Agfa ruller ut den røde løperen

PUBLISERT: 21 juni 2018
OPPDATERT: 21 juni
Agfa Nordens storformatansvarlige Nils-Arne Sletten, Jeti Tauros produktsjef Reinhilde Alaert og sjefen for Copycat, Geir Thorbjørnsen.

Gjennom to dager deltok over 300 personer fra den grafiske verden i en Red Carpet Event hos Agfa Graphics i Mortsel, Belgia. Det handlet om at få en første titt på den nye Jeti Tauro H3300 LED og denne printerens muligheter.

Det var den første offentlige visningen av Agfas nyeste storformat inkjet-printer. Visningen ble krydret med andre Agfa integrerte end-to-end inkjet-løsninger, UV-blekk, dedikert workflow software og ferdiggjøringsløsninger. Agfa-eksperter delte siste nytt fra utviklingsavdelingen, og det var masser av muligheter for å utveksle erfaringer med likesinnede.

Fra messe til åpent-hus
Agfa Graphics hadde en forholdsvis beskjeden tilstedeværelse på dette årets FESPA, og årsaken synes å være at de hadde satset alle ressursene på dette Red Carpet Eventet. Her var de skånet fra å måtte konkurrer om oppmerksomheten med andre, og de slapp å rigge opp og ta ned igjen. Kun underholdning og forpleining av 300 potensielle og nåværende kunder samt verdenspressen.

Den nye Jeti Tauro H3300 LED fra Agfa.

Jeti Tauro H3300 LED bygger på suksessen fra Jeti Tauro H2500 LED. Den nye maskinen er større, mer robust og har en raskere motor. Den hybride UV-inkjet printeren produserer på faste medier i opp til 3,3 meter i bredden ved hastigheter på opp til 453 m2 i timen, samt på rull-til-rull i opp til 600 mm i diameter med en utskriftsbredde på 3,2 m.

Automatisering
Den har også et helautomatisk modus, som gjør det mulig å avlegge fire plater om gangen direkte på en pall. Altså enda et skritt videre på den økende automatiseringen som foregår på storformatområdet.

Jeti Tauros produktsjef Reinhilde Alaert forteller mer om maskinen. Hun er spesielt opptatt av kvaliteten på automatiseringen:

– Uansett om du velger å kunne kjøre de store gigantrullene ubemannet i timesvis eller om du lar robotene ta seg av å mate inn opp til fire boards samtidig, så er denne ileggingen perfekt og du får eksakte hauger med boards i avleggeren.

Agfas maskiner produseres i hovedsak på to steder. Tekstilmaskinene produseres av to konkurrerende foretak i Korea mens de stora arbeidshestene – som Jeti Tauro – lages i Toronto, Canada.

Agfas eget blekk
Det at Afgfa har lang erfaring som kjemiforetak er noe av det som ligger til grunn for suksessen de har hatt med å produsere blekk i nyere tid.

– Jeg er overbevist om at vi har den laveste totalkostnaden på markedet, sier Reinhilde Alaert. – I løpet av maskinens livslengde kjøper du mer blekk enn hva du betaler for maskinen. Derfor er det meget interessant at vi har et så høyt pigmentinnhold i vårt blekk, derfor har du et lavt blekkforbruk. Til tross for dette kan du strekke det ferdige materialet eller forme det for wrapping uten at fargen sprekker eller gir problemer.

I de maskinene som konstrueres for døgnet-rundt produksjon er det utelukkende Ricoh-hoder som benyttes. I dette tilfellet piezohodet Ricoh MH5420. Det kjennetegnes av at samtlige dråper skytes ut, men de som ikke skal til materialet samles opp og resirkuleres. Den konstante flyten av blekk gjør at man ikke risikerer tilstoppede dyser. Om maskinen har stått stille i noen timer må man da starte med å vaske hodene og kjøre en automatisk rengjøringssyklus i noen minutter, før man setter i gang produksjonen igjen.

I selve hodene holdes en konstant temperatur på 50 grader for å få en eksakt dråpe. Det er maskinens eneste varme, og derfor har man kunnet fjerne avtrekk som har sittet på tidligere modeller.

Det har gått bra for den forrige 2,5 meter brede modellen. Når den nå 3,3 meter brede maskinen kommer på markedet i sommer, med ytterligere høyere produktivitet og lavere kostnad per trykt kvadratmeter, skal det bli meget spennende å følge utviklingen.

