Agfa og TFL går sammen om inkjet-prosjekt til print på skinn

PUBLISERT: 2 mars 2020
OPPDATERT: 2 mars
Illustrasjonen er hentet fra TFL.

Agfa og TFL har inngått et strategisk partnerskap med fokus på utviklingen av Alussa. Det er en dedikert inkjet printløsning for dekorasjon av ekte skinn av høy kvalitet. Denne typen skinn bruker man f.eks. innen mote- og møbelindustrien, så vel som innen bil- og luftfartsindustrien og i innredning av maritimt utstyr.

Alussa er summen av en rekke nøye tilpassede komponenter. Agfa utvikler inkjet-printeren og den dedikerte inkjetfargen samt programvaren som kontrollerer og overvåker printprosessen. TFL leverer en spesialutviklet kjemisk komponent som benyttes til belegg. Alussa gjør det mulig for skinnindustrien å dekorere skinn av høy kvalitet på en måte som gir fremragende ytelse og stor fleksibilitet og ripemotstand. Alussa skulle være den første industrielle inkjetløsningen som kan håndtere opptil 100 000 bøyninger uten at det går utover trykket. Den kan produsere 80 m² i timen.

Økende behov for individuell tilpasning
Alussa kan trykke både hvite og fullfarge-designs med fotografisk kvalitet på forskjellige typer skinn. Ettersom det er en digital printløsning, er den ideell for individuell tilpasning av skinnprodukter. Det muliggjør også enkel fremstilling av prøver før det produseres store mengder.

– Å trykke på skinn med inkjetteknologi samt å oppnå topp ytelse når det gjelder fleksibilitet og ripemotstand er en kompleks utfordring, forklarer Tom Cloots, direktør for Industrial Inkjet Agfa. – Alussa skinnprint inkorporerer både Agfas enorme ekspertise innen inkjetteknologi, grafisk arbeidsflyt og fargestyring, og TFLs inngående kunnskap om beleggkjemi og påføringsteknikker. Den kombinerer det beste fra begge verdener for å gi en perfekt synergi mellom skinn og inkjetfarge.

– Motetrender endrer seg raskt, og det ser ut til at endringshastigheten og ønsket om individualisering øker år for år. Dette er en stor utfordring og mulighet for skinnindustrien. Derfor er vi veldig fornøyd med samarbeidet mellom Agfa og TFL. Sammen kan vi lage utallige tilpassede moteeffekter kombinert med høye bøynings- og bæreegenskaper for å møte de raskt skiftende kravene i dagens moteindustri, sier Markus Hess, global leder for produktmarkedsføring TFL.

Agfa og TFL presenterte Alussa på SIMAC TANNING TECH messen for skinnindustrien i Milano 19. – 21. februar.

Siste nytt

Canon løfter frem fremtidens dekor og interiør

Hvordan kan et rom bli vakkert og samtidig funksjonelt? Og hvordan kan unik dekor og interiør skapes på en bærekraftig måte med moderne teknologi? Det var temaet da Canon Norge inviterte til inspirasjonseventet Decorate-IT.
Trygve
Canon løfter frem fremtidens dekor og interiør

Han blir ny daglig leder i Focus Neo

Det svenske konsernet Focus Neo, som opererer innen varemerkeskilting, wayfinding og viscom, gjør endringer i ledelsen i det norske selskapet.
Bent-Erik_Halvorsen_webb
Han blir ny daglig leder i Focus Neo

Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Den grafiske bransjeforeningen Intergraf oppfordrer nå EU til å utsette den kontroversielle avskogingsforordningen EUDR, som etter planen trer i kraft 30. desember 2025.
EUDR-2-1024x684
Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Spandex lanserer ny serie printbare polymerfilmer

Materialleverandøren Spandex introduserer den allsidige ImagePerfect iD9-serien.
iD9_PressRelease_ImagesiD9-SiD-Tenticles-980x512
Spandex lanserer ny serie printbare polymerfilmer

Les videre

Vikingskip for hamburgere kjemper i take-away kategorien i Packnorth Award 2025

Høsten 2025 lanserer hurtigmatkjeden Sibylla, eid av Nordic Fast Food AB, en reklameburger kalt Viking Burger. Den selges i en emballasje formet som et vikingskip. En unik løsning som deltar i årets Packnorth Awards i kategorien Take-Away emballasje.
vikingskipemballasje
Vikingskip for hamburgere kjemper i take-away kategorien i Packnorth Award 2025

Kongsberg forenkler håndteringen med ny programvare

På Drupa i fjor lanserte Kongsberg PCS sitt nye flaggskip ultimate 24. Det var en gitt følgesvenn for årets FESPA -messe samt et C24 -bord og nyheter innen programvare.
David
Kongsberg forenkler håndteringen med ny programvare

«Et utstillingsvindu for å få flere til å oppdage oss»

Addbrands ambisjon er å være Nordens beste grossist innen papir, konvolutter, lett emballasje og grafisk tilbehør. På Sign, Print & Promotion, 19.–20. mars, vil de vise et utvalg av deres brede produktportefølje.
Addbrand kollage
«Et utstillingsvindu for å få flere til å oppdage oss»

Merking med laserpresisjon

Svenske Logimark selger merking- og etikettløsninger og stiller ut på Sign, Print & Promotion for første gang. De tar med lasermaskiner og lasermaterialer for å vise hvordan man kan kombinere teknisk innovasjon med en personlig touch.
Pontus
Merking med laserpresisjon