Konvoluttproduksjon med utfallende trykk

PUBLISERT: 15 oktober 2019
OPPDATERT: 15 oktober
Temo Mailers produktionssjef Johan Forsberg og Karl Elias fra Ricoh Sverige.

Å trykke på konvolutter i offset kan være både vrient og tidkrevende. Spesielt når det skal trykkes i små opplag. Vi setter oss til bords hos Temo Mailer med Karl Elias fra Ricoh for å høre om digitaltrykkets fordeler med utfallende trykk og iøynefallende budskap på konvolutter.

Konvoluttproduksjon og direkte reklame har over tid vist en dalende trend. Trykkjobbene går ned og opplag forsvinner. Det meste som gikk postveien tidligere med konvolutt, som fakturaer og kontoutdrag, ser mottakeren i dag i stedet på digitale skjermer. På den andre siden, med utviklingen innen digitaltrykk, så har mulighetene aldri vært større. Det tilrettelegger for nye forretningsområder og nye måter for en kunde å markedsføre seg på.

For Ricoh er konvoluttrykk et fremtidsområde. De ligger lengre fremme enn andre leverandører når det gjelder hva som er mulig å gjøre i trykkveien på konvolutter. – Vi har kommet ganske langt med våre Ricohmaskiner, når det kommer til kjørbarheten på konvolutter og hva vi kan kjøre i dem, sier Karl Elias hos Ricoh Sverige.

Temo Mailer i Vällingby har hatt sin arkmatede digitalpresse Ricoh Pro C9110 i drøyt 2,5 år. Produksjonen med alt som går gjennom den tonerbaserte maskinen har doblet seg siden starten. På konvoluttlageret har de mange forskjellige konvolutter og formater å velge mellom – med åpen flik, lukket flik og med vindu.

– Det er bare fantasien som setter grenser når det gjelder å trykke på konvolutter, sier Magnus Forsberg på trykkeriet og fortsetter: – Med det digitale så kan man benytte konvolutten mer som et budskap. Det synes jeg ikke har slått gjennom her i Sverige slik det burde ennå. Du kan jo printe hva som helst på en konvolutt i mindre opplag i dag. Opp til 5000 eksemplarer er det intet problem å gjøre personalisert og med utfallende trykk, og fortsatt få det rimelig.

– I sør-Europa er det kjempestort. Vi ligger langt etter. Der er det store flashy saker og det skal synes på konvolutten hva som selges, sier Johan Forsberg og legger til at visse svenske kunder som bestiller direktereklame i stedet velger å fjerne sin logo fra konvolutten for ikke å vise at det er reklame.

Personalisert og utfallende trykk gjør konvolutter til blikkfangere.

Nære samarbeid
Temo Mailer er for en stor del samarbeidspartner for andre i bransjen. Veien de har valgt er å være en støttende forhandler til trykkerier og til andre forhandlere. Deres egne direktekunder er ytterst få.

Det å digitaltrykke konvolutter har blitt et komplement til kjøringene i offset. 95 prosent av Temo Mailers konvoluttproduksjon består hovedsakelig av å sette en liten logo på konvolutten. De virkelig kompliserte jobbene i fire farger, som tar absolutt lengst tid å stille inn på offsetmaskinen, kan de velge å overføre til digitalmaskinen når opplagene ikke er for store.

– Noen ganger tar det så lang tid å ta det inn i offset. I konvoluttmaskinen er det duk mot duk, noe som gjør at punktstørrelsen blir mye større. Det gjør at du aldri kan få samme renhet i bildet som du kan få med digitaltrykk. – Hvis du skal ha virkelig superkvalitet så anbefaler jeg digitaltrykk, da kan du virkelig få forbløffende kvalitet i det, sier Johan Forsberg.

Utfallende trykk i offset er vanskeligere ettersom konvoluttens liming lager en kant der skjøtene synes i den trykte overflaten.– Iblant kan det være fire ark som er satt sammen, da skal du ha fire ganger papiret på den andre siden. Så du ser sømmer når du kjører offset.

– For vår del handler det mye om leveringstidene. Det er jobber som ikke passer i konvensjonell offset. En liten jobb tar like lang tid å stille inn som en stor jobb. Men ettersom man kan plukke vekk slike flaskehalser og legge de i digitalpressen i stedet, så gjør det at leveransene blir raskere. Vi har uhørt raske leveranser på konvolutt i dag.

En fordel Johan og Magnus Forsberg trekker frem med Ricohmaskinen er at det ikke blir noen stråleviker på konvolutten. Høyden mellom valsene er justerbar og presser på den måten ikke i stykker konvolutten.

