
Sammen med en stor del av Fujifilms omfattende portefølje, vil et par nye B2-printere være utstilt på Fujifilms stand på Drupa, som er intet mindre end 2.420 m2 stor, hvilket noenlunde tilsvarer tre håndballbaner.
Fujifilm feirer 90 år i år og markerer det med en sammenslåing av deres to grafiske divisjoner Graphic Communication og Business Innovation, så de står enda sterkere i hele det grafiske segment. Det omfatter alt fra offset- og fleksoplateteknologi til toner- og inkjetteknologi over til avanserte programvareløsninger.
B2-formatet er interessant
Hiroaki Shimosaka, Senior General Manager hos Fujifilm, forteller:
– I 2011 lanserte vi den hittil raskeste inkjet B2-printeren, som ble kjent for sin høye kvalitet: JetPress 720S som kunne fremstille 2 700 ark i timen. Vi har mer enn 300 maskiner på markedet i dag og vil på Drupa vise den nyeste modellen JetPress 750 HS (High Speed), som printer 5 400 ark i timen.
Fujifilm viser også deres nyskapning, Revoria 12500, som er en B2 toner-printer. Der har ikke tidligere vært noen firmaer som for alvor har lykkes med å fremstille produksjonsprintere i større enn B3-formatet, så det blir spennende å se hva denne nye maskinen klarer.
Inkjet sprer seg til nye segmenter
Den vellykkede utviklingen av JetPress-serien har gjort at Fujifilm nå også søker nye markeder for teknologien. Således viser de JetPress 1160 CFG – en rullebasert papir- og kartong-printer, som Fujifilm har hatt stor suksess med i Japan, hvor de har 150 maskiner. Nå blir den lansert i resten av verden. Det skjer samtidig med at maskinen utstyres med en ny modul for papirstabilisering.
Utover dette vil Fujifilm vise JetPress 790, som også er en rulle-printer, men denne er beregnet til etiketter og fleksible emballasjer. Banebredden er 79 cm, oppløsningen 1 200 x 1 200 og hastigheten 50 meter i minuttet.
Storformat
Sammen med partneren Barberan har Fujifilm utviklet et single-pass inkjet monster til bølgepapproduksjon. De presenterer også en ny Acuity Hybrid-storformatprinter med en ny fargeteknologi, som de kalder AquaFuze. Den er vannbasert, men inneholder foto-initiatorer, som herder ved bruk av UV-LED. Ifølge Fujifilm en farge som kombinerer de beste fra vann-, solvent- og UV-farger.
Mye mer enn det vi har nevnt her vil bli vist, men disse er ventelig høydepunktene.