
Fiery fokuserte på «den digitale fabrikken» under Fespamessen. De demonstrerte Rip-programmet sitt, Digital Factory, sammen med DTF-printeren Epson G6000.
– Vi er litt heldige som har den nye Epson G6000 her. Det er ganske ettertraktet. Etterbehandling utført av en tysk partner. Det er full fart fremover, spesielt rundt DTF. Det er mange som vil snakke om det. På messen ser man DTF-teknologi overalt, sier Rikard Broberg, salgsutviklingssjef.
På standen viste de også frem Fiery XF som brukes til storformatproduksjon.
Fiery samarbeider med et bredt spekter av trykkerileverandører. Rikard Broberg mener at mange av dem er innovative og tar Ricoh som eksempel.
– De tenker utenfor boksen og prøver å «finjustere» det de gjør på ferdiggjøringssiden. De driver ting fremover.
Unik DFE for hver maskin
Jake Stevens er PR-sjef hos Fiery. Han mener de har den mest avanserte programvaren for digital frontend og arbeidsflyt i bransjen.
– Det har vært slik i tre tiår. Fiery oppfant digital fargehåndtering i 1991. Vi tror vi har en unik rolle i bransjen fordi vi samarbeider med alle de store produsentene, sier Jake Stevens.
Han sier at de ikke prøver å løse problemer for enkeltmaskiner i utgangspunktet. I stedet prøver de å identifisere hvilke problemer som er felles for alle for å utvikle en løsning som er så universell som mulig.
– Vi har en unik DFE (digital frontend) for hver maskin. Innen spesialproduksjon har vi diverse programvareplattformer som kan håndtere DTF, gravering, sublimering og så videre. Tanken er å kombinere avansert teknologi med bred bruk i industrien, sier Jake Stevens.

Fiery jobber mer og mer mot industriell printing. Der fremhever de løsningen sin, Fiery Impress.
– Vi samarbeider med alle de store produsentene for å være hjernen i printeren og gjøre den så sterk og kraftig som mulig, sier Jake Stevens.
Universelle løsninger
Tradisjonelt har Fiery utviklet unike løsninger for hver enkelt skriver der programvaren er spesifikt tilpasset per maskin. Men det ville blitt for dyrt å gjøre for mindre produsenter som kanskje bare lanserer én ny maskin per år.
Derfor er det med Fiery Impress utviklet et mer fleksibelt programmeringsgrensesnitt som vil fungere for flere printere. Dette gjelder spesielt i segmenter som storformat, etiketter og emballasje.
– Jeg har fortsatt tonerprintere som hovedfokus, men jeg er også ansvarlig for spesialprodukter og storformat i Norden. Det har gitt et bredere innblikk i bransjen og kontakt med nye forhandlere som tidligere knapt kjente til Fiery, sier Rikard Broberg.
Hvordan ser dere på det nordiske markedet? Er det viktig for dere å vokse der?
– Absolutt. Dessverre snakker jeg ikke noe svensk. Men «jeg snakker litt norsk», sier Jake Stevens.
Rikard Broberg fortsetter:
– Det er hjemmebanen min. Det pleide å være slik at Sverige var det største markedet i Norden, men det varierer mer fra år til år og fra partner til partner. Men vi er tidlige brukere av teknologi i Norden. Så folk har en tendens til å ville prøve nye ting og også se dem opp tidlig.







