Flere farger fra Epson

PUBLISERT: 25 august 2008
OPPDATERT: 25 august

epson_lav.jpg

Epson er ute med to nye prøvetrykksmaskiner som svar på den store etterspørselen etter kvalitetsprøvetrykk. For å gjøre maskinene mer egnet for emballasjeindustrien har selskapet utvidet med en rekke nye funksjoner. Eksempelvis finnes det dekorfargereproduksjon og muligheter for fjernstyrt prøvetrykk over avstand.
De nye skriverne Stylus Pro 7900 og 9900 skal ifølge Epson Stylus ha større fargeomfang enn konkurrentenes løsninger, og skriverhodet benytter TFP-teknologi. TFP (Thin Film Piezo) er tidligere benyttet i skriveren Stylus Pro 11880, og gir sfæriske punkter med oppløsning helt opp til 2880 dpi. Skriverhodene har fått doblet antallet munnstykker og dermed også gjennomstrømningshastigheten, noe som resulterer i utskriftshastigheter opp til 40 kvadratmeter i minuttet.
Epson benytter her femtegenerasjons pigmentbasert blekk. Blekket Ultra Chrome HDR (High Dynamic Range) er ett ellevefargers blekk som leveres i 350 og 700 ml separate patroner. Epson hevder dette blekket er i stand til å reprodusere hexachrome-trykk med svært stor presisjon. Selskapet har også inkludert et inline-spektrofotometer fra X-rite for kalibrering. Epson Stylus Pro 7900 og 9900 tilfredsstiller korrekturstandarden ISO 12647-7, og de antas å være leveringsklare i desember.

Siste nytt

Dursts nye storformatpresse bygger bro over et teknologisk gap

Byen Lienz, eller "Dolomittenes perle" i Tyrol i Østerrike, er også kjent som solens by. Solen skinner visstnok veldig ofte over byen, og det gjorde den da Sign&Print dro dit for å være vitne til premieren på Dursts nye digitale presse P5 SMP, en storformatpresse, et 16 meter langt beist som retter seg mot utstillingsmateriell og bølgepapp. Den skal sees på som et alternativ til UV-presser med én gjennomgang.
Maskinenx
Dursts nye storformatpresse bygger bro over et teknologisk gap

Cover Styl lanserer KI-drevet visualiseringsverktøy

Hvilken type folie passer for et visst innredningsoppdrag? Cover Styl har utviklet et KI-verktøy som skal gjøre den designbeslutningen lettere.
kitchen_cover_styl_adhesive_covering_77d024f5b3-1
Cover Styl lanserer KI-drevet visualiseringsverktøy

To store svenske trykkerier blir ett

Konsolideringer i bransjen fortsetter, og de neste i rekken er Eskils Tryckeri og Stema Specialtryck. Fra 2026 vil de slå seg sammen til et felles selskap med en omsetning på omtrent 250 millioner svenske kroner.
Stema-Eskils-webb-1024x683
To store svenske trykkerier blir ett

Canon markerer deres posisjon i inkjet-markedet

Med tre nye produkter på vei til markedet markerer Canon sin posisjon som markedets ledende leverandør av inkjetbaserte trykkløsninger.
Canon_01
Canon markerer deres posisjon i inkjet-markedet

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri