Lanserer toppmodell for digital etikettrykking

PUBLISERT: 1 juni 2022
OPPDATERT: 1 juni
Den første offentlige presentasjonen av AccurioLabel 400 fant sted på Konica Minoltas europeiske merke- og emballasjemesse i Madrid. Foto: Claes Nordström

Konica Minolta signaliserer nå at de tar opp kampen med de tyngre etikettvolumene som tradisjonelt trykkes analogt. AccurioLabel 400, en ny toppmodell i serien, gir brukeren høyere produktivitet – 40 meter i minuttet – og muligheten til å skrive ut med hvitt.

Konica Minoltas markedsandel i Europa for sine tonerpresser innen digital etikettproduksjon utgjorde 26 prosent for fjoråret 2021. Ifølge produsenten er digitalt printede etiketter i små og mellomstore opplag – i stedet for fleksografisk trykk – en raskere og mer økonomisk utskriftsmetode . Konica Minolta introduserer nå et nytt medlem av AccurioLabel-familien. Toppmodellen inntar tronen blant Konica Minoltas merkesystemer og hadde premiere på en pressekonferanse i Madrid tirsdag.

AccurioLabel 400 er rettet mot mellomstore og store utskriftsvolumer. Carsten Bamberg, forretningsutviklingssjef innen industritrykk i Konica Minolta, sier at den nye maskinlanseringen er et logisk skritt å ta for Konica Minolta å følge opp suksessene med de tidligere modellene i serien.

– Vi hadde følelsen av at kundene vil ha mer. VI har kunder som langt overstiger det anbefalte månedlige utskriftsvolumet, noen ganger tredobler de det til og med. For denne maskinen (AccurioLabel 400, red.anm.) anbefaler vi å starte med en kapasitet på minst 50.000 meter i måneden, og den tåler enkelt opptil 100.000 meter i måneden, sier han og legger til at det er en robust maskin som gir mer en følelse av en ekte industriell produksjonsmaskin.

Carsten Bamberg, forretningsutviklingssjef i industritrykk i Konica Minolta. Foto: Claes Nordström

Den nye etikettmaskinen er tilgjengelig med fire eller fem fargevalg. Den femte fargen – en hvit toner – er ny på Konica Minoltas etikettmaskiner. Hvitt gjør maskinen enda mer allsidig og åpner for utskrift på enda flere bruksområder, ifølge Carsten Bamberg.

«Høy opasitet»
Han sier at det ikke er direkte rakettforskning å utvikle en hvit toner. Men det er lagt ned mye tid og krefter på å komme frem til riktig kombinasjon av pigmenter i tonerpartiklene før pulveret brennes inn i fuseren, tilpasset utskriftshastighet og underlag. Utviklingen av den hvite toneren var verdt innsatsen, og dette er også noe kundene har bedt om, ifølge Bamberg:

– Hvitfargen har en utmerket kvalitet og høy dekkevne, sier han og legger til at hvitfargen normalt er relevant for mange flaskeetiketter.

AccurioLabel 400 tilbyr utskrift i fire farger og mulighet for å legge til hvit toner. Foto: Claes Nordström

Den nye 400-modellen er tilpasset for betydelig høyere produktivitet enn sine forgjengere. Hastigheten når opp til 40 meter per minutt (CMYK), derav navnet «400». Med en oppløsning på 1200 dpi (tilsvarer 3600 dpi) skriver etikettpressen ut på en papirbane i bredder på 330 millimeter eller 250 millimeter.

Enhet for automatisering
Maskinen er utstyrt med moduler for automatisk å overvåke produksjonen og forenkle arbeidet for operatøren – Intelligent kvalitetspleie og IQ-520 med innebygd skanner og fotospektrometer.

Disse skal gi sanntidskontroll av den hvite tonerens opasitet, fargestabilitetskontroll, men også automatisk kalibrering, tetthetsjustering og opprettelse av tilpassede profiler. Konseptet til enheten er basert på den samme teknologien som allerede finnes i de arkmatede AccurioPress-tonerpressene. Bamberg forteller at rull-til-rull-maskinen kan produsere store volumer etiketter i lang tid uten at maskinen må stoppe.

