Antalis tar opp det hete PVC-spørsmålet

PUBLISERT: 6 november 2023
OPPDATERT: 8 november
«Sustainability in visual communication, the controversial PVC plastic» kan lastes ned gratis fra Antalis nettside.

Antalis har laget en hvitbok om PVC-plastens være eller ikke være. Målet er å hjelpe kundene med det vanskelige spørsmålet om når det er hensiktsmessig å bruke PVC og når PVC-frie alternativer er bedre.

PVC-spørsmålet er kontroversielt og komplekst, ikke minst når det gjelder hvordan materialet påvirker miljøet. Et spørsmål som er langt fra svart eller hvitt og det er derfor Antalis har valgt å gå i dybden og vinkle diskusjonene på ulike måter i veilederen «Bærekraft i visuell kommunikasjon, den kontroversielle PVC-plasten». Skriften er produsert av eksterne konsulenter og spesialister i faget.

– Vi ønsker å få kundene til å tenke slik at de bruker riktig produkt til riktig bruk. Det handler om miljøet materialet skal brukes i, innendørs eller utendørs, og hvor lenge det skal sitte oppe. Vi ønsker å hjelpe kundene med å se på alternativer, sier Lars Wiklund, produktsjef i Skandinavia innen visuell kommunikasjon i Antalis.

Lars Wiklund, Antalis.
Lære og skape dialog

Veilederen er en del av Antalis sitt GRØNNE initiativ, som tidligere også inkluderer produktklassifiseringssystemet for miljøet, Green Star System. Det skal hjelpe kundene med å få svar på spørsmålene sine om PVC for å kunne ta velbalanserte materialbeslutninger. Det skal både utdanne og skape dialog med kundene, og ikke minst vektlegge bærekraftige alternativer i henhold til Antalis bærekraftsmål.

I guiden går Antalis gjennom spørsmål som hva PVC er og hvordan det påvirker miljøet i løpet av livssyklusen. Men også hvordan både produksjon og resirkulering av PVC fungerer. Hvordan velger du riktig produkt for skilt og utstillinger? Og for selvklebende filmer og vinyler? Dette er spørsmål som leseren bør få svar på.

– Mange bedrifter har vedtatt retningslinjer for å være plastfrie, fossilfrie eller PVC-frie. Det er et hyggelig budskap, men selskapene vet ikke alltid nøyaktig hvorfor de bestemte seg for dette. Noen ganger er materialer med PVC det beste alternativet, men det er gevinst å hente i å velge et alternativ og det kan vi hjelpe med, sier Lars Wiklund og fortsetter:

– De kundene som velger bort PVC kan bruke et annet «fossilfullt» produkt i stedet, som også er laget med olje som råstoff. Vårt budskap er å bruke rett råstoff til rett tid. Og hvordan kan en grafisk bedrift som ønsker å bruke PVC-frie produkter tenke når man finner ut at alternativet slipper ut mer CO2 enn den gamle standard PVC-filmen?

Neste trinn: CO2-kalkulator for viscom

Guiden blir ikke den siste Antalis publiserer.

– Håpet er å kunne produsere CO2-verdier per produkt innenfor viscom. Det er komplekst og betydelig vanskeligere å produsere verdier for plast enn for eksempel for papir, men vi håper å komme dithen og publisere noe om det i nær fremtid, sier Lars Wiklund.

Last ned Antalis hvitbok gratis via denne lenken.

Les videre

«Et utstillingsvindu for å få flere til å oppdage oss»

Addbrands ambisjon er å være Nordens beste grossist innen papir, konvolutter, lett emballasje og grafisk tilbehør. På Sign, Print & Promotion, 19.–20. mars, vil de vise et utvalg av deres brede produktportefølje.
Addbrand kollage

PrintVis leverer umiddelbare CO2-beregninger

PrintVis, den skybaserte administrasjonsplattformen for grafisk industri, har annonsert et strategisk partnerskap med CarbonQuota for å integrere automatiserte CO2-beregninger i printhåndteringsløsningen.
Dom-Harris-Kasper-Tomshoj

Scandraft etablerer lager i Drøbak

Materialleverandøren Scandraft har nylig åpnet ett nytt lager i Drøbak. Dette skal styrke servicenivået til de norske kundene, med ambisjonen om å bli Norges ledende leverandør av grafiske materialer.
Media

Tetra Pak elektrifiserer transporter mellom lagre i Malmø

For første gang bruker Tetra Pak en helelektrisk lastebil. Lastebilen har avgang fra Tetra Pak i Lund, hvor den blir lastet over natten. Deretter lastes den og kjøres til to eksterne lagre i Malmø havn.
tetra-lastbilx

Siste nytt

«DTF har vært en suksess for oss»

Tekstiltrykk med DTF (direct-to-film) er hett. Det vet Stein Raaness, som har solgt mer enn 40 DTF-printere fra Sublistar de siste årene.
Raaness

Flere spennende nyheter på Packnorth Award 2025

Nå er Packnorth Award 2025 åpnet. Siden 1. februar kan bidrag sendes inn til Nordens største emballasjekonkurranse. I år har konkurransen flere nyheter i form av nye kategorier og internasjonal deltakelse i juryen.
Pris-1024x683

Fjerde generasjon skybasert forretningssystem

Familiebedriften Simutek utvikler og selger forretningssystemet GKS i Norge og Sverige. Den siste versjonen av GKS vises under Sign, Print & Promotion.
Alexandra

Nå håper Roland DG på å gjøre seg hørt i high end-segmentet

Roland DG ønsker å ta pole position med sin nye storformatprinter. Det var budskapet da de presenterte sin nye høyvolumsprinter på Monza Formel 1-banen i Milano. Spørsmålet er om den nye maskinen med helt nytt rødt blekk er en vinner når det kommer til å konkurrere med konkurrerende grafiske hurtigkjørere.
roland-dg_9222