Etikettprodusenten Digital Etikett AS i Gaupne, Indre Sogn har investert i en superrask etikettmaskin fra ABG International. Maskinen blir installert nå, opplyser bedriften på Facebooksiden.
Det er flaggskipet i porteføljen til ABG, Digicon Series 3 som har tatt veien til Gaupne. Den ble første gang lansert i 2014. Printbredden er på 350 mm og topphastigeten er på 150 meter i minuttet.
Digital Etikett er medlem av Grafisk bransjeforening, og ble behørig presentert på landsmøtet i Tromsø i september i fjor. Daglig leder Kjetil Hovland startet et lite industrieventyr i den lille Sogn-bygda.
Etter å ha jobbet 12 år i grafisk bransje i Oslo, solgte Hovland huset og BMW-en og flyttet til hjemstedet Luster, fordi han hadde tro på digital produksjon av etiketter til små og mellomstore bedrifter.
BEDRIFTEN BLE OMTALT I SIGN&PRINT-MAGASINET:
-Jeg startet på null- og har opplevd en vekst på 30-40 prosent hvert eneste år siden starten i 2008. I 2014 runder vi kanskje 20 millioner i omsetning, fortalte Kjetil Hovland. Han var før tilbakeflyttingen til Sogn ansatt i Luth & Co, Sandberg og Spacio/Marabu i Oslo. Over 20 års erfaring fra grafisk bransje var god å ha da lysten kom til å starte for seg selv. Huset på Bekkelaget i Oslo ble solgt- og familien dro til Gaupne med de første investeringskronene i bagasjen.
I fjor flyttet bedriften over i nye, moderne lokaler. Næringsmiddelindustrien og mikrobryggerier er viktige kunder. Etikettene leveres over hele landet. Lerum, Vestlandets store produsent av saft og syltetøy er selvsagt en solid kunde. Grafisk design kommer enten fra kundene selv – eller fra underleverandører til Gaupne-bedriften. Kjetil Hovland er klar på at de ikke skal satse på grafisk design, men være best på produksjon, trykk og levering.