Premiere på Mimakis første DTF-printer

Foto: Pressebilder
PUBLISERT: 13 mars 2023
OPPDATERT: 22 mars
Den nye DTF-printeren TxF150-75 er basert på Mimakis bestselgende 150-serie. Foto: Pressebilde

Direkte til film, eller DTF, som brukes til å produsere transfers, har på få år blitt en populær teknologi hos flere tekstiltrykkerier. Nå slutter Mimaki seg til trenden og lanserer sin første DTF-printer på markedet.

Den nye TxF150-75 debuterte på Printwear & Promotion Live i Storbritannia i slutten av februar og ble også vist på Hunkeler Innovationdays. Denne inkjetprinteren bruker en varmebasert overføringsmetode for påføring på tekstiler som t-skjorter, sportsklær og reklameartikler.

Mimaki sier i en pressemelding at de er de første av de store leverandørene som tilbyr en DTF-maskin med rullholder, i motsetning til de fleste andre printere på markedet som er arkmatet.

Utprøvd teknologi

DTF-teknikken innebærer at designet printes på en spesiell transferfilm, som deretter «pudres» med et pulverlim. Når filmen er varmet opp og tørket, kan den påføres stoffet ved hjelp av en varmepresse. Ifølge Mimaki er DTF-teknologien mer allsidig enn sublimering når det gjelder utvalget av materialer og kan skrive ut på både lyse og mørke tekstiler.

TxF150-75 er basert på Mimakis bestselgende 150-serie med sublimeringsprintere.

Den har blant annet vakuumpakkede blekkposer for å hindre kvalitetsproblemer på grunn av luftbobler i blekket.

Mimaki har også brakt all kunnskapen om hvit farge fra sin solvent- og UV-printerserie inn i DTF-verdenen. Fargesirkulasjon og automatisk rengjøring av dysene forhindrer tilstopping.

Blekk med grønn sertifisering

Ettersom den nye printeren er den første i et helt nytt markedssegment, har Mimaki utviklet en spesiell serie med vannbasert pigmentblekk, PHT50. Fra mars 2023 er disse fargene også sertifisert i henhold til Oeko-Tex Eco Passport.

Den nye DTF-printeren kommer med en komplett RasterLink7 RIP-programvare, som blant annet muliggjør enkel justering av farge, skarphet og andre bildeparametere.

Mimaki Tx150-75 vil være tilgjengelig på markedet fra april.

I forbindelse med lanseringen slipper Mimaki et helt nytt sett med farger tilpasset den nye maskinen. Foto: Pressebilde

Les videre

Norgespremiere for Plockmatics nye DigiFold Ultra

På Drupa i fjor drysset Plockmatic ut nyheter, ikke minst en oppgradert versjon av Morgana DigiFold Ultra. Den vises nå i Norge for første gang.
Plockmatic-1-1024x683

Ricoh viser bredde på Sign, Print & Promotion

Ricoh er kjent for sine digitalpresser for arktrykk, men på Sign, Print & Promotion vil de vise en annen, mindre kjent side av seg selv.
Ricoh 2

HID 2025: Verdenspremiere av inlineløsning for Canon iX

Under Hunkeler Innovation Days viste Horizon og Canon et samarbeid for første gang angående en integrert løsning, med Horizons brosjyrelinje for Canons arkmatede høyhastighetspresse varioPRINT iX3200.
Horizon-Jack-Naresh-1024x683

HID 2025: Digitaltrykket vil ta mer av offset-kaka

Annethvert år inviterer Hunkeler til en firedagers messe i Sveits for å vise frem innovative løsninger på trykk langs hele kjeden, fra prepress til trykking og etterbehandling. Årets messe viste frem flere teknologiske fremskritt innen digitaltrykk som kan fremskynde overgangen fra offset.
Fujifilm-3-1024x683

Siste nytt

Sign, Print & Promotion bildekavalkade

Her er noen bildeglimt fra dag 2 på Sign, Print & Promotion-messen 2025.
frontimage

Plockmatic sparket i gang messen med et salg

Ålesundsbedriften Kortshop inngikk avtale på en maskin før Sign, Print & Promotion knapt hadde åpnet dørene. En skjæremaskin fra Mohr, solgt av Plockmatic, skal effektivisere produksjonen.
Plockmatic 1

Den første "Mystery Wrap"-vinneren kåret

Spandex lovet å utfordre deltakerne grundig i sin kreative folieringskonkurranse under Sign, Print & Promotion. Det løftet holdt de med glans.
Wrap 3

Inkjet i høye hastigheter er fremtiden for Ricoh

Arkbasert toner er fortsatt et viktig segment for Ricoh, men det er innenfor inkjet det er et reelt potensial for både utvikling og vekst. Dette sier Eef de Ridder, visepresident for Ricoh Europes grafiske kommunikasjonssegment, i et intervju med Sign&Print.
Ricoh-Eef-2