Arctic Paper kjøper Grycksbo

PUBLISERT: 6 januar 2010
OPPDATERT: 6 januar

n45001 - arctic grycksbo_web

Arctic Paper har inngått en avtale om å kjøpe papirfabrikken Grycksbo Paper. Etter kjøpet økes Arctic Papers produksjonskapasitet til 800.000 tonn papir i året. I følge avtalen overtar Arctic Paper 100 prosent av aksjene i Grycksbo Paper Holding AB, der Grycksbo Paper inngår. Den totale kjøpesummen anslås å være mellom 590 og 640 millioner svenske kroner i kontanter og aksjer. Selskapene er på ingen måte ukjente for hverandre. Det siste året er en del av Arctic Papers avispapir produsert i Grycksbo, en produksjon som har belagt en fjerdedel av Grycksbos totale kapasitet.
– Vår strategi er å vokse, både organisk og gjennom oppkjøp, uttaler Michal Jarczynski, administrerende direktør i Arctic Paper. Strategien inkluderer også å innta en sterkere posisjon i det europeiske markedet for bestrøket og ubestrøket finpapir. Derfor har vi lenge vært interessert i å overta Grycksbo, forteller han.
Ifølge en pressemelding vil Arctic Paper fortsette satsningen på Grycksbos papirkvalitet G-Print. Det samme gjelder andre kjente merkevarer som Munken, Amber, Pamo og det bestrøkne papiret Arctic.

Les videre

Xerox kjøper opp Lexmark

Xerox Holdings Corporation kunngjør at de kjøper Lexmark International i en avtale verdt 1,5 milliarder dollar, inkludert overtatt gjeld. Kjøpet forventes gjennomført i andre halvdel av 2025.
Xerox-logo-sign

To svenske giganter danner milliardkonsern

To av Sveriges største trykkerier fusjonerer. Åtta45 og Exakta Print ønsker å forme fremtiden sammen.
FotoJet-2024-12-17T205718.821

Tele Trading får svenske eiere: "Strategisk viktig marked"

Svenske Formac Production utvider sin virksomhet i Norge gjennom oppkjøp av Tele Trading. I forbindelse med kjøpet flytter Formac sitt norske kontor og lager til Notodden.
Formac

Produserer 18 000 profilartikler om dagen – flytter nå nordover

Prosess Branding er et trykk- og grossistselskap som har vokst gjennom årene til å bli en stor aktør i profilbransjen. Midt i julerushet flytter selskapet 55 mil, fra Sandvika vest for Oslo til Rissa i Trøndelag.
Prosess 2

Siste nytt

Nå kan tykkere materialer kjøres i Ricoh Pro C9500

Ricoh utvider mulighetene til sin Pro C9500 digitalpresse. Maskinen har fått en ny tjeneste som gjør det mulig å trykke tykkere materialer enn tidligere, som for eksempel diverse emballasje.
pr19021_Erwin-Busselot-768x513

Skap konkurransefortrinn med trykket emballasje

Digitaltrykk utgjør i dag en liten andel av det globale markedet for emballasjeproduksjon, men teknologien har et enormt potensial og byr på mange muligheter for trykkerier og grafiske produsenter som ønsker å utvide produkttilbudet sitt med nye og spennende emballasjeprodukter.
blegen

Antalis lanserer tre nye Coala Interior-kolleksjoner

Antalis lanserer 40 nye dekorative selvklebende vinylfilmer for oppussing og interiørprosjekter innen Coala Interior Film.
LOSQXL_MI2_Coala_Interior_Film_PVC_Free_APPLICATION_00_30072024

23 prosent raskere med Nyala 5

Swissqprint lanserer nå en ny og fullstendig omdesignet generasjon av sine UV-LED flatbed-skrivere i Nyala- og Impala-serien. Med lineær motordrift har hastigheten økt betydelig og med en ekstra fargekanal utvides bruksmulighetene.
SQP-A-och-C