Et halvt sekund gir dobbel effekt

PUBLISERT: 9 november 2016
OPPDATERT: 9 november

– Om du får øyet til å stanse opp et halvt sekund ved ditt produkt i hyllen, så økes sjansen for at ditt produkt skal bli kjøpt med 100 prosent.

Det fortalte forskeren Olov Hartmann, da han innledet årets Viscom-messe i Frankfurt den 2. november.

Han snakket videre om begrepet multisanser og viste at sjansen for å nå gjennom med markedsføring øker med tusen prosent om både følelse, øyne og ører aktiveres. Aktiveres kun øyne og ører så øker responsen med 300 prosent.

sapo1803%c2%achalv-sekund-1

Dette er fakta som flere utstillere har hatt i tankene, for en stor trend på årets Viscom messe er at man jobber med relieffer, som lages ved hjelp av mange lag klarlakk som påføres av spesielle blekkhoder i storformatskriverne.

Mutohs ValueJet 1638 UH er en 160 centimeter bred maskin som arbeider med led og uv-herding. Den er utstyrt med to hoder, der det på hvert hode også sitter en uv-herder.

– 10 kvadratmeter kan produseres i timen med fire farger, dekkhvitt og lakk, sier Martin Möllborn fra Sericomex, som er Mutohs svenske datterselskap.

Maskinen takler materiale som er maksimalt 15mm tykte, så på Viscom kjører storformatskriveren både på plast, kartong og tykke glasskiver.

sapo1803%c2%achalv-sekund-2

Swissqprint viser Nyala 2 og legger frem eksempel på en klokke som er trykt i relieff. Her aktiveres både synet og berøringsfølelsen, når man kjenner klokken stige frem fra bakgrunnen.

sapo1803%c2%achalv-sekund-3

Vil man heller trykke på stoff, så har Mimaki for andre gang lansert TX300P med 180 centimeter bredde (standardbredde for stoffer).

– Vi lanserte i fjor men var ikke fornøyde med fargene. Nå har vi re-lansert, med veldig gode pigmenterte farger, sier Mike Horsten fra Mimaki.

– Her trengs ingen sublimering. Du trykker direkte på bomullen, ullet eller hva du nå måtte ønske å trykke på. Alt du trenger er en rulle for å fiksere fargene med varme etterpå.

Maskinen koster 300 000 kroner og er tenkt for tre målgrupper:

  • Storformatsproduksjon
  • Toppsjiktet i mote, med tøy til noen få, eksklusive plagg
  • Hjemmetekstiler
    sapo1803%c2%achalv-sekund-5 sapo1803%c2%achalv-sekund-4Østerrikske Trotec bygger lasere og maskiner som skjærer med laser. I Sverige og Norge selges de av ACT. På Viscom i Frankfurt viste de en laser som skar gjennom en fem millimeter tykk akryl, uten at det oppsto noen brennmerker. Da var det også en ekstremt kompleks skjæring, der en sagtann ble lagd rundt en sirkel som deretter ble plassert i en utskåret kursiv tekst. Omtrent en time beregnet de at det skulle ta å skjære ut hele det trykte akrylarket.

    sapo1803%c2%achalv-sekund-6

    Rett innenfor inngangen og til venstre. Der finner man alltid Ulf Helliksen og hans foretak Crown Norway. De lager bor- og freseverktøy til alle de store produsentene av skjære- og fresebord. Ulf syntes messen var litt mer stille enn den pleier å være. Likevel kom det kunder til og med en halv time etter at messen hadde stengt.

    sapo1803%c2%achalv-sekund-7

    Roland DG har kommet med mange nye maskiner i løpet av året og på Viscom var det på tide å vise de frem. På paradeplass hadde de stillet ut sin Truevis VG, som fikk pris som beste skriver i sin klasse av European Digital Press i sommer. Den skjærer direkte i maskinen, så ingen etterbehandling kreves.

    sapo1803%c2%achalv-sekund-8

    Zünd fortsetter med sitt sterke fokus på produktivitet. Det er naturligvis helt nødvendig når deres produksjon slåss med en stadig sterkere Sveitserfranc. I fjor kom det automatiske verktøyskiftet og i vår ble det vist et skjærebord med to skjæreverktøy. På Viscom var det nå dags for en ny generasjon robotarm, som i ett moment plukker opp flere utskårne deler og legger de et sted.

    sapo1803%c2%achalv-sekund-9

    sapo1803-halv-sekund10

    Polske Laboprint, som mange svenske og norske signforetak samarbeider med, hadde med seg digitaltrykte etiketter til Viscom.