– Den andre fordelen er at det er mulig å kjøre utfallende trykk. Det kan ingen andre. Det var en stor grunn til att vi valgte denne pressen fra starten av, sier Johan.

Johan Forsberg anbefaler digitaltrykk for å få god trykkvalitet på konvolutter.

Flere bruksområder

Det finnes mer å utvikle og informere om til kunder om hva som er mulig å gjøre i den digitale trykkverden. – Det er knapt ti prosent hvor vi virkelig personaliserer trykket. Der skulle man kunne legge ned litt ekstra energi på designet og ha litt mer av en tanke bak.

Temo Mailer har hatt både japanere og engelskmenn på besøk som har fått se bevis på hvordan Ricohs maskinegenskaper kan utvikles til å være en multimaskin, ikke bare en standardprinter som skriver ut på papir.

– Den har så mange flere bruksområder som å printe brosjyrer, konvolutter, omslag – ulike typer av trykksaker i en og samme maskin. Den er ganske enkel å stille om, øke hastigheten og øke håndteringen etter at produktet kommer ut, sier Karl Elias og nevner at Ricoh hele tiden jobber med hvordan de kan forbedre brukeropplevelsen.

– Vi på Ricoh Europa har et nært samarbeid med våre kunder som utvikler trykket, for å kunne se hvordan man kan forbedre eventuelle flaskehalser som man støter på.

Siste nytt

Mange inntrykk på Fespa for NGL-stipendiater

En uke før årets Fespa delte Norsk Grafisk Leverandørforening (NGL) ut et reisestipend til to studenter som studerer grafisk design ved Høyskolen Kristiania. Sign&Print møtte dem på messen for å høre hva de så og hvilken kunnskap de tar med seg hjem.
Stipendium 2

Plockmatic satser innen etikett og emballasje

For ti år siden leverte Plockmatic stort sett bare stift- og falsemaskiner for arktrykk. Siden den gang har de gjort seg bredere gjennom oppkjøp, og på årets Fespa var fokuset på noe helt annet: etiketter og emballasje.
Plockmatic

Lakkeffekter uten lakk i Agfas nye planskriver

Agfas nye Onset Panthera FB3216 flatbedskriver er bygget for høye volumer og eksepsjonell hastighet. I tillegg kan maskinen levere lakkeffekter uten lakk.
agfa-DSC0097

Her blir produkt beslaglagt under Fespa etter mistenkt kriminalitet

Uventet drama oppsto på Fespa i Berlin etter at Vivid Laminating Technologies' juridiske team utstedte et påbud med produksjonsstopp mot en kinesisk utstiller, melder Printweek. Dette resulterte i at ett produkt ble konfiskert fra utstillingen.
fespa-kriminalitet

Les videre

Mange inntrykk på Fespa for NGL-stipendiater

En uke før årets Fespa delte Norsk Grafisk Leverandørforening (NGL) ut et reisestipend til to studenter som studerer grafisk design ved Høyskolen Kristiania. Sign&Print møtte dem på messen for å høre hva de så og hvilken kunnskap de tar med seg hjem.
Stipendium 2

Paul Jenkins og adventskalendere nyheter i Packnorth Award 2025

Dørene er nå åpnet for påmeldinger til Nordens største emballasjekonkurranse, Packnorth Award. Vi tar en titt på årets nye kategorier og snakker med britiske ThePackHub-sjef Paul Jenkins, som er det nye internasjonale tilskuddet til juryen. Hvilke trender ser han? Og hvordan vil den nye PPWR-forskriften til EU påvirke bransjen?
Screenshot

Heidelberg feirer 175-års jubileum!

11. mars 1850 – for 175 år siden – åpnet Hemmer, Hamm & Co. klokkestøperi og maskinverksted i Frankenthal. I tillegg til klokker laget de også trykkpresser, som la grunnlaget for selskapet som nå heter Heidelberger Druckmaschinen AG. Presisjon, kvalitet og innovasjon var suksessfaktorene som forvandlet Heidelberg fra et verksted med base i Pfalz-regionen i Tyskland til en global aktør i trykkeribransjen.
Tigel

Inkjet i høye hastigheter er fremtiden for Ricoh

Arkbasert toner er fortsatt et viktig segment for Ricoh, men det er innenfor inkjet det er et reelt potensial for både utvikling og vekst. Dette sier Eef de Ridder, visepresident for Ricoh Europes grafiske kommunikasjonssegment, i et intervju med Sign&Print.
Ricoh-Eef-2