En limer og en laminerer

PUBLISERT: 16 mai 2019
OPPDATERT: 16 mai
Peter Langelotz fra Lamina System viser trykt kartong som lamineres.

Lamina System demonstrerer to halvautomatiske produkter på Fespa. En lamineringsmaskin og en fleksibel limmaskin – Gluer med en tilhørende arbeidsstasjon.

Limmaskinen Gluer ble vist på Fespa med en tilhørende arbeidstasjon.

Selskapets maskiner kan komme godt med i produksjonen av for eksempel todelte esker og andre emballasjer som totems eller andre displayprodukter.

Peter Langelotz, area sales manager hos Lamina System, forklarer flyten eksempelvis for en todelt kartongeske – den fortrykte kartongen lamineres, stanses ut for deretter å limes. Gluer håndterer en rekke materialer og produkter.
– Dette er halvautomatiske maskiner som passer ganske godt til små og middelstore opplag. Og digitalsiden trenger jo også å foredle sine ting til et ferdig produkt. Da kan våre maskiner hjelpe til.

Lamina System har totalt 15 maskiner i stallen, rettet mot to segmenter. Et etterbehandlingssegment i emballasjeleddet med limmaskiner samt lamineringsmaskinen der et printet overark fores opp med et korrugert emne. Selskapet holder til i Borås i Sverige og er årlig representert på Fespa som utstiller.

– Vi vil vise oss frem for våre kunder og så har vi jo hele vår agentstyrke her også som tar hit sine kunder fra de landene de kommer fra. Så vi treffer mange kunder, våre agenter og forsøker selvsagt også å skaffe nye kunder. Forhåpentligvis kan vi også selge noen maskiner. Vi er sterke på markedet og et velkjent varemerke som er kjent over hele verden, sier Peter Langelotz.

Siste nytt

RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De to Oslo-trykkeriene RKGrafisk AS og TS Trykk AS danner et felles selskap. Sammen ønsker de å skape en sterkere og mer slagkraftig aktør innen grafisk produksjon og trykketjenester.
Skärmbild 2026-01-16 140249
RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De har doblet omsetningen siden pandemien

Med aner tilbake til 1949 har Trondheimsbedriften Ernestus Skilt & Reklame en lang historie som skiltprodusent. Selv om det har skjedd ting underveis, er oppdraget nå, som den gang, å gjøre andre bedrifter synlige.
Trio kudu
De har doblet omsetningen siden pandemien

Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Før flyttingen til Langhus investerte Merkur Grafisk i en Heidelberg Speedmaster XL 106-8P, «verdens raskeste offsetpresse». Merkur er nå rangert helt i toppsjiktet i Heidelbergs globale effektivitetsmåling.
heidelberg2
Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Roland DG implementerer tekniske og ytelsesrelaterte oppdateringer til TY-300 DTF-skriveren. Dette vil gi bedre robusthet under høy belastning.
TY300-1
Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

To nye delmesser får premiere på Fespa i Barcelona

Neste mai arrangeres Fespa. Temaet for messen er "The place for experts", som vil fremheve Fespa som et globalt møtested for ekspertise, forretningsutvikling innen trykking og visuell kommunikasjon. Denne uken ble det presentert to nye delmesser som lanseres i Barcelona.
FotoJet-2025-11-05T132301.202-768x512
To nye delmesser får premiere på Fespa i Barcelona