"Liker ikke tanken på å avvikle"

Foto: Pressebilder
PUBLISERT: 4 desember 2023
OPPDATERT: 4 desember
Per Rune Guldbrandsen har drevet Kopi Partner i 25 år. Nå håper han at nye krefter kan overta. Foto venstre: Kavlie-Borge. Foto høyre: Kari-Ann Holtskog

Per Rune Guldbrandsen har drevet Kopi Partner i Sandefjord i 25 år. På grunn av alder og ønske om latere dager har han forsøkt å selge sin virksomhet uten hell – til tross for stabile omsetningstall.

– Det er en fullt oppegående og lønnsom bedrift, her kan du tjene penger fra dag en, sier han.

Er det fortsatt plass til små aktører i den grafiske bransjen eller er konsolidering, oppkjøp eller i verste fall avvikling/konkurs alternativet? Per Rune Guldbrandsen tror at det definitivt finnes rom for de mindre trykkeriene som betjener et lokalt marked.

– Enkelte kunder har jeg hatt i alle år, og jeg kjenner de fleste, sier han.

Det dreier seg ofte om mindre jobber som plakater, flyers, visittkort og for eksempel medlemsblader i 200 – 300 eksemplarer.

– Det er den personlige servicen som har vært min nisje, noe som kan være vanskelig for de større trykkeriene å tilby på samme måte. Når jobben er relativt liten og det kan være nødvendig med litt hjelp for å få et bra resultat, så er det også vanligvis stor aksept for å betale litt ekstra.

Lokalet i Sandefjord sentrum rommer blant annet to digitalpresser fra Canon, en Canon Colorado, skjæremaskin fra Summa og annet utstyr for ferdiggjøring. Foto: Kavlie-Borge
Fra tekniker til trykkerieier

Per Rune jobbet som servicetekniker for Kodak da han fikk tilbudet om å kjøpe Kopi Partner. Firmaet hadde startet opp i 1990 og het da Kopisentralen, men skiftet navn noen år senere da det ble AS.

– Eieren ville finne på noe nytt, og det ville også jeg, så det ble til at jeg tok over, forteller han.

Siden da har det vært nok å gjøre. Omsetningen har ligget stabilt i alle år på rundt 2 millioner kroner, med variasjon på noen hundre tusen opp og ned. I fjor lå omsetningen på 2,3 millioner kroner.
Når det gjelder type jobber som Kopi Partner utfører er det alt fra kopiering til trykksaker som visittkort, plakater, flyers, foldere, hefter, tekniske tegninger, roll-ups og bøker med softcover.

Storformatsprinteren Canon Colorado 1630 kjøpte Per Rune i julegave til seg selv for to år siden. Foto: Kavlie-Borge

Maskinparken består fremfor alt av to digitalpresser fra Canon, en imagePRESS C700 og en C800, men også en Canon Colorado 1630 som Per Rune kjøpte i «julegave til seg selv» for to år siden for å kunne tilby storformatutskrifter på flere typer medier i topp kvalitet. Dertil hører også en Summa kutter for konturskjæring av klistremerker. Dessuten har han en printer for tegninger, en god gammel limfres fra Horizon og etterbehandlingsutstyr til blant annet rilling, falsing, kutting og ryggstifting.
For noen år siden hadde han planer om å investere i en storformat flatbed og hadde til og med blitt lovet å kunne leie nabolokalet for å få plass til en maskin til. Men pandemien satte stopp for de planene.

– Da turte jeg ikke å satse. Ellers har jeg alltid hatt mye å gjøre. Det er i perioder litt mye jobb for en person, men samtidig litt for lite for to personer på fulltid. Jeg tror likevel at en driftig og kreativ person skal kunne få opp omsetningen ytterligere.

Håper på en fortsettelse

Siden i vår har Per Rune Guldbrandsen gått i tanker om å selge Kopi Partner. Fremfor alt på grunn av alder, men etter at han ble rammet av hjerteproblemer i høst har det blitt mer alvor i å finne noen som kan ta over. Han har forsøkt å selge via Finn.no uten resultat og har derfor overlatt jobben til en bedriftsmegler.

Canon-maskinene er de som går mest hos Kopi Partner.

