
Nå tar Heidelberg plateproduksjon til et nytt nivå ved å lansere Compact Pallet Loader (CPL) og Compact Bender, som kan integreres direkte i CtP-linjene.
Heidelbergs mål er å automatisere verdikjeden for trykkproduksjon slik at trykking blir en helt autonom prosess. Selv om digitalisering startet med prepress, er det fortsatt potensial for effektivitetsgevinster, skriver de i en pressemelding.
Med Suprasetter 106/A106-modellene og CPL oppnås helautomatisk lasting av trykkplater i systemene. CPL har et lite fotavtrykk og dekker alle Suprasetter-klasser helt opp til toppmodellen, som kjører med en hastighet på 55 plater i timen. Integrering i Prinect-arbeidsflyten betyr at CPL forsyner CtP-systemet med trykkplater helt autonomt i samsvar med jobbstrukturen.
På slutten av prosessen sikrer det nye Compact Bender-platebøyesystemet helautomatisk behandling av offsetplatene. Kombinert med valgfri strekkodegjenkjenning er det mulig å levere platene som kreves for trykkeprosessen – sortert etter trykkpresse, jobb og platesett – uten manuell inngripen.
– Trykkere kan bruke Compact Pallet Loader og Compact Bender for å redusere drifts- og personalkostnader og for å håndtere mangelen på kvalifisert personell, sier Dr. David Schmedding, Chief Technology & Sales Officer hos Heidelberg.
Autonom og kontaktløs håndtering av trykkplater
Compact Pallet Loader er integrert i CtP-systemet og tar nesten ingen ekstra plass. Dette systemet kan trykke 1200 trykkplater i størrelsesområdet fra 650 x 750 til 1050 x 1200 millimeter i kontinuerlig drift, pall for pall. Med Compact Bender blir hele plateproduksjonsprosessen – fra platesetterlasting til platebøying – i stor grad autonom. I tillegg kan Suprasetter 106/A106-modeller produsert fra 2017 og utover ettermonteres med en CPL.
I basiskonfigurasjonen lastes platene automatisk ved hjelp av Dual Cassette Loader i Suprasetter 106/A106, som har en kapasitet på hundre plater per kassett. I den motsatte enden av skalaen finner vi Auto Pallet Loader (APL), som har en kapasitet på 1500 trykkplater med et ensartet plateformat.
Alle Heidelberg-løsninger sikrer helautomatisk, kontaktfri platehåndtering med minimalt personellbehov. De tilbyr også stor fleksibilitet når det gjelder formater og produksjonsvolum. Moduler kan skaleres og kombineres.
Pilotbruker Druckstudio GmbH øker effektiviteten med ny CPL
En pilotbruker av den nye Compact Pallet Loader fra Heidelberg er Druckstudio GmbH i Düsseldorf, som produserer både kommersielle trykk- og emballasjeprodukter for kunder innen bil-, mote-, kosmetikk-, energi-, reklame- og luksusvareindustrien. Selskapet fokuserer også på bærekraftig og ressursvennlig produksjon. Druckstudio GmbH satte CPL i drift for noen uker siden sammen med en ny Suprasetter 106 og en Speedmaster XL 106-8-P. Denne åttefargers trykkpressen supplerer en eksisterende Speedmaster XL 106-5+L. De økte kravene til platebehandling førte til beslutningen om å utstyre Suprasetter 106 med den kompakte pallelasteren.
Werner Drechsler, grunnlegger og administrerende direktør i Druckstudio GmbH, sier:
– Den kompakte pallelasteren fra Heidelberg, sammen med en ny brette- og sorteringslinje, sørger for at produksjonen går knirkefritt. Arbeid som manuell fylling av platekassetter og brette trykkplater med bildeutskrifter tok tidligere mye tid. Nå kan disse prosessene utføres mye mer effektivt og øke produktiviteten vår betydelig.








