Helt ny Fujifilm flatbed

PUBLISERT: 10 juni 2014
OPPDATERT: 10 juni
Jeppe Nielsen
Jeppe Nielsen

Fujifilms største nyhet er den nye flatbedskriveren AcuityF. Det er også en fysisk stor nyhet, for det er den største og raskeste maskinen i Acuity-serien hittil. Akkurat som øvrige maskiner i serien, så produseres denne som et samarbeid mellom Fujifilm og Canon og alle maskiner bygges i fabrikken i Vancouver i Canada. I motsetning til sine mindre søsken så er ikke AcuityF utstyrt med rullmating, men kan kun arbeide med plane medier. I utviklingsarbeidet har dette medført at man har sluppet å inngå en del kompromisser som vanligvis kreves, når det skal tas hensyn til både plane materialer og trykk på rull.
– Maskinen har en maksimal hastighet på 155 kvm i timen. På messen kjøres den med 100 kvadratmeter per time, hvilket gir en bra, salgbar kvalitet, sier Jeppe Nielsen fra Luth Gruppen.
– Printhodet ligger på en luftpute, hvilket gjør at det ikke blir noen strapping i produksjonen. Man kan også arbeide i to soner på det 250 x 305 cm brede bordet. Det innebærer at man kan printe på halve bordet mens man bytter materiale på den andre halvdelen.

DSC_0126Nytt blekk
Fujifilm har ansvar for å utvikle nye blekktyper. Den nyeste varianten er tenkt for utskrift på plast som deretter skal formes.
– Opp til tusen prosent kan materialet strekkes uten at fargene sprekker, sier Jeppe Nielsen. For oss betyr det at vi kan kontakte kunder med behov som vi ikke tidligere har kunnet tilgodese.

VibrantF 1600
VibrantF 1600 er en annen ny maskin. Det er en 1,6 meter bred økosolvent maskin med uv for sluttherding. Dette er et område Fujifilm ikke tidligere har gått inn på, men denne teknikken skal åpne markedet for tekstil og bannere.
– Så fort skiltet Fuze står på maskinen, innebærer det at fargene har de komponenter som gjør at den uv-herder. Det er vått når det er trykt, men 10 cm ned på opprullingen sitter en UV-streng og herder trykket. Maskinen drar 3,6 kwh, men det er ikke uv som drar, derimot er det den varmerullen som materialet ligger på under matingen gjennom trykket.

Siste nytt

Wrap Fest tilslutter seg Fespa i Barcelona

Wrap Fest forlater Storbritannia og blir en del av Fespa 2026 i Barcelona.
Wrapping_WrapFest
Wrap Fest tilslutter seg Fespa i Barcelona

Xaar varsler et gjennombrudd for braille inkjet-print

Xaar hevder i en pressemelding at Versatex-utskriftslinjen løser utfordringen med å produsere lesbar og rask punktskrift, og tilbyr to dedikerte moduser skreddersydd for ulike produksjonsbehov.
750_versatex-printbar
Xaar varsler et gjennombrudd for braille inkjet-print

RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De to Oslo-trykkeriene RKGrafisk AS og TS Trykk AS danner et felles selskap. Sammen ønsker de å skape en sterkere og mer slagkraftig aktør innen grafisk produksjon og trykketjenester.
Skärmbild 2026-01-16 140249
RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De har doblet omsetningen siden pandemien

Med aner tilbake til 1949 har Trondheimsbedriften Ernestus Skilt & Reklame en lang historie som skiltprodusent. Selv om det har skjedd ting underveis, er oppdraget nå, som den gang, å gjøre andre bedrifter synlige.
Trio kudu
De har doblet omsetningen siden pandemien

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri