tirsdag 17. mai – uke 20
Det Bergens-baserte firmaet Palografen lanserer nå Atomyx i norsk språkdrakt. Atomyx, som ble lansert internasjonalt tidligere i år, er en web-portal for sikker og kvalitetssikret levering av PDF-filer til trykkerier. Interesserte trykkerier kan selv teste ut Atomyx på norsk på http://atomyx.palografen.no/
– Vi har stor tro på at Atomyx fyller et behov hos norske trykkerier, sier Per Arne Flatberg, produktansvarlig i Palografen. – Vi ser at trykkeriene i dag hovedsaklig mottar filer via Fileflow. Dette er et godt verktøy for sending av store filer, men sikrer ikke at PDF-filene er teknisk korrekte. Mange trykkerier bruker derfor mye tid på å kvalitetssikre PDF-filene og kommunisere med trykksakkjøperen om ting som må endres. Med Atomyx endres alt dette. Trykksakkjøperen kvalitetssikrer selv PDF-filene ved levering. Da kan både kunde og trykkeri være trygge på at jobben er korrekt før den går inn i trykkeriets arbeidsflyt.
Basert på velkjente løsninger
Atomyx baserer seg på callas pdfToolbox. Det er den samme preflightmotoren som brukes av blant annet Adobe Acrobat og avisenes annonseportal, Nada Express.
– Ved å bruke en såvidt velprøvd teknologi, sikrer vi trykkeriene og kundene den aller beste og mest avanserte kvalitetssikringen på markedet, sier Flatberg. Han trekker frem fleksibiliteten i pdfToolbox som en stor styrke. – pdfToolbox gir tilnærmet ubegrensede muligheter til å kvalitetssikre de tekniske sidene av en PDF-fil, og løser også en lang rekke problemer som kan oppstå automatisk. Som om ikke det er nok, støttes alle internasjonale standarder rett ut av boksen, deriblant de nye GWG2012-spesifikasjonene, som vi er overbevist om vil gjøre det lettere å levere korrekte PDF-filer i årene som kommer, hevder Flatberg.
Selve webmotoren i Atomyx bruker den velkjente publiseringsplattformen Drupal. – Drupal er et publiseringsverktøy som har et stort utviklermijø, er brukervennlig og har enorme muligheter for interne tilpasninger. Det gjør at man ikke binder seg til en leverandør for å tilpasse brukergrensesnittet til trykkeriets grafiske profil, eller legge til innhold i leveringsportalen, sier Flatberg.
PDF-kunnskap
Palografen mener kunnskapen om tekniske problemer i PDF-filene varierer mye i trykkeriene. – Vi ser ofte at trykkeriene sliter når PDF-filene er levert feil. Noen ganger prøver trykkeriet å løse problemet selv – kanskje uten helt å vite hvordan det skal gjøres, mens det andre ganger sendes tilbake til kundene, som gjerne har mindre kunnskap, sier Flatberg. Som en løsning på problemet tilbyr Palografen både første- og andrelinjesupport knyttet til PDF-problemer hos sine Atomyx-kunder. – For trykkeriene med dedikert fagpersonell er det ofte et savn at de ikke har noen å diskutere konkrete problemstillinger i PDF-filene med, mens trykkerier som har overlatt filmottaket til andre enn grafikere med spesialkompetanse på PDF-problemer kanskje ikke kan løse problemene med PDF-filene på tilfredsstillende vis. I begge tilfeller kan vi hjelpe, gjennom egne supportordninger og det som kanskje er Norges beste fagmiljø for PDF-kunnskap, avslutter Flatberg.
Stora Enso oppnår det beste resultatet på 20 år for første kvartal 2022. Men selv om de igjen har svarte tall på bunnlinjen for sin papirproduksjon, er dette ikke lenger et strategisk fokuspunkt for dem. Der papir utgjorde 70 % av omsetningen i 2006, utgjør det i dag kun 15 %.
Publisert av:Initiativet «Print Against War» oppfordrer trykkerier og formidlere, utgivere, influensere og leverandører til trykkeri- og emballasjeindustrien om å gå sammen for å støtte sine kolleger i Ukraina i denne utrolig vanskelige tiden. Du kan f.eks. legge inn muligheten til frivillige donasjoner i nettbutikken din.
Publisert av:Electronics For Imaging (EFI) lanserer fem nye EFI Fiery digitale grensesnitt (DFE) basert på den nyeste Fiery-plattformen, Fiery FS500 Pro. Konica Minolta vil være den første til å integrere dem med sine produksjonsmaskiner på grunn av deres mangeårige samarbeid med EFI.
Publisert av: