Marabus fargeserie tåler tøff motstand

PUBLISERT: 1 mars 2018
OPPDATERT: 1 mars
Den nya fargeserien Mara Panel MPA tåler ytre påvirkning som damp og varme.

Marabu Scandinavia lanserer en ny serie screentrykkfarger tilpasset for trykk på hvitevarer og elektronikk. Men fokus i tilvirkningsprosessen har også ligget på trykkeren.

Trykkfargeprodusenten Marabu Scandinavia slipper en ny fargeserie med navnet Mara Panel MPA. Serien består av screentrykkfarger i svart og hvitt som skal sikre trykket på frontpaneler av akrylglass og polykarbonat. Fargen kan benyttes til tekst og markeringer på produkter som vaskemaskiner, ovner eller tørketromler og kommer i en- og tokomponentsfarger og også uv-herdende.

– Vi har først og fremst sett på dekningsgraden og den resistensen som kreves for fargens bruk. Den ska takle alle vanlige rengjøringsmidler som finnes i et hjem. Den skal også klare å stå seg mot damp og vann om det er trykk på en vaskemaskin eller tørketrommel, sier Marabu Scandinavias salgssjef Stefan Nilsson.

Fargene har ifølge produsenten en meget høy motstandskraft mot kjemikalier, varme og damp, hvilket i sin tur gjør at produktene får en lengre livslengde. Men under produksjonsprosessen har de også lagt fokus på trykkerens opplevelse.

– For trykkeren har vi satset på å skape et så mildt innhold som mulig, både for miljøet og helsen. Men hovedsakelig fordi det skal være behagelig for trykkeren å arbeide med selve fargen, sier Stefan Nilsson.

I fremtiden ser Stefan et skifte i hvilket materiale som kommer til å dominere husholdningsproduktenes kontrollpaneler.

– Langsiktig kommer touchscreens til å synes mer og mer på produkter, hvilket innebærer trykk på glass. Men i dagens situasjon er plast fortsatt veldig vanlig, sier Stefan Nilsson.

Siste nytt

RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De to Oslo-trykkeriene RKGrafisk AS og TS Trykk AS danner et felles selskap. Sammen ønsker de å skape en sterkere og mer slagkraftig aktør innen grafisk produksjon og trykketjenester.
Skärmbild 2026-01-16 140249
RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De har doblet omsetningen siden pandemien

Med aner tilbake til 1949 har Trondheimsbedriften Ernestus Skilt & Reklame en lang historie som skiltprodusent. Selv om det har skjedd ting underveis, er oppdraget nå, som den gang, å gjøre andre bedrifter synlige.
Trio kudu
De har doblet omsetningen siden pandemien

Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Før flyttingen til Langhus investerte Merkur Grafisk i en Heidelberg Speedmaster XL 106-8P, «verdens raskeste offsetpresse». Merkur er nå rangert helt i toppsjiktet i Heidelbergs globale effektivitetsmåling.
heidelberg2
Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Roland DG implementerer tekniske og ytelsesrelaterte oppdateringer til TY-300 DTF-skriveren. Dette vil gi bedre robusthet under høy belastning.
TY300-1
Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri