERT: 2 mai 2022
OPPDATERT: 2 mai
Nå kommer den første informasjonen om virkningene av den finske papirstreiken. Den viser både tap og gevinster for UPM. Foto: Arkiv / Claes Nordström

Etter nesten fire måneder kunne streiken ved UPMs finske papirfabrikk avblåses i slutten av april. I en offisiell børsmelding vedrørende første kvartal 2022 opplyser UPM at selskapet har tapt 220 millioner euro, tilsvarende drøyt 2,2 milliarder kroner. Resultatet er imidlertid fortsatt positivt, men noe lavere enn samme periode i 2021.

Informasjonen i børsmeldingen er den første indikasjonen på de økonomiske konsekvensene av den langvarige streiken. Sammenlignet med første kvartal 2021 har UPM økt sine totale inntekter med 12 prosent til over 2,5 milliarder euro. Dette skyldes i hovedsak prisøkninger som i de ulike mediene ligger på mellom 34 og 74 prosent.

Endelig har imidlertid selskapet nytt godt av reduserte variable kostnader på grunn av streiken. UPM skriver at faste kostnader sammenlignet med fjerde kvartal 2021 hadde falt med 103 millioner euro, på grunn av sesongmessige årsaker, planlagt vedlikehold av tremassefabrikken i Kymi og streiken som varte fra 1. januar til 22. april. I løpet av andre kvartal vil de trolig bli påvirket av at varelager er tømt og variable kostnader stiger igjen.

Salget av etikettmaterialer økte
Hos UPM Raflatac, verdens nest største produsent av selvklebende etikettmaterialer, økte salget fra 391 millioner euro til 451 millioner euro til tross for streiken, men bruttofortjenesten ble mer enn halvert.

UPM skriver at det er betydelige usikkerheter i utsiktene for 2022. Dette skyldes krigen i Ukraina, veksten i den europeiske og globale økonomien, energimarkedssituasjonen i Europa og spenningene i råvare- og logistikkmarkedene.

Avventer prisøkning
Men UPM forventer at etterspørselen etter deres produkter vil fortsette i 2022. I løpet av første halvår vil produksjonen og utfallet av streiken påvirke de finske enhetene UPM Pulp, UPM Biofuels, UPM Raflatac, UPM Specialty Papers og UPM Communication Papers, samt de to planlagte vedlikeholdsstengingene av tremassefabrikker i Finland i løpet av andre kvartal.

Salgspriser og variable kostnader forventes å øke i de fleste UPM-selskaper i løpet av første halvår 2022. UPM vil fortsette å styre marginer med produktpriser, optimalisere sin produkt- og markedsmiks og ved å iverksette tiltak for å effektivisere variable og faste kostnader.

Siste nytt

Den første dragen har landet

Den nye Ricoh Pro Z75 – eller «dragen» som Ricoh kaller den – tar opp mye plass i lokalene hos LaserTryk i Århus.
LaserTryk_01
Den første dragen har landet

Slik vil bransjen omdefinere onlinetrykk

Den 12.–13. mars 2026 arrangeres Online Print Summit i München. Med mottoet «Re:inventing Print for the On Demand Era» nøyer man seg ikke med å bare være nytenkende om trykk – men også å omdefinere det.
3.-PM-OPS2026_Image_Meet-the-Speakers_final-2048x1366
Slik vil bransjen omdefinere onlinetrykk

Brother legger inn bud på Mutoh

Brother Industries ønsker å kjøpe Mutoh. Målet er å styrke sin posisjon innen storformat og industriell trykking. 
DSC_2940
Brother legger inn bud på Mutoh

Rask variabelprint med inkjet: «Veldig kostnadseffektivt»

Distribusjons- og logistikkselskapet Direct House i Oslo trykker mye på brev med variabeldata. Inkjet fra Riso har derfor vist seg å være en økonomisk gunstig måte å produsere på.
Gruppbild
Rask variabelprint med inkjet: «Veldig kostnadseffektivt»

Les videre

Aksell Logistikk går mot sterk vekst i 2026

Da Sign&Print besøkte Aksell Logistikk (tidligere Lundeby GF) i Hærland for et år siden, var den grafiske ferdiggjøringen på vei ut til fordel for logistikktjenester. To nye store kunder innen logistikk markerer denne endringen ytterligere.
Helge-2
Aksell Logistikk går mot sterk vekst i 2026

18 tips til hva du kan se på Drupa

Vår reporter var på plass på forhåndspresentasjonen av en del av utstillerne på årets Drupa, og fikk notert seg en del av det som blir å se og teste på de forskjellige standene.
Kollage 18 tips
18 tips til hva du kan se på Drupa

Lederskifte i Profil Grafisk

Ole Kristian Nyhus blir ny daglig leder i Profil Grafisk på Reinsvoll. Tidligere daglig leder Kristian Hamar går over i en ny stilling som forretningsutvikler. Dette skal ytterligere styrke selskapets posisjon som en betydelig aktør i markedet.
Profil Grafisk bild
Lederskifte i Profil Grafisk

Landets kanskje viktigste trykkeri er modernisert

Universitet i Oslo (UiO), med over 27 000 studenter og 6 600 ansatte, rommer ikke bare en institusjon for læring – men også et avgjørende trykkeri. Det lille, men betydningsfulle, og svært effektive Grafisk senter har i samarbeid med Canon gjennomført en omfattende moderniseringsprosess med fokus på kvalitet, bærekraft og effektivitet.
Trykkeriet UiO-kopi
Landets kanskje viktigste trykkeri er modernisert