Papirkolleksjonen Munken Design fra Arctic Paper Munkedal lanserer Munken Krystall som er den fjerde og hviteste nyansen i serien ubestrøket papir.
Selskapet mener at den nye papirkvaliteten er et svar på den økende etterspørselen etter finpapir med både høy hvithets- og lyshetsgrad. Arbeidet med å utvikle det nye papiret startet i 2013 ved papirfabrikken i Munkedal.
Utgangspunktet var at papiret skulle ha en høy og naturlig hvithet, ikke en kald og blå tone. Selskapet skriver at de gjennomførte flere tester i fabriukken og har gjennomført undersøkelser hos designere rundt om i verden.
Pappret skulle ha en hög och naturlig vithet, inte en kall och blå ton, menar företaget, som skriver att de genomfört flera tester i fabriken och gjort undersökningar hos designers runt om i världen.