
I februar demonstrerte Carsten Bøg og Jan Stormer fra Grakom i et webinar arrangert av Grafisk bransjeforening klimakalkulatorens mange muligheter.
–Klimaberegningene er gode å ha når vi skal konkurrere om offentlige anbud. I mange tilfeller krever man slik dokumentasjon. For private kunder er dokumentasjonen nyttig i forhold til CSR og miljøregnskapet, sa Carsten Bøg. ClimateCalc bygger på Intergraf standarden, som inngår som en referanse i ISO 16759.
Dersom en grafisk bedrift bestemmer seg for å ta i bruk ClimateCalc følger det med instruksjonsmateriale, demokurs og sertifisering. Du får også materiell til bruk i markedskommunikasjonen.
For å beregne klimabelastningen for et spesifikt grafisk produkt er det nødvendig å bruke data som er representative for de spesifikke råvarene som inngår i fremstillingen av trykksaken, samt data som er representative for den grafiske virksomhet som produserer trykksaken. ClimateCalc tilbyr et slikt beregningsgrunnlag.
Du finner en liste over sertifiserte trykkerier på nettstedet til ClimateCalc. Det er trykkerier fra 12 land som har ClimateCalc-sertifisering, i Norge er det foreløpig kun Merkur Grafisk som er sertifisert.