Brussels Expo huset denne gangen Label Expo, som i år gikk under det noe merkelige temaet ”Rock and Roll”. Label Expo 2011 er den største messen av sitt slag noensinne, noe som understreker at etikettindustrien har vokst jevnt og trutt, selv gjennom den økonomiske krisen. Messen kunne skryte av hele 150 produktlanseringer, 500 utstillere og 30.000 m2 utstillingsflate.
Trender
Trendene på etikettmarkedet likner mye på den øvrige grafiske bransjen. Leverandørene har fokus på automatisering, effektiv håndtering av mange små opplag, personalisering, variabilitet og bærekraft. Til matvareetiketter er gjennomsiktighet meget populært, i følge Avery fordi det signalisererat produsenten ikke har noe å skjule. Hvit trykkfarge er et must, og mange leverandører la stor vekt på funksjoner for sikkerhetsprint og kopisikring.
En markant økning i antallet asiatiske utstillere viste at det grafiske markedet opplever en stor fremgang i den delen av verden også.
Digital Print Workshop
Som på de fleste grafiske messer i dag, var de digitale trykkteknologiene rikt representert. Messen bød på hele 75 digitale skrivere, hvis man skal tro arrangørene. På etikettmarkedet står det digitale slaget mellom tørrtoner, flytende toner (Indigo) og inkjet. I den forbindelse hadde arrangørene invitert til Digital Print Workshop. Alle tre teknologier var representert med skrivere fra henholdsvis HP, Efi og Xeikon, som produserte de samme etikettene på det samme materialet, så de besøkende kunne sammenlikne resultatene.
– Dette er din mulighet til å se på digital teknologi. Hvis du er trykker og overveier å gå digitalt, vil du sannsynligvis spørre deg selv, ”Skal jeg gå digitalt” og ”Hva er det egentlig jeg kjøper”. Vi vil gjerne prøve å besvare disse spørsmålene. Derfor har vi satt opp et live-område, der du kan se de tre grunnteknologiene trykke samme etikett på samme materiale, sa Roger Pellow, managing director i Label Expo Global Series.
150 produktlanseringer
Blant produktlanseringene var Xeikons Varilane, en variabel-software. Avery Dennison har sammen med maskinprodusenten Gallus, utviklet en digital maskin til trykk på den ultratynne filmen ThinStream. HP viste to nye etikettskrivere. Begge bruker et prinsipp der de kromatiske prosessfargene kan brukes uten svart. Det øker hastigheten i skriveren, fordi papiret kun trenger å passere tre fargesystemer. Omet viste blant annet en ny analog maskinserie, XFlex X4, og dessuten systemer for å optimere registerkontrollen. Efi lanserte Jetrion 4900, som er en oppgradering av deres eksisterende inkjetskrivere. Den mye omtalte memjetteknologien var representert gjennom australske Rapid Machinery.