Nær 1000 fargesider i minuttet

PUBLISERT: 9 november 2007
OPPDATERT: 9 november

Transaksjonsprintmarkedet er i endring. Mens farger tradisjonelt har vært fortrykt på papiret, kommer nå fargeløsninger for fullt. Nye Xerox 490/980 er i følge Xerox den raskeste i sitt slag og bruker tørr toner, xerografisk eksponering og lysherdingsteknologi. Denne prosessen bruker ikke varme eller trykk, og det er ingen fysisk kontakt mellom maskin og papir. Xerox hevder også at den derfor kan trykke på et bredere utvalg substrater enn konkurrentene. Typiske markedsområder er DM med personifiserte budskap, lojalitetskampanjer med medlemskort, nyhetsbrev og aviser med tilpasset innhold for regioner osv. Lysherdingsteknologi bruker høyintensitet xenonlamper i stedet for konvensjonell varme eller trykkruller for å feste bildet til papiret. Lysherding varmer bare toneren, og det er ingen direkte varme eller trykk kontakt med substratet. Denne prosessen beholder mer fuktighet i papiret og fjerner risiko for at papiret krymper, krøller eller for at det blir statisk elektrisitet. Resultatet er topp kvalitet, høy produktivitet og pålitelighet. En annen fordel med lysherding er at man kan trykke på spesialmateriell som ikke tåler for mye trykk, som klistremerker, etiketter, RFID-brikker, selvklebende materialer med mer. En annen nyskaping er bruk av en ny fargetoner, som leverer konsistent og presis bildekvalitet for rulltrykk som krever detaljert grafikk, nøyaktige priskoder, fotografier og annet. Xerox 490/980 trykker med 600 dpi og holder maks hastighet når den trykker fullfarge eller sort/hvitt, uansett antall farger eller vekt på papiret. Hastigheten er 69 meter i sekundet eller 450 trykk i minuttet to opp, ensidig A4 og 900 trykk i minuttet i duplekskonfigurasjon. Systemet blir klart for levering i første halvdel av 2008.

Siste nytt

HBO Grafisk satser videre innen emballasje

I løpet av høsten installerte HBO Grafisk i Haugesund en maskin for bretting og liming av emballasje. En tilbakevendende lokal kunde var avgjørende for investeringen.
Ørjan og Tage-2
HBO Grafisk satser videre innen emballasje

Det er forventet at trykkmarkedet vil vokse – inkjet driver utviklingen

I 2025 var det globale trykkerimarkedet verdt 868 milliarder dollar. Markedet forventes å vokse med en årlig vekstrate på 2,2 prosent frem til 2030 med en total markedsverdi på 969,7 milliarder dollar, ifølge en ny rapport fra Smithers.
FotoJet-2026-01-16T134005.134
Det er forventet at trykkmarkedet vil vokse – inkjet driver utviklingen

Plakater trykt med formål å skulle stjeles

Tyveri av reklameplakater i for eksempel T-banemiljøer er et vanlig fenomen, ifølge de involverte i en ny reklamekampanje.
pressbild3-1
Plakater trykt med formål å skulle stjeles

Wrap Fest tilslutter seg Fespa i Barcelona

Wrap Fest forlater Storbritannia og blir en del av Fespa 2026 i Barcelona.
Wrapping_WrapFest
Wrap Fest tilslutter seg Fespa i Barcelona

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri