Det danske selskapet Color Print, som tidligere i år så seg nødt til å avvikle sin norske produksjonsavdeling i Stavanger, styres mot konkurs. Oppbudet er et ledd i et forsøk på å få solgt selskapet. Det er fremdeles usikkert om og hvordan dette eventuelt vil innvirke på Color Prints gjenværende salgsavdeling på Forus. AGI.no kommer tilbake til dette i løpet av få dager.
Lyktes ikke med å selge
I løpet av de siste to årene har styret gjort gjentatte forsøk på å selge hele selskapet. Industrielle kjøpere har meldt sin interesse, men det har ikke lyktes å lande en kontrakt. Et salg avhenger av at selskapets bank får dekket inn deler av sine gjeldskrav gjennom salg av selskapets aktiva. Dette forutsetter imidlertid en konkurs.
Kapitalfondet Polaris Private Equity II K/S kjøpte Color Print A/S i 2006 og har siden investert betydelig i virksomheten i form av nye maskiner og oppkjøp. Polaris har tilført mer enn 100 millioner danske kroner i Color Print, og brukt betydelige ressurser på å styrke virksomheten i et forsøk på å sikre dens framtid. Den grafiske industrien har imidlertid opplevd sterkt redusert etterspørsel og dermed overkapasitet, en situasjon som har medført et markant press på priser og inntjeningsmuligheter.
Problemer til tross for ordrevekst
Color Print er fremdeles et av Nordens ledende rotasjonstrykkerier, med en vekst i ordreboken for kontraktskunder på 30 prosent i 2012, i forhold til nivået i 2011. Imidlertid har inntjeningen ikke vært god nok til å kunne betjene konsernets bankgjeld.
Målet er fortsatt drift med andre eiere
Styreformann Kim Graven-Nielsen uttaler: – Det nye styret har hatt et godt og tett samarbeid med ledelsen og Polaris. Vi følger nå budsjettene, vi har skapt framgang i forhold til fjoråret, og selskapet har en betydelig større ordrebeholdning. Vi er kommet langt i arbeidet med å styrke selskapet, og denne snuoperasjonen har skapt et fundament for at Color Print bør kunne selges. Vår største kreditor foretrekker imidlertid å iverksette et salg av aktiva, og dermed er en konkurs uunngåelig.
Advokat Christian Jul Madsen fra Kromann Reumert, Polaris´juridiske partner, presiserer at målet er å opprettholde driften i Color Print. Datterselskapet Scanprint A/S er ikke berørt av konkursen og fortsetter driften som før.
Det er usikkert hva som skjer med Color Prints norske salgskontor, men agi.no kommer med informasjon om dette om få dager.