Kokebokproduksjon fra A til Å

Foto: Anja Degerholm
PUBLISERT: 9 oktober 2025
OPPDATERT: 9 oktober
Adrienne Culley jobber vanligvis hos Horizon i Japan, men hadde kommet helt til Stockholm for å støtte Horizon Nordic-teamet, her representert av Jack Dahl.

Temaet for Horizons stand på årets Sign&Print Scandinavia var en komplett flyt for bokproduksjon, der Canon stod for trykkingen og Horizon for all ferdiggjøring.

I år fokuserte Horizon på litt mindre maskiner sammenlignet med forrige messe. Maskiner for mellomstore bedrifter, målgruppen de forventer å møte på messen, forklarer Jack Dahl, Nordic Sales Manager.

– Forrige messe hadde vi roboter og store løsninger, nå har vi prøvd å målrette oss mot små og mellomstore kunder og håper å treffe markedet mer riktig denne gangen, sier han.

Det er flere nye produkter i bokproduksjonslinjen. Maskiner som hadde premiere på Drupa i fjor og som nå stilles ut på en nordisk messe for første gang. Disse inkluderer den perfekte innbindingsmaskinen iCE BINDER BQ300.

– Det er etterfølgeren til BQ270, men den er enda mer automatisert og har kortere omstillingstid. Den er utviklet for små og mellomstore opplag, noe som betyr at du kan selge «en bok a én», sier Jack Dahl.

iCE STITCHER SPF-2000 brosjyremaskin for inline- eller nearline-produksjon er et annet eksempel. En «lillebror» til Horizons mer avanserte løsning iCE STITCHLINER Mark V.

– Den kan kjøre fra liggende A4-format ned til A6-format i samme maskin. En svært fleksibel stifteløsning.

Ulf Fridolfsson demonstrerer hvordan man legger inn materiale i en iCE BINDER BQ300.
Mer effektive flyt med iCE LiNK

Horizon selger ikke bare sine egne løsninger, men også maskiner fra tredjepartsleverandører. Et eksempel på dette er Baumannperfecta, som for tiden presenterer en ny kuttemaskin.

– De lanserer en 80 centimeter kuttemaskin som primært er egnet for digitaltrykk. En litt mindre, men profesjonell maskin.

Horizon selger også Foliant-lamineringsmaskiner i hele Norden og viste også frem en maskin for dette på messen, Vega400A.

På programvaresiden pushet Horizon litt ekstra på for sin egen iCE LiNK, som er i en ny generasjon. En måte for brukeren å holde oversikt over hvordan maskinene brukes for å bli mer effektiv.

– Gjennom iCE LiNK får du 100 prosent oversikt over hva maskinen gjør: om den er i gang eller om den er klar til å produsere, hvor mye den har produsert hver dag og hvor lang tid det tar.

Dataene kan deretter mates tilbake til CRM-systemet slik at du har kontroll over nøyaktig hvor lang tid hvert trinn tar og hva omstillingstiden er. Det finnes forskjellige versjoner av programmet avhengig av om du ønsker tall per dag eller helt ned på jobbnivå.

Alle maskiner som kan kobles til iCE LiNK har også fått et nytt utseende med en rød linje foran.

Boken kuttes i treknivstrimmeren iCE TRIMMER HT-300 og kommer ut som et ferdig eksemplar i den andre enden. I dette tilfellet en kokebok om husmannskost.
God start på det nye året

Horizon tilbyr også Ultimate-programvaren som forenkler utskyting.

– Hvis du for eksempel sender en jobb til en brosjyreprodusent, vet Ultimate hvilke spesifikasjoner som er tilgjengelige på alle maskinene. På den måten vil du aldri skrive ut noe som ikke passer i de andre maskinene. Jeg tror at fokuset fremover vil være veldig mye på frontend-løsninger for kundene.

Horizo ​​Nordic startet sitt nye regnskapsår i august, og det har vært en pangstart.

– Det har vært en mye bedre start i år enn sammenlignet med i fjor. Dette skyldes sannsynligvis flere ting, blant annet at vi fortsatt høster etter Drupa, sier Jack Dahl.

En AMR-robot transporterte det trykte materialet mellom Canons og Horizons stands.

Siste nytt

Canon løfter frem fremtidens dekor og interiør

Hvordan kan et rom bli vakkert og samtidig funksjonelt? Og hvordan kan unik dekor og interiør skapes på en bærekraftig måte med moderne teknologi? Det var temaet da Canon Norge inviterte til inspirasjonseventet Decorate-IT.
Trygve
Canon løfter frem fremtidens dekor og interiør

Han blir ny daglig leder i Focus Neo

Det svenske konsernet Focus Neo, som opererer innen varemerkeskilting, wayfinding og viscom, gjør endringer i ledelsen i det norske selskapet.
Bent-Erik_Halvorsen_webb
Han blir ny daglig leder i Focus Neo

Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Den grafiske bransjeforeningen Intergraf oppfordrer nå EU til å utsette den kontroversielle avskogingsforordningen EUDR, som etter planen trer i kraft 30. desember 2025.
EUDR-2-1024x684
Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Spandex lanserer ny serie printbare polymerfilmer

Materialleverandøren Spandex introduserer den allsidige ImagePerfect iD9-serien.
iD9_PressRelease_ImagesiD9-SiD-Tenticles-980x512
Spandex lanserer ny serie printbare polymerfilmer

Les videre

To nye delmesser får premiere på Fespa i Barcelona

Neste mai arrangeres Fespa. Temaet for messen er "The place for experts", som vil fremheve Fespa som et globalt møtested for ekspertise, forretningsutvikling innen trykking og visuell kommunikasjon. Denne uken ble det presentert to nye delmesser som lanseres i Barcelona.
FotoJet-2025-11-05T132301.202-768x512
To nye delmesser får premiere på Fespa i Barcelona

Kongsberg lanserer løsning for mer automatisk skjæring

Kongsberg lanserer den halvautomatiske "Smart Material Handler" som utvider det eksisterende skjærebordet.
KongsbergPCS_SmartMaterialHandler-scaled-1
Kongsberg lanserer løsning for mer automatisk skjæring

Samtale om trykkets fremtid i en verden i endring

Hvordan ser fremtiden ut for det trykte budskapet? Canon har bedt fire fremtidsforskere om å svare på det spørsmålet, og konklusjonene deres er samlet i en rapport. På Sign&Print Scandinavia diskuterte Canons Erik Åkenes og trendspeider Nicklas Bergman dette temaet.
Canon-sem-1024x683
Samtale om trykkets fremtid i en verden i endring

Kunst, lys og teknologi møtes i Botanisk hage

I samarbeid med Canon har kunstneren Cathrine Maske denne høsten utendørsutstillingen "Translucence" i Botanisk hage i Oslo, der gjennomskinnelighet brukes som kunstnerisk språk.
Fra-venstre-Kåre-Lundeby-Cathrine-Maske-og-Anton-Strand-og-Foto-Sigmun-Maske-Os
Kunst, lys og teknologi møtes i Botanisk hage