
1. september 2021 ble en merkedag å regne hos PoliNor AS. Da kom endelig alle ansatte tilbake til kontorene sine på Gulskogen i Drammen igjen. Etter en heftig runde med kostnadskutt i begynnelsen av året, og etter en drøy måned med tilnærmet normal drift, så ser fremtiden plutselig veldig mye bedre ut for selskapet.

PoliNor er i ferd med å legge koronapregede resultater fra 2020 bak seg, heter det i en pressemelding fra selskapet. Etter et år med hjemmekontor og flere permitteringsrunder, er det veletablerte grafiske firmaet allerede på vei mot nye høyder.
De siste årene har omsetningen i PoliNor AS ligget på rundt 80 millioner kroner, men for fjoråret sank omsetningen helt ned til 50 millioner – med et underskudd på over fem millioner kroner som resultat. Tidligere år har selskapet stort sett kvittert ut positive resultater.
– Når mange av våre gode og trofaste kunder innen detaljhandelen, kjøpesenter- og reiselivssektoren måtte holde stengt på grunn av smittevernstiltak, så forsvant samtidig behovene deres for trykksaker. Ingen vil bruke penger på å markedsføre noe som er stengt eller utilgjengelig. I tillegg så svekket den norske kronen seg voldsomt og det medførte at vi fikk et betydelig valutatap oppå det hele, sier daglig leder i PoliNor Tor Harald Kjørsvik.
Kostnadskutt ga resultater
For å tilpasse seg det nye inntektsbildet, har PoliNor i år måttet redusere noe i bemanningen, samt ty til midlertidige permitteringer. Dessuten har selskapet måttet kutte så mye som mulig av øvrige kostnader. Dette har heldigvis gitt positive resultater og et foreløpig solid overskudd.
– Fra tidligere år vet vi at 60 prosent av inntektene våre kommer i andre halvår. Derfor er vi veldig stolte over at vi allerede nå kan vise til et solid overskudd for inneværende år. Året 2021 ser ut til å bli et av de beste noen gang, forteller økonomiansvarlig og nyvalgt styreleder Beate Lund Bach. Å gå ut med konkrete tall, ønsker Beate Lund Bach likevel ikke å gjøre ennå.
Har bygget opp flere selskaper for å kunne være totalleverandør
– De siste årene har vi brukt mye tid, penger og energi på å bygge opp supplerende selskaper til PoliNor, slik at vi kan være en totalleverandør for våre kunder, fremhever Kjørsvik. – Satsingen har båret frukter og til stadig flere kunder leverer vi nå mange ulike tjenester. For veldig mange trykksak-kjøpere er det nemlig viktig med ett kontaktpunkt som kan ordne alt, og det har vi nå. Jeg vet ikke om noen grafiske virksomheter i Norge som har et så vidt produkt- og tjenestespekter som det vi har – og det er jeg veldig stolt av at vi har lykkes med å få til. Men, mitt personlige fokus har vært, og kommer alltid til å være, kjernevirksomheten i PoliNor; nemlig det å levere flotte trykksaker til gode priser. Jeg har i omtrent hele min yrkeskarriere jobbet med trykksaker, så det er min lidenskap. Da er det godt å kunne legge et tøft år bak seg, og stå sammen med kjempedyktige kolleger og endelig kunne rette blikket framover igjen, avslutter Kjørsvik.
Fakta: PoliNor AS
• Ble startet i 2003 av Tor Harald Kjørsvik
• Holder til på Gulskogen i Drammen
• Utviklet seg fra å være en liten gründer-bedrift til å bli en av Norges største leverandører av trykksaker
• En stor del av produksjonen er rotasjonsoppdrag og ark-trykk
• Hovedproduksjonen er DM-er, kundeaviser, blader/magasiner, kataloger og bøker
• I PoliNor, inkludert søsterselskapene, jobber det tilsammen 32 personer
• Samlet omsetning for alle selskapene er i 2021 forventet å ende på mellom 100 – 120 mill. kroner.