Finansiering
Svenske Johannes Köpman sitter i Stockholm og arbeider med finansiering i Agfa, med et arbeidsområde som strekker seg over hele Norden og utenfor. Han sier at kunder ofte snakker med Agfa om finansiering når det gjelder denne typen maskiner. – Typisk lager man en kalkyle som viser at maskinen har betalt seg etter to-tre år. Men de fleste velger likevel å kjøpe den og betale over fem år. Maskinen holder selvsagt betydelig lengre enn som så, men etter dette ønsker man kanskje en maskin med en ny teknisk fordel som er oppfunnet siden sist.

http://youtu.be/9fzuotIiDxY

Siste nytt

SPG forventer å kjøpe 6-8 trykkerier i 2026

I en artikkel i Druck & Medien, publisert på slutten av 2025, sier Esben Mols Kabell at Scandinavian Print Group (SPG) forventer å kjøpe opp seks til åtte trykkerier i Tyskland i 2026.
Esben-Mols-Kabell-2025
SPG forventer å kjøpe 6-8 trykkerier i 2026

Dette var de mest leste sakene i 2025

Artikler om offsettrykk av eurosize-plakater, regjeringens satsing på skolebøker og vår egen messe Sign, Print & Promotion. Dette var noen av de mest leste tekstene på Sign&Print i fjor.
Mest läst-2
Dette var de mest leste sakene i 2025

Mindre letterpress-trykkeri er konkurs

Presserommet i Fredrikstad er per den 7. januar 2026 meldt konkurs. Selskapet tilbød tjenester innen grafisk design og letterpress-trykk.
Vinge Letterpress
Mindre letterpress-trykkeri er konkurs

Positivt fjorår for Skipnes – nå satser de videre

Hvordan møter man en trend med fallende trykkvolumer? Det er et spørsmål som Geir Hagen, daglig leder i Skipnes, har tenkt mye på. Svaret viste seg å være skilt og storformat, og nå lanseres en egen serie standardiserte skilt.
Geir
Positivt fjorår for Skipnes – nå satser de videre

Les videre

Årets Canon Future Book Forum utforsket hvordan økosystem-tenkning kan bidra til vekst og innovasjon i bokbransjen

Den 12.–13. november 2025 samlet Canon over 200 deltakere fra 35 land i Poing, Tyskland. Årets tema var "Beyond Books: Reinventing Publishing Ecosystems". Forumet, nå i sitt 11. år, har etablert seg som en unik møteplass for forlagsbransjen og deres partnere – fra trykkerier, teknologileverandører og konsulenter.
Future-Book-Forum-2025900x600
Årets Canon Future Book Forum utforsket hvordan økosystem-tenkning kan bidra til vekst og innovasjon i bokbransjen

Dursts nye storformatpresse bygger bro over et teknologisk gap

Byen Lienz, eller "Dolomittenes perle" i Tyrol i Østerrike, er også kjent som solens by. Solen skinner visstnok veldig ofte over byen, og det gjorde den da Sign&Print dro dit for å være vitne til premieren på Dursts nye digitale presse P5 SMP, en storformatpresse, et 16 meter langt beist som retter seg mot utstillingsmateriell og bølgepapp. Den skal sees på som et alternativ til UV-presser med én gjennomgang.
Maskinenx
Dursts nye storformatpresse bygger bro over et teknologisk gap

Mutohs storformatprinter XpertJet 1682 tilgjengelig med nytt blekk

Mutohs rull-til-rull-printer XpertJet 1682 UR er nå tilgjengelig med det nye US81 UV-LED-blekket.
pa_large_index-1682ur-v2
Mutohs storformatprinter XpertJet 1682 tilgjengelig med nytt blekk

Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon

De er så fornøyde at de helst ikke vil at konkurrentene kjøper samme utstyr. Etter flere års frieri fra Canon, har Jærprint endelig takket ja. Resultatet er en hverdag med høyere kvalitet, færre papirstopp og bedre service.
Jon Larsen, account manager i Canon, Odd Aandal, designer i Jærprint og Bjørn Reidar Kleppe, daglig leder i Jærprint.
Etter flere års frieri ble det endelig ja for Canon