Nytt initiativ for bærekraftig emballasje

PUBLISERT: 25 november 2020
OPPDATERT: 25 november
Circular Packaging Cluster har satt seg ambisiøse mål: (1.) Redusere barrierer mellom leddene og aktørene i verdikjeden for emballasje og (2.) Bidra til markedsutvikling for resirkulerte materialer. Illustrasjon: Circular Packaging Cluster

Ledende merkevareselskaper, dagligvarekjeder, emballasjeutviklere og innsamlingssystemer samler seg i en nystartet næringsklynge med navn Circular Packaging Cluster.

Nordmenn ønsker å leve bærekraftig. Vi ønsker å kjøpe ansvarlige produkter, pakket i miljøvennlig emballasje som lar seg gjenvinne. Problemet er at systemet som strekker seg
fra emballasjeutvikling, via produksjon, innsamling og gjenbruk ikke fungerer spesielt godt. Altfor lite av det vi pakker i emballasje kan resirkuleres eller gjenbrukes. Ressurser går til
spille og vi belaster miljø og klima mer enn vi bør. Dette er store globale utfordringer som også er norske.

Store utfordringer krever sterke samarbeid for å løses. Nå går næringsmiddelprodusenter som BAMA, ORKLA, TINE og Brynhild sammen med Norgesgruppen, Rema 1000, teknologi og
systemaktører som Tomra, Tronrud Engineering og ROAF inn et nystartet og ambisiøst klyngesamarbeid. Her er også VPK Packaging og Glomma Papp med i tillegg til ledende kompetansemiljøer i Nofima, Emballasjeforeningen, NTNU, Sintef og Norsus.

Kari Bunes er direktør i Emballasjeforeningen

Dette er noen av de til sammen 45 aktørene som nå har bestemt seg for å samarbeide for å fjerne hindringer som står i veien for en mer bærekraftig og sirkulær verdikjede på emballasje.

–Norge er et velorganisert samfunn hvor vi kan få til en utvikling som er vanskeligere andre steder i verden, sier Alvhild Hedstein, Leder av styret i Circular Packaging Cluster. –Vi har høy kompetanse som skal hjelpe oss å utvikle gode løsninger og vi har en befolkning som er motiverte for å leve mer bærekraftig. Det er vår jobb å gjøre dette mulig, avslutter hun.

Initiativet mottok 19. november støtte fra nærings og fiskeridepartementet og klyngeprogrammet i Norge gjennom tildelingen av Arena status. Dette er en formell klyngestatus som regjeringen gir noen få utvalgte satsingsområder som har et særskilt fremtidsrettet potensial.

De mest betydelige effektene av et mer sirkulært system vil relatere seg til å erstatte, resirkulere eller endre plastemballasjen. Det er her systemet har sine største utfordringer.

–Nå har vi endelig klart å samle alle de ledende aktørene i emballasjens verdikjede. Sammen skal vi skape verdens mest effektive og sirkulære verdikjede for emballasje!» sier Kari Bunes i
Emballasjeforeningen.

Les videre

Agfa tilføyer en ny og mindre storformatprinter til Anapurna Ciervo-serien

Anapurna Ciervo H2500 komplementerer den større Anapurna Ciervo H3200, lansert i fjor, og gir den samme eksepsjonelle allsidigheten og ytelsen i et mer kompakt format.
Anapurna-Ciervo-H2500_

Flere spennende nyheter på Packnorth Award 2025

Nå er Packnorth Award 2025 åpnet. Siden 1. februar kan bidrag sendes inn til Nordens største emballasjekonkurranse. I år har konkurransen flere nyheter i form av nye kategorier og internasjonal deltakelse i juryen.
Pris-1024x683

Nå kan tykkere materialer kjøres i Ricoh Pro C9500

Ricoh utvider mulighetene til sin Pro C9500 digitalpresse. Maskinen har fått en ny tjeneste som gjør det mulig å trykke tykkere materialer enn tidligere, som for eksempel diverse emballasje.
pr19021_Erwin-Busselot-768x513

Skap konkurransefortrinn med trykket emballasje

Digitaltrykk utgjør i dag en liten andel av det globale markedet for emballasjeproduksjon, men teknologien har et enormt potensial og byr på mange muligheter for trykkerier og grafiske produsenter som ønsker å utvide produkttilbudet sitt med nye og spennende emballasjeprodukter.
blegen

Siste nytt

Den første "Mystery Wrap"-vinneren kåret

Spandex lovet å utfordre deltakerne grundig i sin kreative folieringskonkurranse under Sign, Print & Promotion. Det løftet holdt de med glans.
Wrap 3

Inkjet i høye hastigheter er fremtiden for Ricoh

Arkbasert toner er fortsatt et viktig segment for Ricoh, men det er innenfor inkjet det er et reelt potensial for både utvikling og vekst. Dette sier Eef de Ridder, visepresident for Ricoh Europes grafiske kommunikasjonssegment, i et intervju med Sign&Print.
Ricoh-Eef-2

Print.com investerer for sterk internasjonal posisjon

Print.Group, holdingselskapet bak den europeiske printplattformen Print.com, har kjøpt opp trykkeriet Simian. Oppkjøpet inkluderer salgsplattformene Reclameland, Flyerzone og Drukland samt Simians 23.000 kvadratmeter store produksjonsanlegg nær Groningen i Nederland.
MarcoAarnink-WouterHaan-2

Danish Connection presenterer banebrytende trykksaker

Et fast og forfriskende innslag på våre Sign, Print & Promotion-messer er fargerike Janne Høgshøj fra Danish Connection, som kommer med en utstilling med trykksaker som skal inspirere både trykkerier og kreative sjeler til det som er mulig. Men noen besøkende vet kanskje ikke hvem Janne Høgshøj er og hva Danish Connection står for, så vi snakket med Janne for å finne ut mer. 
Janne-DC