3d-printer skal lokke skiltmakere

PUBLISERT: 25 mars 2019
OPPDATERT: 25 mars
Mimakis nye 3d-printer slippes på markedet i slutten av april.

Den japanske printerprodusenten Mimaki lanserte sin første 3d-printer i slutten av 2017. Det var en maskin basert på en inkjet-teknikk. Nå har selskapet funnet tiden inne til å lansere ytterligere en maskin, denne gangen i bordmodell med en annen type teknologi.

Den nye printeren 3DFF-222 er basert på FFF-teknikken (Fused filament fabrication). Ifølge Mimaki er den utviklet med tanke på å passe inn i et kontorlandskap, som et design- og produksjonsverktøy. En av fordelene med maskinen er at den printer veldig stille og altså ikke forstyrrer i et kontormiljø, mener produsenten.

– Den er lagd slik at du kan ha den på ditt kontor uten at den forstyrrer. Maskinen kjøres med 45 decibel, noe som innebærer at støynivået nesten er det samme som inne på et museum, sier Bert Benckhuysen, Senior product manager for Mimaki Europe.

3d-printeren benytter PLA-materiale og prosessen kan styres fra mobilen eller nettbrettet. Ifølge Mimaki egner printeren seg for bl.a. produksjon av jigger og tredimensjonale skilter.

Selskapet skriver at skilt- og displaytrykkere kan dra nytte av printeren da den bidrar til tids- og kostnadsbesparelser ettersom 3d-printeren kan anvendes på kontoret for å tilvirke mindre innendørsskilter og bokstavsskilter. Først printes de i 3d, og deretter kan de printes på og dekoreres, med Mimakis egen uv-printer som nettopp kan printe på tredimensjonale objekter.

Modellen er et samarbeidsprosjekt som er utviklet sammen med Sindoh, en sydkoreansk printerfabrikant og vil bli tilgjengelig på markedet i slutten av april 2019.

Er du interessert i nyheter om 3d-printmarkedet? Sjekk ut 3dpnorge.no!

Siste nytt

RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De to Oslo-trykkeriene RKGrafisk AS og TS Trykk AS danner et felles selskap. Sammen ønsker de å skape en sterkere og mer slagkraftig aktør innen grafisk produksjon og trykketjenester.
Skärmbild 2026-01-16 140249
RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De har doblet omsetningen siden pandemien

Med aner tilbake til 1949 har Trondheimsbedriften Ernestus Skilt & Reklame en lang historie som skiltprodusent. Selv om det har skjedd ting underveis, er oppdraget nå, som den gang, å gjøre andre bedrifter synlige.
Trio kudu
De har doblet omsetningen siden pandemien

Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Før flyttingen til Langhus investerte Merkur Grafisk i en Heidelberg Speedmaster XL 106-8P, «verdens raskeste offsetpresse». Merkur er nå rangert helt i toppsjiktet i Heidelbergs globale effektivitetsmåling.
heidelberg2
Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Roland DG implementerer tekniske og ytelsesrelaterte oppdateringer til TY-300 DTF-skriveren. Dette vil gi bedre robusthet under høy belastning.
TY300-1
Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri