Sensasjonell nyhet fra Océ

PUBLISERT: 10 desember 2007
OPPDATERT: 14 desember

Når Océ nå slipper sine fire nye produksjonsskrivere, ligger en liten sensasjon i startgropen. En skriver som med topp kvalitet skriver ut 2000 fargesider i minuttet, der hver side er variabel. Hastigheten er mer enn dobbelt så høy som det absolutt raskeste vi har sett så langt. Océ Jetstream er den første inkjetmaskinen for transaksjonstrykk som Océ presenterer. Tidligere har Océ bare hatt inkjet i sine storformatskrivere. Den nye maskinen er utviklet i tett samarbeid med Miyakoshi. Dette japanske selskapet er best kjent som produsenter av etikettpresser og er dermed vant med å håndtere papirbaner og sikre nøyaktig register mellom for- og baksider, selv i lange maskiner. Océ vil ikke fortelle hvem som produserer de sentrale inkjethodene, men hevder at hodene vil holde i et tusentalls timer sammenliknet med hodene fra Panasonic, som oppprinnelig satt i maskinen da utviklingsarbeidet startet for et par år siden. All programvare til maskinen, inkludert icc-profiler, skapes av Océ. Dermed kan maskinen kobles sammen med andre maskiner som styres med Océs arbeidsflyt Prisma. Maskinen kan kjøpes i to versjoner. Vil jeg ha den fulle hastigheten har jeg to enheter der den første printer på en side, før papiret snus og trykkes på baksiden. Bredden på papiret er drøyt 52 cm, og dette holder til drøyt A3. Dette kan utnyttes til å kjøre rull-papir med A4-bredde, som trekkes via vendestenger og kommer opp med baksiden på den andre siden av maskinen. Slik trykkes både for- og bakside i en maskin. Hastigheten synker da til halvparten, det vil si 1000 fargesider per minutt, men prisen synker også til cirka 60 prosent av de rundt 25 millioner kroner som er prisen på en komplett maskin.

Les videre

HID 2025: Digitaltrykket vil ta mer av offset-kaka

Annethvert år inviterer Hunkeler til en firedagers messe i Sveits for å vise frem innovative løsninger på trykk langs hele kjeden, fra prepress til trykking og etterbehandling. Årets messe viste frem flere teknologiske fremskritt innen digitaltrykk som kan fremskynde overgangen fra offset.
Fujifilm-3-1024x683

Mutoh lanserer vannbasert rulleprinter med UV-teknologi

Denne printeren, som først ble vist på Drupa 2024 er nå tilgjengelig gjennom Mutohs distributører og partnere i Europa.
mutoh

Summa introduserer vinylkutter til DTF-applikasjoner

Den nye S Class 3-DTF er designet for å forhindre riper eller rullemerker som vanligvis oppstår ved transport av PET-film.
Summa-DTF-cutter

20.000 dupleks B1-ark i timen med inkjet

HP lanserer to nye rull-til-rull inkjetpresser. PageWide Press T4250 HDR og PageWide Web Press T500M HD som vil øke trykkerienes muligheter for vekst i høyvolumsproduksjon.
HP-PageWide-T500M-HD_factory_front_3-1-beskuren

Siste nytt

Sign, Print & Promotion bildekavalkade

Her er noen bildeglimt fra dag 2 på Sign, Print & Promotion-messen 2025.
frontimage

Plockmatic sparket i gang messen med et salg

Ålesundsbedriften Kortshop inngikk avtale på en maskin før Sign, Print & Promotion knapt hadde åpnet dørene. En skjæremaskin fra Mohr, solgt av Plockmatic, skal effektivisere produksjonen.
Plockmatic 1

Den første "Mystery Wrap"-vinneren kåret

Spandex lovet å utfordre deltakerne grundig i sin kreative folieringskonkurranse under Sign, Print & Promotion. Det løftet holdt de med glans.
Wrap 3

Inkjet i høye hastigheter er fremtiden for Ricoh

Arkbasert toner er fortsatt et viktig segment for Ricoh, men det er innenfor inkjet det er et reelt potensial for både utvikling og vekst. Dette sier Eef de Ridder, visepresident for Ricoh Europes grafiske kommunikasjonssegment, i et intervju med Sign&Print.
Ricoh-Eef-2