Ville maskinnyheter fra Ricoh

Foto: Pressebilder
PUBLISERT: 27 mai 2024
OPPDATERT: 27 mai
Ricoh Pro Z75 B2 kalles «The dragon» og er en digital inkjetpresse.

Med en drage, en ørn og en jaguar lar Ricoh besøkende få en virtuell og høyteknologisk naturopplevelse i et orientalsk miljø ved sin stand på Drupa.

Ricohs stand er sterkt inspirert av «Henkaku», som er den japanske betegnelsen på transformativ design eller utvikling gjennom innovasjon. Utstillingen vil tillate besøkende å visualisere nye måter Ricohs løsninger kan hjelpe dem med å utvide virksomheten og redusere de totale eierkostnadene gjennom økt automatisering og effektivitet.

– Rett når du går inn på standen er det det vi kaller «print garden». Det blir masse trykkprøver som legger vekt på design og innovasjon, sier Karl Elias ved Ricoh i Sverige.

I tillegg vil det bli tilbudt teater i et oppført hus i boden. Selvfølgelig tilbyr selskapet også sine nye «avatarer», det vil si nye maskinmodeller.

Ricoh Pro Z75 B2 er den første arkmatede vannbaserte B2-inkjetplattformen med automatisk duplekshåndtering.

Ricoh Pro Z75 B2 er en digital inkjetpresse. «The dragon» er den første vannbaserte B2-inkjetplattformen for arkmating med automatisk duplekshåndtering.

– Med Z75 ønsker vi å hjelpe markedet i dens digitale transformasjon, sier Karl Elias.

Han forteller at maskinen skal håndtere både store volumer og kortere serier, men fremfor alt B2-formatet.

Karl Elias hos Ricoh ønsker å hjelpe trykkerier med deres transformasjon til digital.

– Du kan fortsette i ditt B2-format som du er vant til å jobbe i fra offset, sier Karl Elias.

Karl Elias sier at Norden ligger langt fremme når det gjelder digitalisering og det burde kunne gi dragen luft under vingene i den grafiske bransjen.

– I dag er det ikke mange som investerer i en ny offsetpresse. Dette kan være et steg som skaper mulighet for endring. Det føles som markedet er modent.

Inkjetpressen skal gi fordelene til en arkmatet plattform i kombinasjon med lave driftskostnader og høy produktivitet. Den kan håndtere utskriftshastigheter på opptil 4500 ark i timen ved enkelsidig utskrift. Piezo-skrivehoder gir 1200 dpi oppløsning med firefarger (CMYK) pigment og vannbasert blekk.

– Det er en annen del av Ricohs miljøtenkning, hvor man alltid ønsker å være i forkant. Maskinen har en Fiery controller som gjør at mange kan kjenne seg igjen i grensesnittet fra andre trykk. Vi vil kunne kjøre opptil 4500 B2-ark per time opp til 300 gram. Vi kan kjøre opp til 400 gram også, men da går det litt ned, sier Karl Elias.

Høytflyvende nyheter

Den andre store nyheten er «The harpie eagle», Ricoh Pro VC 80000.

– Det er vår nye store rullepresse. Den setter en ny standard for blekkkvalitet, produktivitet og mediefleksibilitet.

«The Harpie Eagle» Ricoh VC80000 er en høyhastighets digital inkjet fargeprinter for rull til rull.

VC80000 er en høyhastighets digital rull-til-rull inkjet fargepresse. Den brukes til for eksempel direktereklame og bøker og gir forbedret automatisk produksjon. Den tar gramvekter på opptil 300 gram på belagt og ubestrøket media.

Printeren har et nytt sett med maskinvare og programvare som lar brukeren få forbedret automatisert produksjon og kvalitetskontroll. Dette skal ifølge produsenten gi høyeffektiv drift og fleksibilitet når det kommer til ulike bruksområder.

Maskinen kommer med flere AI, maskinlæring og dataanalysefunksjoner som skal sikre forutsigbar og repeterbar utgang med minimal operatørintervensjon. Maskinen introduserer en rekke nye teknologier som oppnår en oppløsning på opptil 1200 x 1200 dpi og en maksimal hastighet på opptil 150 mpm.

