Egenutviklet autofokus i Hasselblad H4D

PUBLISERT: 16 november 2009
OPPDATERT: 16 november

n44617 - back_web

Hasselblad H4D-60 er selskapets siste tilskudd til H-serien. Det er samtidig det første mellomformatkameraet med autofokusfunksjonen «True Focus» og «Absolute Position Lock». Ifølge Hasselblad skal denne funksjonen forenkle fokuseringen betraktelig. Den tradisjonelle løsningen for autofokus har vært ved hjelp av en såkalt multisensor, men ifølge Hasselblads konsernsjef Christian Poulsen er ikke dette fleksibelt nok. Hasselblad har derfor utviklet løsningen «Absolute Position Lock» (APL), som altså benyttes i H4D. APL-prosessoren kalkulerer kameraets bevegelser i komposisjon, dataene benyttes til å beregne fokuseringsjustering og informasjonen sendes til fokusmotoren som reagerer umiddelbart. I tillegg bidrar kameraets programvare til å forbedre fokuseringen ytterligere. – Denne teknologien bringer autofokus til et helt nytt nivå, fordi den korrigerer for både vertikale og horisontale endringer, hevder Christian Poulsen. En annen nyhet er det nye grensesnittet i Phocus 2.0, som Hasselblad har utviklet for å forenkle grensesnittet mot fotografen. Hasselblads «Natural Color Solution», HNCS, er også blant nyhetene i H4D. Denne funksjonen skal sikre konsistente farger gjennom bruk av fargeprofiler. Sammen med den digitale linsekorreksjonen DAC skal den sørge for å fjerne vignettering og andre uønskede forstyrrelser. H4D-60 er leveringsklar i januar 2010 til en pris av rundt 29.000 EUR.

Siste nytt

SPG forventer å kjøpe 6-8 trykkerier i 2026

I en artikkel i Druck & Medien, publisert på slutten av 2025, sier Esben Mols Kabell at Scandinavian Print Group (SPG) forventer å kjøpe opp seks til åtte trykkerier i Tyskland i 2026.
Esben-Mols-Kabell-2025
SPG forventer å kjøpe 6-8 trykkerier i 2026

Dette var de mest leste sakene i 2025

Artikler om offsettrykk av eurosize-plakater, regjeringens satsing på skolebøker og vår egen messe Sign, Print & Promotion. Dette var noen av de mest leste tekstene på Sign&Print i fjor.
Mest läst-2
Dette var de mest leste sakene i 2025

Mindre letterpress-trykkeri er konkurs

Presserommet i Fredrikstad er per den 7. januar 2026 meldt konkurs. Selskapet tilbød tjenester innen grafisk design og letterpress-trykk.
Vinge Letterpress
Mindre letterpress-trykkeri er konkurs

Positivt fjorår for Skipnes – nå satser de videre

Hvordan møter man en trend med fallende trykkvolumer? Det er et spørsmål som Geir Hagen, daglig leder i Skipnes, har tenkt mye på. Svaret viste seg å være skilt og storformat, og nå lanseres en egen serie standardiserte skilt.
Geir
Positivt fjorår for Skipnes – nå satser de videre

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri