Avisselskap slått konkurs i Nord

PUBLISERT: 16 februar 2015
OPPDATERT: 21 mars

haalogalandavisHålogaland Avis sitt eierselskap Griffen Media AS ble onsdag i forrige uke begjært konkurs i Trondenes tingrett, da etter snart fire år sammenhengende avisdrift.
Dermed har landsdelen opplevd sin første avisdød i digital tidsalder, og det i et av de tettest befolkete områder i nord.
Hålogaland Avis ble startet opp av tidligere markedssjef i Harstad Tidende, Knut Ivar Mikalsen, samt tidligere redaktør i Framtid i Nord, Inge Bjørn Hansen, og tidligere gründer av Lofot-Tidende, Kenneth Grav fra Vestvågøy, skriver Nord24.

Avisledelsen meldte selv oppbud til tingretten denne uken. Da hadde selskapet opparbeidet 6,6 millioner i gjeld. Daglig leder Knut Ivar Mikalsen sier i en kort kommentar til media at det store etterslepet var vanskelig å håndtere.
– Det var umulig for oss å holde hjulene i gang i en periode hvor alle mediehus varsler nedskjæringer. Likevel trodde jeg helt til det siste at det skulle være mulig å skaffe nok kapital til videre drift.

Hålogaland Avis startet først opp som todagersavis, men reduserte til ukeavis, og etablerte da også egen nettavis.

Samtidig sliter også Polaris Media som utgir blant annet Harstad Tidende, Folkebladet, iTromsø, Framtid i Nord og Altaposten, ifølge Nord24. Veksten i inntektene fra nye, digitale medier klarer ikke å holde tritt med fallet i inntektene fra de tradisjonelle mediene til Polaris Media, heter det i artikkelen. Polaris media taper tre kroner på papir for hver krone de vinner digitalt, ifølge Trønder-avisa.

Siste nytt

Les videre