En tidligere konkurrent i Sandefjord la ned sin virksomhet for noen år siden uten å forsøke å selge, men Per Rune håper å slippe å avvikle og at noen heller kan kjøpe virksomheten og drive videre.

– Da jeg la ut Finn annonsen på Facebook fikk jeg overraskende mange reaksjoner fra kunder om at jeg ikke må gi meg og det fikk meg til å tenke at jeg må finne noen som kan ta over. Jeg fikk noen forespørsler da, men ingen var seriøse nok.

Lokalet har han leiekontrakt på i ett år til og opsjon på ytterligere tre år.

– Jeg kan tenke meg å jobbe kanskje 50 prosent i en overgangsperiode med en ny eier. Men jeg liker virkelig ikke tanken på å behøve å legge ned.

Hvordan skulle en perfekt kjøper se ut?

– Noen som har interessen og ønsker å yte service samt levere god kvalitet, men også tenke litt nytt. Enkelte sier at for eksempel tekstiltrykk er god butikk, jeg tror det finnes muligheter til å vokse ettersom kundene er der. Det merker jeg jo hver dag.

Kopi Partner har eksistert i Sandefjord siden 1990, da het firmaet Kopisentralen. Foto: Kavlie-Borge

Siste nytt

Ett år etter konkursen: HBO Grafisk har snudd minus til pluss

I mai 2024 begjærte daværende HBO Nova Print i Haugesund seg konkurs. Noen dager senere kom Ålgård Offset inn som ny majoritetseier, og selskapet endret navn til HBO Grafisk. Et drøyt år etter ser det mye lysere ut.
HBO Grafisk Grethe Nygaard
Ett år etter konkursen: HBO Grafisk har snudd minus til pluss

Produksjonsskrivere med forbedret ytelse og brukervennlighet

Ricoh lanserer en oppgradering av Ricoh Pro C5400 som skal kombinere høyere kapasitet og forbedret driftseffektivitet med økt brukervennlighet. Serien er utviklet for å møte de varierte behovene til både kommersielle trykkerier og bedriftskunder.
RICOH_ProC5400
Produksjonsskrivere med forbedret ytelse og brukervennlighet

Stor interesse for Floras oppgraderte planskriver

Den svenske forhandleren NI Solutions deltok på vårens Sign, Print & Promotion-messe for å bli bedre kjent med det norske markedet. I porteføljen sin har de to relativt nye varemerker innen storformat.
Flora 2 ver 2
Stor interesse for Floras oppgraderte planskriver

Europeisk hovedstad forbyr PVC-reklame

Tallinn blir den første europeiske hovedstaden som forbyr PVC-reklame i det offentlige rom utendørs.
tallinn-584127_1280
Europeisk hovedstad forbyr PVC-reklame

Les videre

Heidelberg inngår samarbeid med Manroland

Heidelbergs 175-års-jubileum markeres med nytt samarbeid med Manroland og åpning av verdens største Print Media Center.
H175_01
Heidelberg inngår samarbeid med Manroland

Postnord Strålfors får kjøpe 21 Grams

I juli 2024 annonserte det statseide svenske trykkeriet Postnord Strålfors sin intensjon om å kjøpe opp selskapet 21 Grams. Nå har det svenske Konkurrensverket gitt klarsignal til oppkjøpet, men har lagt føringer for virksomhetene. Begge firmaene opererer også i Norge.
Marie Konkurrensverket
Postnord Strålfors får kjøpe 21 Grams

Lars Nilsson blir administrerende direktør i Marabus datterselskap i Europa

Marabu Scandinavias administrerende direktør Lars Nilsson får en sentral rolle i Marabus europeiske datterselskap. I forbindelse med dette trer Victor Bildsten inn som visepresident i Marabu Scandinavia.
Marabu-ver-2-1024x682
Lars Nilsson blir administrerende direktør i Marabus datterselskap i Europa

PS Press kjøpte Arizona på Fespa – og fikk en fin pris

Mossfirmaet PS Press Reklame hadde travle dager på Fespa i Berlin. De dro hjem med både en ny maskin og en Fespa-pris.
PS Press Canon
PS Press kjøpte Arizona på Fespa – og fikk en fin pris