Ny UV-teknologi på transparente materialer

PUBLISERT: 22 august 2007
OPPDATERT: 22 august

Contra Vision har utviklet et nytt system for utskrift av bilder på materialer som kun er synlige fra en side. Bildene kan gjengis på glass og andre transparente materialer, med det resultatet at trykket er synlig fra den ene siden og ikke fra den andre. Bruksområdene kan blant annet være visning på dører, leskur og showrom. Contra Vision Digital UV kan benyttes på samtlige Contra Vision-lisenser med så godt som alle tilgjengelige UV-skrivere med hvit farge. Riktignok uttaler oppfinneren av systemet, Roland Hill, at Incas Spyder 320 er den som egner seg best. Den nye teknikken fra Contra kan skrive ut på transparent film, som polyester, og stive materialer som glass og plast. Systemet fungerer ved at det legges et mønster, vanligvis linjer, over overflaten. Først bygges et transparent utskriftsmønster opp av sorte og deretter hvite linjer, hvoretter selve bildet skrives ut. Lys kan trenge gjennom de utskrevne linjene slik at overflaten blir gjennomsiktig fra (den sorte) baksiden, mens bildene siden blir synlig fra (den hvite) fremsiden. Nøkkelen til at alt skal fungere, er at utskriften av bildet legges nærmest perfekt ovenpå de sorte og hvite lagene.

Siste nytt

Ni tips om hva du kan se på Fespa

Fespa i Berlin står for døren og det er alltid spennende å se i hvilken retning leverandørene har valgt for å styre sin utvikling. Sign&Print har plukket ut ni interessante nyheter på årets messe.
Fespa kollage

Video: Peter Ollén om fremtiden for grafisk bransje

Da Sign, Print & Promotion-messen ble arrangert på X Meeting Point utenfor Oslo i midten av mars, var Peter Ollén fra AGI Media en av foredragsholderne på scenen. Peter Ollén er også parlamentsmedlem for Moderaterna i Sverige.
Peter-Norge-e1743685864737-768x512

Heidelberg feirer 175-års jubileum!

11. mars 1850 – for 175 år siden – åpnet Hemmer, Hamm & Co. klokkestøperi og maskinverksted i Frankenthal. I tillegg til klokker laget de også trykkpresser, som la grunnlaget for selskapet som nå heter Heidelberger Druckmaschinen AG. Presisjon, kvalitet og innovasjon var suksessfaktorene som forvandlet Heidelberg fra et verksted med base i Pfalz-regionen i Tyskland til en global aktør i trykkeribransjen.
Tigel

Durst Group kjøper Callas Software

Med kjøpet baner Durst veien for en åpen trykkeribransje, hvor målet er en mer intelligent og problemfri automatisering mellom maskiner, programvare og printprosesser.
Seggern_Gamper

Les videre

Et bredt repertoar tiltrakk seg nye kunder

Med sin deltakelse på Sign, Print & Promotion ønsket Ricoh å vise at de er mer enn arkmatede digitalpresser. Det lyktes de godt med.
Ricoh 1

HID 2025: Digitaltrykket vil ta mer av offset-kaka

Annethvert år inviterer Hunkeler til en firedagers messe i Sveits for å vise frem innovative løsninger på trykk langs hele kjeden, fra prepress til trykking og etterbehandling. Årets messe viste frem flere teknologiske fremskritt innen digitaltrykk som kan fremskynde overgangen fra offset.
Fujifilm-3-1024x683

Mutoh lanserer vannbasert rulleprinter med UV-teknologi

Denne printeren, som først ble vist på Drupa 2024 er nå tilgjengelig gjennom Mutohs distributører og partnere i Europa.
mutoh

Summa introduserer vinylkutter til DTF-applikasjoner

Den nye S Class 3-DTF er designet for å forhindre riper eller rullemerker som vanligvis oppstår ved transport av PET-film.
Summa-DTF-cutter