Elitron er på plass hos NIZE equipment

Foto: Søren Winsløw
PUBLISERT: 10 april 2024
OPPDATERT: 10 april
Direktør Lars Nikolajsden er stolt over at NIZE-equipment nå kan tilby hele Elitrons utstyrspakke eksklusivt i Norden.

Etter 14 dager med installasjon og intensiv opplæring er NIZE-equipment klart til å vise frem det siste tilskuddet til deres produktportefølje. Det er det italienske high-end skjære- og fresebordet Elitron Kombo SDC+ i formatet 320 x 210 cm de har montert i sitt demosenter i Odder i Danmark.

Direktør Lars Nikolajsen forteller at de i mange år har lett etter en sterk samarbeidspartner som de kunne representere utelukkende i Norden. Vi har nå lykkes med avtalen med Elitron, som gjelder hele Elitrons utstyrspakke.

– Vi tilbyr Elitron et sterkt partnerskap med høyt kunnskapsnivå og en solid serviceorganisasjon. Det vi krever av dem er en rask respons som kan presse nivået dypere enn vi selv kan klare når behovet melder seg. Vi føler oss overbevist om at Elitron kan levere i dag, sier Lars Nikolajsen.

Elitron har patentert en skjærekniv som kan V-skjære begge sider samtidig.
Patentert skjæreverktøy

Det nye skjærebordet som de har montert er i formatet 320 x 210 cm og er utstyrt med et transportbånd som gjør at du kan mate direkte fra rullen. Selv om bordet er tilgjengelig både i mindre format og uten transportbånd, er det ifølge Lars Nikolajsen mest fornuftig å installere bordet i dagens konfigurasjon. For da kan de fullføre hele produksjonsflyten fra alle sine printere, inkludert rulleprintere.

Elitron-bordet har ulike verktøy som freser, sporkniv, oscillerende kniver og et patentert 45 graders vinkelskjæresett. Det finnes også verktøy for å skjære i en rekke andre vinkler. Det spesielle med 45 graders vinkelkuttersettet er at det kutter hele vinkelsporet på en gang. Dette er så vidt meg bekjent ikke sett før.

Tre nivåer av optisk assistanse

Elitron-skjærebordet er utstyrt med et Seeker-kamerasystem montert på verktøyhodet, som skanner tilpasningsmerkene før skjæring. På denne måten sikres alltid et presist kutt.
Med Seeker Pro-alternativet, som er montert på en frittstående bom over skjærebordet, kan systemet gjenkjenne motivet på skjærebordet og hente ut tilsvarende skjærefiler automatisk. Til slutt har de installert en projektor som for eksempel kan projisere en eller flere tilskårne figurer på bordet. Hvis det er flere utskårne figurer, kan de enkelt flyttes rundt og roteres på skjermen, noe som umiddelbart gjenspeiles i projeksjonen. På denne måten kan du bruke det beste av for eksempel skinn eller papirrester.

NIZE equipment har også utviklet en transportvogn som gjør det enkelt å flytte ruller fra skriver til skjærebord. Det er det danske selskapet Hovmand som har produsert den.
Utviklingen i printermarkedet setter press på skjærebordene

Printerne blir raskere og raskere hele tiden. Dette øker presset på skjærefasilitetene, hvor enkelte må gjøre ekstra investeringer for å henge med. Elitron har en Twin Head-løsning, hvor skjæring skjer med to hoder fra hver bom.

– Det var ikke populært blant danske kunder for bare fem år siden, men jeg er ikke så sikker lenger. Jeg tror faktisk at flere vil velge den løsningen fremfor å investere i et ekstra skjærebord, sier Lars.

Elitron har skjærebord på innstegsnivå fra 80 x 160 cm helt opp til helautomatiske produksjonssystemer, hvor man kan kjøre en pall inn i den ene enden og så få ferdig skårede materialer levert på pall i den andre.

Håper messene vil stimulere markedet

Lars Nikolajsen forteller at kundene deres ser ut til å ha det travelt nok. Dette indikeres av trenden innen skriverblekk, kniver og kuttere. Men når det gjelder investeringer i maskiner, er markedet litt avventende. Dette kan både skyldes den globale situasjonen, men også at vi står foran den store grafiske messen DRUPA, og her mener han det blir en del å hente, både når det gjelder nyheter, automatisering og kunstig intelligens.

14 dager med installasjon og intensiv trening går mot slutten.

Siste nytt

RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De to Oslo-trykkeriene RKGrafisk AS og TS Trykk AS danner et felles selskap. Sammen ønsker de å skape en sterkere og mer slagkraftig aktør innen grafisk produksjon og trykketjenester.
Skärmbild 2026-01-16 140249
RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De har doblet omsetningen siden pandemien

Med aner tilbake til 1949 har Trondheimsbedriften Ernestus Skilt & Reklame en lang historie som skiltprodusent. Selv om det har skjedd ting underveis, er oppdraget nå, som den gang, å gjøre andre bedrifter synlige.
Trio kudu
De har doblet omsetningen siden pandemien

Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Før flyttingen til Langhus investerte Merkur Grafisk i en Heidelberg Speedmaster XL 106-8P, «verdens raskeste offsetpresse». Merkur er nå rangert helt i toppsjiktet i Heidelbergs globale effektivitetsmåling.
heidelberg2
Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Roland DG implementerer tekniske og ytelsesrelaterte oppdateringer til TY-300 DTF-skriveren. Dette vil gi bedre robusthet under høy belastning.
TY300-1
Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Les videre

Boksalget opp fem prosent i høst

Boksalget har tatt fart i høst, og i slutten av november var salget fem prosent høyere enn på samme tidspunkt i fjor. Det viser tall fra Bokhandlerforeningen.
bokhandlerforeningen-2-2-scaled-2
Boksalget opp fem prosent i høst

NIZE equipment styrker sin serviceorganisasjon

NIZE equipment utvider nok en gang serviceteamet sitt for å møte den økende etterspørselen etter teknisk support og pålitelige løsninger i den grafiske bransjen.
Stefan-og-Jesper-Elitron-ny
NIZE equipment styrker sin serviceorganisasjon

Tverrfaglig gruppe lanserer "Sustainable Print Manifesto"

Dokumentet beskrives som et enhetlig bærekraftsrammeverk laget av og for den globale trykkeribransjen. Målet er å fremme ansvarlig produksjon, bruk og resirkulering av trykte materialer.
Carlos-Presentation-DPP-Berlin1
Tverrfaglig gruppe lanserer «Sustainable Print Manifesto»

Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”

Den grafiske bransjeforeningen Intergraf oppfordrer nå EU til å utsette den kontroversielle avskogingsforordningen EUDR, som etter planen trer i kraft 30. desember 2025.
EUDR-2-1024x684
Intergraf: ”Stans innføringen av EUDR”