Plockmatic kjøper opp kriserammede Renz

Foto: Felix Alnemark
PUBLISERT: 4 august 2025
OPPDATERT: 4 august
Jan Marstorp, administrerende direktør i Plockmatic Group, i forbindelse med innvielsen av den nye fabrikken i Riga i 2024. Foto: Felix Alnemark

Stockholm-baserte Plockmatic Group kjøper opp det tyske etterbehandlingsselskapet Renz, som blant annet produserer maskiner for wire-o. Konsernet vil også flytte mesteparten av monteringsvirksomheten til datterselskapet Morgana fra England til Latvia.

Plockmatic styrker sin posisjon som en etterbehandlingsgigant med nok et oppkjøp. Konsernet har signert en avtale om å overta Renz, inkludert datterselskapene i Australia, Argentina, Storbritannia og Tyrkia.

Oppkjøpet vil være et steg inn i wire-o-segmentet (ringtrådbinding) og vil utfylle Plockmatic Groups eksisterende tilbud, skriver selskapet i en pressemelding.

– Oppkjøpet av Renz er en fantastisk mulighet for Plockmatic Group. Vi ser flere synergier mellom våre organisasjoner og kan ytterligere styrke vårt tilbud som en komplett leverandør til våre kunder. Ved at Renz blir en del av Plockmatic Group får vi også tilgang til en sterk lokal salgsorganisasjon i Tyskland, som vi har identifisert som et viktig vekstmarked fremover, sier Jan Marstorp, administrerende direktør i Plockmatic Group.

Store planer

Det svenske selskapet har ambisjoner om å utvide Plockmatics geografiske tilstedeværelse og utvikle neste generasjon automatiserte profesjonelle wire-o-systemer for kalender- og bokproduksjon. De ser betydelige synergier med Renz innen områder som salg, produksjon, innkjøp og forskning og utvikling.

Wire-o-maskinen Renz Inline 500 slik den står hos Elanders i Vällingby.

Renz ble grunnlagt i 1908 og utvikler og produserer wire-o-maskiner for både profesjonell bruk og kontorsegmentet, samt intern produksjon av forbruksvarer. Selskapet har imidlertid hatt store økonomiske problemer de siste årene.

Etter store vanskeligheter under covid-19-pandemien ble Renz tvunget inn i en såkalt insolvensprosedyre i 2024. Denne prosessen forventes å bli avsluttet i tredje kvartal 2025, da avtalen også forventes å bli fullført.

– Å bli en del av Plockmatic Group og dermed finne en langsiktig løsning for Renz, etter noen svært tøffe år, betyr at vi igjen kan se fremtiden an med tillit. Med insolvensprosedyren bak oss og tilgang til ressursene til Plockmatic Group, kan vi nå investere i nye produkter og fortsette å bygge langsiktige relasjoner med våre kunder og leverandører, sier Michael Schubert, administrerende direktør i Renz.

Plockmatics fabrikk i Riga.
Flytting av drift

Plockmatic Group har også annonsert at de vil flytte majoriteten av datterselskapet Morganas monteringsvirksomhet i England til den nybygde fabrikken i Latvia.

Ifølge Morgana vil avgjørelsen påvirke tjenester innenfor deres monterings- og forsyningskjede i Milton Keynes, Buckinghamshire, melder Print Monthly. Ifølge selskapet vil alle muligheter for oppsigelser bli vurdert.

– Vår britiske kundebase – i likhet med andre produsenter – står for tiden overfor økende utfordringer med høyere ansettelseskostnader, usikkerhet i forsyningskjeden og i noen tilfeller konsekvensene av amerikanske tollsatser. Dagens kunngjøring vil dessverre påvirke lokale monterings- og forsyningskjedejobber i Milton Keynes. Vi er for tiden i en konsultasjonsprosess og har nær kontakt med alle berørte. I løpet av denne tiden vil alle muligheter for oppsigelser bli vurdert, sa Ed Hudson, administrerende direktør i Morgana Systems UK, til avisen.

Morgana Systems’ lager-, forsknings- og utviklings-, service-, salgs- og markedsføringsvirksomhet vil forbli i Storbritannia.

Morganas maskiner monteres nå i Riga.
Oppskalering i Latvia

I Riga planlegger Plockmatic å skalere opp sin maskinproduksjon og logistikkapasitet. Flyttingen ut av Storbritannia har blitt beskrevet av Plockmatic som «en del av konsernets bredere strategi for å fokusere ytterligere på kundenes krav til kostnadseffektive og svært produktive modulære overflatebehandlingssystemer levert med reduserte ledetider.»

– Beslutningen er tatt etter nøye vurdering av markedstrender og hvordan vi ytterligere kan forbedre vår vekststrategi mot målrettede markeder. For å fortsette veksten må vi plassere de riktige ressursene på de mest passende geografiske stedene for å dra nytte av stordriftsfordeler og ekspertise. For våre kunder streber vi alltid etter å tilby den beste tekniske og mest kostnadseffektive løsningen i hvert enkelt tilfelle, og hjelpe vår voksende kundebase med å finne den rette løsningen for sin virksomhet, enten online eller offline, sier Jan Marstorp til Print Monthly.

Ny teknologi på gang

Plockmatic planlegger å utvikle ny etterbehandlingsteknologi inline og offline for å støtte utvidelsen av sitt utvalg av arkmatede toner- og inkjetprintere.

Storbritannias utviklingsplaner tar sikte på å fokusere på produkter innen emballasje- og etikettsektoren.

– Med nye produkter som lanseres – for eksempel nye brosjyreproduksjonssystemer, inkludert BLM7000 og nye energieffektive produkter for LED-UV-belegg, samt en rekke nye false- og rillemaskiner med integrert skjæreteknologi, matere og stablere som også er designet for markedet for lange ark – må vi dra nytte av vårt mer effektive produksjonsanlegg i Riga.

Siste nytt

Les videre