Compress UV LED printer til Logomotivet

PUBLISERT: 27 juni 2019
OPPDATERT: 27 juni
Logomotivet holder til i en rustikk låve på Nodeland utenfor Kristiansand.

Logomotivet holder til i en rustikk låve på Nodeland utenfor Kristiansand. Daglig leder Andreas Mølland gleder seg til å ta i bruk den nye maskinen firmaet har bestilt, en Compress iUV-600s. Han har mange kreative tanker rundt bruksområder.

–Ikke minst trykk på diverse treprodukter blir spennende å teste ut, sier Andreas. Han benytter trevirke fra egen skog. Maskinen kan printe på alt fra aluminium, glass, plastikk, akryl, tre, plexiglass, duk, lerret, lær, PVC med mere. Den er dessuten konstruert med tanke på minst mulig vedlikehold, og for konsistent kvalitet dag etter dag. Det patenterte WIMS-systemet sørger for at hvitt blekk sirkulerer kontinuerlig, slik at det hvite pigmentet ikke legger seg på bunnen av beholderen. Skrivehodet har 8 UV LED soner som kan konfigureres etter eget ønske. En vanlig konfigurasjon er CMYK + 3 hvite + 1 lakk.

Utskriftsområdet er 600 x 450mm med opp til hele 30 cm høyde på media. Automatisk høydejustering av media er standard, og  den produserer opp til 12 m² i timen, i produksjonsmodus dual cmyk. Maks oppløsning er på 2880 x 1400 dpi og variabel dråpestørrelse gir topp kvalitet på print med IQ interweave teknologien for å unngå «banding» også ved lav oppløsning.
Ønsker man å printe på runde gjenstander (glass/flasker) så finnes det en »turnaround unit» som opsjon. Printeren støtter utskrift av braille (blindeskrift/ taktil merking).

Mølland har bestilt printeren fra forhandler Stein Raaness AS i Oslo. Her kan du se printeren benyttet til å dekorere en el-gitar:

Brosjyre på printeren (PDF)

Siste nytt

Durst tar neste steg med KI-drevet plattform

Durst Group lanserer Kyveris, en plattform med KI-drevet intelligens for digital produksjon, beskrevet som neste evolusjonære fase i selskapets 90-årige historie.
Durst-vd-1024x683
Durst tar neste steg med KI-drevet plattform

«Uholdbar situasjon» for Manroland

Manroland Sheetfed, som produserer offsetpresser, har innledet en rekonstruksjon. Nå venter omfattende tiltak for å gjøre selskapet lønnsomt.
manroland-building-sign-1-2000x1333-1
«Uholdbar situasjon» for Manroland

Plexiglass er tingen for Plexon

I år er det 30 år siden Nøtterøy-selskapet Plexon startet, da som Kreativ plast. Gjennom alle årene har de spesialisert seg på én ting: produkter i plexiglass.
Nils 2.1
Plexiglass er tingen for Plexon

Grafisk Øst inviterer til vårseminar i Oslo

Grafisk Øst arrangerer torsdag 16. april vårseminar på Voksenåsen Hotell i Oslo. Alle medlemmer i Grafisk bransjeforening inviteres til en inspirerende dag med faglig påfyll og nettverksbygging.
Vårseminar 2
Grafisk Øst inviterer til vårseminar i Oslo

Les videre

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

Roland vant pris for strukturprinter

Roland DGs teksturprinter DIMENSE DA-640 tildeles gullmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.
medale-FM-2025-19
Roland vant pris for strukturprinter

Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Marabu tror sterkt på sitt nye storformatmerke Liyu. En av fordelene er fleksibiliteten i hvordan maskinene kan utstyres for store volumer eller spennende blekksett. Men er det interesse for neon- og fluoriserende farger?
FotoJet-2025-11-12T143615.355-768x512
Faktorer for suksess: farge, hastighet og fleksibilitet

Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri

Den 27. oktober begjærte Kolbotn Trykkeri AS i Sofiemyr konkurs. En drøy uke senere hadde det som var igjen av familietrykkeriet fått ny eier.
Follo-2
Kjøper restene av konkursrammet Oslo-trykkeri