Digitaltrykt emballasje og små trykkerier

PUBLISERT: 5 januar 2017
OPPDATERT: 5 januar

digitalprintet_emballasjeI et blogginnlegg 1. januar setter Morten Reitoft fra inkish TV søkelyset på digitaltrykt emballasje og det han spør seg er: «Er digitalt printet emballasje overhodet interessant for de fleste av oss?»

Han har tidligere trodd på dette, men har kommet i tvil om hvorvidt dette markedet egentlig er noe å satse på for mindre trykkerier. Nå tror han at de som først og fremst investerer i nye maskiner for trykking av emballasje er allerede eksisterende spesialister på emballasjetrykk. For de mindre trykkeriene medfører en satsing på emballasje at ferdiggjøring som ikke allerede er i huset må sendes ut for f.eks. utstansing og liming. Du kan lese Reitofts tankevekkende blogginnlegg her.

Vår utgiver Peter Ollén har tatt til motmæle i en kommentar til blogginnlegget, der han peker på at mindre trykkerier egner seg til produksjon av mindre serier, ettersom de administrative kostnadene i de store etablerte emballasjetrykkeriene gjør at prisen per enhet blir for høy ved korte serier. I tillegg har man jo trenden med nærproduksjon.

Siste nytt

Mange inntrykk på Fespa for NGL-stipendiater

En uke før årets Fespa delte Norsk Grafisk Leverandørforening (NGL) ut et reisestipend til to studenter som studerer grafisk design ved Høyskolen Kristiania. Sign&Print møtte dem på messen for å høre hva de så og hvilken kunnskap de tar med seg hjem.
Stipendium 2

Plockmatic satser innen etikett og emballasje

For ti år siden leverte Plockmatic stort sett bare stift- og falsemaskiner for arktrykk. Siden den gang har de gjort seg bredere gjennom oppkjøp, og på årets Fespa var fokuset på noe helt annet: etiketter og emballasje.
Plockmatic

Lakkeffekter uten lakk i Agfas nye planskriver

Agfas nye Onset Panthera FB3216 flatbedskriver er bygget for høye volumer og eksepsjonell hastighet. I tillegg kan maskinen levere lakkeffekter uten lakk.
agfa-DSC0097

Her blir produkt beslaglagt under Fespa etter mistenkt kriminalitet

Uventet drama oppsto på Fespa i Berlin etter at Vivid Laminating Technologies' juridiske team utstedte et påbud med produksjonsstopp mot en kinesisk utstiller, melder Printweek. Dette resulterte i at ett produkt ble konfiskert fra utstillingen.
fespa-kriminalitet

Les videre

Plockmatic satser innen etikett og emballasje

For ti år siden leverte Plockmatic stort sett bare stift- og falsemaskiner for arktrykk. Siden den gang har de gjort seg bredere gjennom oppkjøp, og på årets Fespa var fokuset på noe helt annet: etiketter og emballasje.
Plockmatic

Paul Jenkins og adventskalendere nyheter i Packnorth Award 2025

Dørene er nå åpnet for påmeldinger til Nordens største emballasjekonkurranse, Packnorth Award. Vi tar en titt på årets nye kategorier og snakker med britiske ThePackHub-sjef Paul Jenkins, som er det nye internasjonale tilskuddet til juryen. Hvilke trender ser han? Og hvordan vil den nye PPWR-forskriften til EU påvirke bransjen?
Screenshot

Agfa utvider Anapurna Ciervo-familien med mindre modeller

Agfa utvider sin Anapurna Ciervo-familie med den nye Ciervo H2050-modellen.
AnapurnaCiervo_H2050

Agfa tilføyer en ny og mindre storformatprinter til Anapurna Ciervo-serien

Anapurna Ciervo H2500 komplementerer den større Anapurna Ciervo H3200, lansert i fjor, og gir den samme eksepsjonelle allsidigheten og ytelsen i et mer kompakt format.
Anapurna-Ciervo-H2500_