Kattedyr maler for fremtiden

I Ricohs stand er det også to «jaguarer», Ricoh Pro C9500 som er en digital fargepresse for arkmating. Produsenten beskriver den som neste generasjons 135 ppm-presse. Det vil gjøre det mulig for skrivere å øke inntektene og forbedre effektiviteten med tidsbesparende automatisering.

Den nye «jaguar» Ricoh Pro C7500 er en fargearkpresse for store volumer.

Den yngste jaguaren er imidlertid Ricoh Pro C7500 som er en digital fargepresse for arkmating. Det gir utskriftsprodusenter mer kreative og allsidige muligheter ved å oppnå rikere og mer nøyaktige farger. Arkpressen har fem blekkstasjoner.

– I vår «print garden» vil vi vise eksempler basert på våre spesialtoner som er: hvit toner, transparent toner som nesten er som en lakkeffekt, usynlig rød, neongul, neonrosa, gull og sølv.

Datadrevet innsikt

Ricoh lover at besøkende vil kunne se hvordan programvaretilbudet deres kan levere datadrevet innsikt, drive bedriftsproduktivitet og forbedre inntektsvekstmuligheter.

Demonstrasjoner vil inkludere Ricoh TotalFlow Producer, som automatiserer mottak og konsolidering av innkommende jobber fra flere kilder til et nettbasert dashbord som gir oversikt over produksjonen.

Auto Color Adjuster gir presis fargestyring og matchingsmuligheter uten behov for en fargespesialist.

Ricoh ProcessDirector er et ende-til-ende arbeidsflyt administrasjonsverktøy som sammen med FusionPro administrerer all kommunikasjon. Supervisor samler inn og tolker driftsdata fra tilkoblede utskriftsenheter og programvare.

Les videre

23 prosent raskere med Nyala 5

Swissqprint lanserer nå en ny og fullstendig omdesignet generasjon av sine UV-LED flatbed-skrivere i Nyala- og Impala-serien. Med lineær motordrift har hastigheten økt betydelig og med en ekstra fargekanal utvides bruksmulighetene.
SQP-A-och-C

På Hunkeler Innovation Days må leverandørene samarbeide

Hvert annet år er Lucerne sentrum for Hunkeler Innovation Days. Det høres kanskje ikke spennende ut, men det er nok det mest spennende stedet å se på ny teknologi og utviklingstrender innen grafisk produksjon.
hunkeler-i-d

Fresnyhet fra Kimla hos Alvøen

Alvøen selger fra før av to frese- og skjæremaskiner fra polske Kimla, som begge har industrien som hovedmålgruppe. Nå lanseres en CNC-fres som er rettet mot skilt- og messebransjen.
alvoen_kimla_bpfm_webb

Fujifilm lanserer nye tonerpresser med spesialfarger

Fujifilm kommer med fire nye produksjonspresser i midt-sjiktet innenfor sin Revoria Pressstm -serie.
Fujifilm_Revoria_SC285S-2048x719

Siste nytt

Ricoh Norge flytter hovedkontoret

Ricoh Norge åpner sitt nye hovedkontor i Kværnerbyen, hvor 75 ansatte vil være tilknyttet. Kontoret har 28 arbeidsplasser og 6 touchdown-plasser, alle administrert gjennom Ricoh Spaces, en egenutviklet webapplikasjon for bestilling av arbeidsbord, møterom og parkering.
Ricoh-3-kollage

Roland DG lanserer nytt flaggskip i storformatserien

TrueVIS XP-640 er en 64-tommers eco-solvent inkjetprinter som, med et forskutt skrivehodedesign og finere dråpestruktur, leverer både høyere tetthet og hastighet.
XP-640_Printer

PrintVis leverer umiddelbare CO2-beregninger

PrintVis, den skybaserte administrasjonsplattformen for grafisk industri, har annonsert et strategisk partnerskap med CarbonQuota for å integrere automatiserte CO2-beregninger i printhåndteringsløsningen.
Dom-Harris-Kasper-Tomshoj

Addbrand vil vokse noe så inn i Norden: ”Vår ambisjon er konstant vekst”

Addbrand har de siste årene gjort flere oppkjøp, både i Sverige og resten av Norden, og ambisjonen er å vokse videre. Sign & Print har besøkt selskapets hovedkontor i Bankeryd for å høre mer om pågående initiativer og fremtidige vekstplaner.
Kartong