Canon slapp nyheter på FESPA

PUBLISERT: 1 juni 2022
OPPDATERT: 1 juni
Arizona 6100 Mark II flatbed-skriver er det nye flaggskipet til Arizona-familien. Foto: Claes Nordström

Canon åpnet resolutt FESPA-messen ved å avsløre tre nye produkter. FLXfinish + for storformatserien Colorado for å kunne trykke en blanding av matt og blank overflate på ett enkelt trykk. Arizona 6100 Mark II, som tar ledelsen som den raskeste planskriveren i Arizona-familien samt ny arbeidsflytprogramvare for storformatsprintere.

Premierene kom alle på en gang i forbindelse med åpningen av FESPA-messen. FLXfinish +, er Canons nye UVgel-funksjon. Med ett enkelt blekksett kan brukere av Colorado-printere nå produsere matte eller blanke prints på ett enkelt utskriftsmateriale – eller blandet matt og glanset.

[metaslider id=22505]

Et enkelt trykk på en knapp fra operatørsiden er nok til å lage effektfulle utskrifter med et matt og blankt utseende. Alt gjøres i én helautomatisert prosess, uten overvåking og uten ekstra driftskostnader, ifølge Canon.

Arizona 6100 XTS Mark II er nå det raskeste innen printing som Canon har å tilby på flatbed-siden. Foto: Claes Nordström

På flatbed-siden, i selskapets Arizona-serie, ble den nye toppmodellen, Arizona 6100 Mark II, presentert. Utskriftshastigheten når opp til 220 kvadratmeter i timen, tilpasset trykkleverandører som produserer volumer på 20 000 kvadratmeter opp til 300 000 kvadratmeter per år.

To flatbed-modeller er tilgjengelige å velge mellom. På den ene siden Arizona 6100 XTS Mark II, med sin uavhengige kontroll av vakuumsoner, for de som produserer et variert utvalg av massive platematerialer på daglig basis, selv i uvanlige former. Dels modellen Arizona 6100 XTHF Mark II, som støttes av Arizona High-FLOW-teknologi. Ifølge Canon er denne maskinen rettet mot brukere av storformatgrafikk som spesialiserer seg på emballasje eller utskrift på mer utfordrende materialer – som porøs bølgepapp eller virkelig vriene materialer som kryssfiner – som ikke kan forsegle vakuumområdet tilstrekkelig.

Tapetproduksjon ble demonstrert på standen. Arbeidsflyten for UV-gel Wallpaper Factory består av en motorisert Fotoba Jumbo Roll Media Loader (JRL), som er montert på rull-til-rull-skriveren Colorado. Foto: Claes Nordström

Canon annonserte videre at de har videreutviklet PRISMA arbeidsflytprogramvaren med den nye PRISMA XL Suite. I følge Canon er arbeidsflyten laget for å hjelpe grafiske designere og leverandører av storformatutskrifter med å levere verdiøkende utskriftsapplikasjoner og for å automatisere produksjonen av komplekse jobber – samtidig som de maksimerer driftstiden i maskinparken deres.

Les videre

Brectus – hvor femårsplaner virker

Brectus i Moss har de siste par årene blitt mer produksjonsbedrift. Det betyr kortere leveringstid og større pågang fra forhandlerkunder innen media og reklame. Bedriften har også en god posisjon som leverandør til grafiske virksomheter.
Heidi-Hoen-Brectus

HID 2025: Innovasjoner i etterbehandlingsleddet

Ettersom trykkpresser produserer raskere og raskere, stilles det også høyere krav til effektiv etterbehandling. Vi har sett nærmere på noen utstillere som spesialiserer seg på akkurat dette området.
Kollage-efterbeh-768x512

HID 2025: Verdenspremiere av inlineløsning for Canon iX

Under Hunkeler Innovation Days viste Horizon og Canon et samarbeid for første gang angående en integrert løsning, med Horizons brosjyrelinje for Canons arkmatede høyhastighetspresse varioPRINT iX3200.
Horizon-Jack-Naresh-1024x683

Nytt fra Lotus og Epilog hos Alvøen

Alvøen er en leverandør av merkesystemer for permanent merking og kutting av ulike materialer. På Sign, Print & Promotion presenterer de flere laserkutte- og merkesystemer.
GeirMyhrvold

Siste nytt

Danish Connection presenterer banebrytende trykksaker

Et fast og forfriskende innslag på våre Sign, Print & Promotion-messer er fargerike Janne Høgshøj fra Danish Connection, som kommer med en utstilling med trykksaker som skal inspirere både trykkerier og kreative sjeler til det som er mulig. Men noen besøkende vet kanskje ikke hvem Janne Høgshøj er og hva Danish Connection står for, så vi snakket med Janne for å finne ut mer. 
Janne-DC

Printere og varmepresser i aksjon på messen

Kreatek tilbyr DTF-printere, UV-printere, broderimaskiner, varmepresser og tekstiltrykk-løsninger for både små og store produksjoner. Litt av dette viser de på Sign, Print & Promotion.
Kreatek

Brectus – hvor femårsplaner virker

Brectus i Moss har de siste par årene blitt mer produksjonsbedrift. Det betyr kortere leveringstid og større pågang fra forhandlerkunder innen media og reklame. Bedriften har også en god posisjon som leverandør til grafiske virksomheter.
Heidi-Hoen-Brectus

Norgespremiere for Plockmatics nye DigiFold Ultra

På Drupa i fjor drysset Plockmatic ut nyheter, ikke minst en oppgradert versjon av Morgana DigiFold Ultra. Den vises nå i Norge for første gang.
Plockmatic-1-1024x683