TV 2, NRK, Bergens Tidende, Bergensavisen og flere andre medieaktører flytter sammen i et nytt bygg i Bergen sentrum i 2017.
På en pressekonferanse i Bergen fredag ble det klart at TV 2, NRK, TV-grafikkselskapet Vizrt, Bergens Tidende, Bergensavisen og medieutdanningen ved Universitetet i Bergen flytter sammen i MediaCity Bergen i i 2017. Kostnaden skal bli omtrent 1,5 milliarder kroner, melder Bergens Tidende.
MediaCity Bergen blir med sine 45.000 kvadratmeter det største og høyeste næringsbygget i Bergen sentrum. Målet er å skape et større faglig og kollegialt fellesskap blant mediebedriftene i Bergen, med felles kantine og møterom.
– Norske aviser går inn i en avgjørende periode av den digitale medierevolusjonen. MediaCity Bergen gir BT det aller beste utgangspunkt for å utvikle fremtidens journalistikk, sier Gard Steiro, sjefredaktør i Bergens Tidende.
– Det vi skal samarbeide om er en del kompetanse og teknologi, sier NRK-sjef Thor Gjermund Eriksen. – Da vi kom inn i avisbransjen satt hver avis med hvert sitt trykkeri. Det er noen ting som vi ikke trenger å utvikle hver for oss, men kan utvikle sammen. Så skal vi fortsatt konkurrere om publikums tid og oppmerksomhet.