    – Det er vårt nyeste produkt, fortalte Agnieszka Boladc. Vi trykker både hvitt og farget og gjerne på transparente materialer.

    Etikettrullen er satt i et stativ som Laboprint selv har konstruert.

    – Trenger du noen hundre displaystativer så er det lønnsomt for oss å produsere dem. Behøver du flere en som så, legger vi ut trykking og stansing.

    – Når vi snakker om display, så har vi også vårt patenterte ovale stativ Faster Display, der du med bare noen snører lager et stativ som kan stå rett på gulvet.

    sapo1803-halv-sekund11

    Siden for ett år siden er Seiko Instruments (SII) en del av OKI. Det markerte de ved å ha en stand som var fylt med forskjellige skrivere. Da hadde de likevel ikke greid å få med alle de forskjellige modellene. På bildet ser vi ColorPainter M-64s.

Siste nytt

Canon løfter frem fremtidens dekor og interiør

Hvordan kan et rom bli vakkert og samtidig funksjonelt? Og hvordan kan unik dekor og interiør skapes på en bærekraftig måte med moderne teknologi? Det var temaet da Canon Norge inviterte til inspirasjonseventet Decorate-IT.
Trygve
Canon løfter frem fremtidens dekor og interiør

Han blir ny daglig leder i Focus Neo

Det svenske konsernet Focus Neo, som opererer innen varemerkeskilting, wayfinding og viscom, gjør endringer i ledelsen i det norske selskapet.
Bent-Erik_Halvorsen_webb
Han blir ny daglig leder i Focus Neo

Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Den grafiske bransjeforeningen Intergraf oppfordrer nå EU til å utsette den kontroversielle avskogingsforordningen EUDR, som etter planen trer i kraft 30. desember 2025.
EUDR-2-1024x684
Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Spandex lanserer ny serie printbare polymerfilmer

Materialleverandøren Spandex introduserer den allsidige ImagePerfect iD9-serien.
iD9_PressRelease_ImagesiD9-SiD-Tenticles-980x512
Spandex lanserer ny serie printbare polymerfilmer

Les videre

To nye delmesser får premiere på Fespa i Barcelona

Neste mai arrangeres Fespa. Temaet for messen er "The place for experts", som vil fremheve Fespa som et globalt møtested for ekspertise, forretningsutvikling innen trykking og visuell kommunikasjon. Denne uken ble det presentert to nye delmesser som lanseres i Barcelona.
FotoJet-2025-11-05T132301.202-768x512
To nye delmesser får premiere på Fespa i Barcelona

Samtale om trykkets fremtid i en verden i endring

Hvordan ser fremtiden ut for det trykte budskapet? Canon har bedt fire fremtidsforskere om å svare på det spørsmålet, og konklusjonene deres er samlet i en rapport. På Sign&Print Scandinavia diskuterte Canons Erik Åkenes og trendspeider Nicklas Bergman dette temaet.
Canon-sem-1024x683
Samtale om trykkets fremtid i en verden i endring

Fullt hus da Pack for the Future kom til Norge

Grønt Punkt Norge: – Emballasjebransjen står overfor en bølge av nye krav. Vår jobb er å gjøre veien til gode løsninger enklere.
packforthefuture
Fullt hus da Pack for the Future kom til Norge

Ny toner og ny digitalpresse fra Xeikon på Labelexpo

Xeikon utviklet opprinnelig sin tørrtonerteknologi kalt Titon for bruk i utskrift på papirbasert, fleksibel emballasje. På Labelexpo ble neste steg vist frem, der toneren kan brukes i vanlig etikettproduksjon. Packnews møtte Per Larsson, salgssjef for Norden, på standen i Barcelona.
per-xeikon
Ny toner og ny digitalpresse fra Xeikon på Labelexpo