Konica Minoltas Carsten Bamberg og andre holdt pressekonferanse i Madrid. Foto: Claes Nordström

Som med tidligere maskiner i serien, leveres maskinen som en komplett løsning inkludert med et arbeidsflytprogram. Operatøren styrer etikettpressen basert på flere berøringsskjermer, noe som vil gi en «intuitiv operasjon». Dersom operatøren ønsker det, er det også mulig å bruke nettbrett til å styre maskinen i farten. Partner på etterbehandlingsutstyr er fortsatt Grafisk Maskinfabrik. De er også ansvarlige for utviklingen av på- og tilbakespolingsenhetene i AccurioLabel 400.

Over tusen installasjoner
Konica Minolta har tilbudt sin AccurioLabel-serie av etikettpresser i Europa siden 2016. 1000 installasjoner er gjort siden starten og omtrent en tredjedel har havnet hos kunder i Europa. AccurioLabel 190 var den første etikettmaskinen som ble introdusert. Den ble fulgt av 230-pressen, som førte til økt hastighet – fra 13,5 til 23,4 meter i minuttet – og et forbedret rull-til-rull-system med raskere oppstart og med nøyaktig bilderegistrering. Maskinen håndterer både mediebredder på 250 og 330 millimeter og skriver ut i fire farger.

Konica Minoltas nye Accurio Label 400 skal selges parallelt med Accurio Label 230. Salgsstart for 400-modellen er satt til første kvartal 2023.

Les videre

Canon slår på stortromma på Hunkeler Innovation Days

Under temaet "The Power to Move" vil Canon vise frem hvordan digitalprint kan bringe mennesker og bedrifter fremover, og hvordan vellykkede merkevarer og trykkerier utnytter Canons teknologier, tjenester og støtte.
canon_prostream_3000_01

Agfa tilføyer en ny og mindre storformatprinter til Anapurna Ciervo-serien

Anapurna Ciervo H2500 komplementerer den større Anapurna Ciervo H3200, lansert i fjor, og gir den samme eksepsjonelle allsidigheten og ytelsen i et mer kompakt format.
Anapurna-Ciervo-H2500_

«DTF har vært en suksess for oss»

Tekstiltrykk med DTF (direct-to-film) er hett. Det vet Stein Raaness, som har solgt mer enn 40 DTF-printere fra Sublistar de siste årene.
Raaness

Flere spennende nyheter på Packnorth Award 2025

Nå er Packnorth Award 2025 åpnet. Siden 1. februar kan bidrag sendes inn til Nordens største emballasjekonkurranse. I år har konkurransen flere nyheter i form av nye kategorier og internasjonal deltakelse i juryen.
Pris-1024x683

Siste nytt

Canon slår på stortromma på Hunkeler Innovation Days

Under temaet "The Power to Move" vil Canon vise frem hvordan digitalprint kan bringe mennesker og bedrifter fremover, og hvordan vellykkede merkevarer og trykkerier utnytter Canons teknologier, tjenester og støtte.
canon_prostream_3000_01

Gop ønsker å inspirere kunder til å tenke mer sirkulært

Gop har levert plast-, papir- og aluminiumsplater fra ledende varemerker siden 1968. På Sign, Print & Promotion viser de eksempler på platematerialer, men også resirkuleringskonseptet go Circular.
SimenHolm webb

DTF-printere for alle behov og smaker

Vizuell er en leverandør av utstyr og forbruksvarer til trykkeribransjen, med administrasjon og lager i Norge. Firmaet ble etablert i 1997. Til Sign, Print & Promotion tar de med seg blant annet den nyeste DTF-teknologien fra Azon.
Azon Primo Plus & shaker

Agfa tilføyer en ny og mindre storformatprinter til Anapurna Ciervo-serien

Anapurna Ciervo H2500 komplementerer den større Anapurna Ciervo H3200, lansert i fjor, og gir den samme eksepsjonelle allsidigheten og ytelsen i et mer kompakt format.
Anapurna-Ciervo-H2500_