Kongsberg lanserer løsning for mer automatisk skjæring

PUBLISERT: 10 november 2025
OPPDATERT: 10 november
Lastebordet er tilpasset stive materialer, men kan raskt erstattes med en rullmater.

Kongsberg lanserer den halvautomatiske «Smart Material Handler» som utvider det eksisterende skjærebordet.

Smart Material Handler (SMH) er en modulær løsning for håndtering av ark ved digital skjæring av skilt, displaymaterialer, falsekartong og bølgepapp. Løsningen er utviklet for å øke produktiviteten ved brukerens skjærebord på flere måter.

Den lar operatøren laste inn nytt materiale mens maskinen fortsatt bearbeider det forrige arket. På denne måten fungerer den som en buffersone og lar én person utføre arbeid som normalt krever to personer – noe som reduserer personellbehovet med halvparten.

– Ved å utvide vårt automatiseringssortiment med Smart Material Handler, halverer vi behovet for operatører, samtidig som kundene våre får høyere produktivitet og en jevnere produksjonsflyt gjennom hele skjæreprosessen, sier Stuart Fox, administrerende direktør i Kongsberg Precision Cutting Systems.

SMH består av et lastebord med et «undersidekamera» som automatisk oppdager registreringsmerker og justerer posisjonering, og et avlastningsbord. Sammen fungerer de som forlengelser av det eksisterende Kongsberg-skjærebordet, noe som delvis automatiserer produksjonsflyten, gjør inn- og utmating jevnere og gir større fleksibilitet i produksjonen.

Lastebordet er tilpasset for stive materialer, men kan raskt erstattes med en rullmater. I tillegg kan Smart Material Handler brukes til både liggende og stående formater.

På den andre siden av skjærebordet er avlastningsbordet, som har stopp som holder det ferdige materialet på plass.

Smart Material Handler er tilgjengelig som et alternativ for alle størrelser i Kongsberg C- og Ultimate-serien. Den kan også ettermonteres på eksisterende maskiner.

Siste nytt

Årets Canon Future Book Forum utforsket hvordan økosystem-tenkning kan bidra til vekst og innovasjon i bokbransjen

Den 12.–13. november 2025 samlet Canon over 200 deltakere fra 35 land i Poing, Tyskland. Årets tema var "Beyond Books: Reinventing Publishing Ecosystems". Forumet, nå i sitt 11. år, har etablert seg som en unik møteplass for forlagsbransjen og deres partnere – fra trykkerier, teknologileverandører og konsulenter.
Future-Book-Forum-2025900x600
Årets Canon Future Book Forum utforsket hvordan økosystem-tenkning kan bidra til vekst og innovasjon i bokbransjen

Hvitt er årets farge i 2026 ifølge Pantone.

En kjølig hvit nyanse som vil fungere som en beroligende hvisking i en kaotisk verden. Slik beskriver Pantone Color Institute "Cloud Dancer", som er Pantones farge for 2026.
Pantone 2026
Hvitt er årets farge i 2026 ifølge Pantone.

Ny innredningsfilm gir eksklusiv skinnfølelse

Coala Interior Film lanserer en ny serie kalt Leather Prestige.
CIF-LEATHER-PRESTIGE-BANNER
Ny innredningsfilm gir eksklusiv skinnfølelse

Kodak sender ut ny versjon av deres workflow-programvare

Kodak har lansert den nye versjonen 11.5 av Kodak Prinergy Software. I denne versjonen lover Kodak betydelige forbedringer.
PRINRGY11.5
Kodak sender ut ny versjon av deres workflow-programvare

Les videre

Dursts nye storformatpresse bygger bro over et teknologisk gap

Byen Lienz, eller "Dolomittenes perle" i Tyrol i Østerrike, er også kjent som solens by. Solen skinner visstnok veldig ofte over byen, og det gjorde den da Sign&Print dro dit for å være vitne til premieren på Dursts nye digitale presse P5 SMP, en storformatpresse, et 16 meter langt beist som retter seg mot utstillingsmateriell og bølgepapp. Den skal sees på som et alternativ til UV-presser med én gjennomgang.
Maskinenx
Dursts nye storformatpresse bygger bro over et teknologisk gap

Canon markerer deres posisjon i inkjet-markedet

Med tre nye produkter på vei til markedet markerer Canon sin posisjon som markedets ledende leverandør av inkjetbaserte trykkløsninger.
Canon_01
Canon markerer deres posisjon i inkjet-markedet

Mutohs storformatprinter XpertJet 1682 tilgjengelig med nytt blekk

Mutohs rull-til-rull-printer XpertJet 1682 UR er nå tilgjengelig med det nye US81 UV-LED-blekket.
pa_large_index-1682ur-v2
Mutohs storformatprinter XpertJet 1682 tilgjengelig med nytt blekk

Heidelberg lanserer betjeningsfri platehåndtering

Nå tar Heidelberg plateproduksjon til et nytt nivå ved å lansere Compact Pallet Loader (CPL) og Compact Bender, som kan integreres direkte i CtP-linjene.
Heidelberg_CPL
Heidelberg lanserer betjeningsfri platehåndtering