Sign Text begynner å selge Canon-maskiner

PUBLISERT: 21 oktober 2024
OPPDATERT: 21 oktober
Anton Strand, Canon Norge, og Thomas Fjeldberg, Sign Text, har stor tro på det nye samarbeidet.

Sign Text og Canon Norge har inngått et partnerskap om salg av storformatprintere. De to partene har hatt et nært samarbeid i mange år og det utvides ytterligere nå.

– Vi har nettopp signert en avtale der vi får rett til å selge Canons maskiner, media og utstyr rundt dette. Det er veldig spennende, sier Thomas Fjeldberg, daglig leder i Sign Text.

Sign Text har ikke fra før noe salg av maskiner eller annet utstyr. Deres spesialitet er media med store varemerker som 3M i porteføljen. Selskapet har dessuten et stort kurstilbud innen foliering gjennom Sign Academy. Avtalen innebærer ikke at Sign Text endrer sin forretningsstrategi, heller at de nå kan tilby noe mer til sine kunder enn tidligere. Sign Text og Canon har også en del sammenfallende kunder som vil kunne dra fordeler av dette.

Canon Norge har en egen salgsorganisasjon som selger til det norske markedet, men også samarbeidspartneren Jacobsen Reklameagentur i Kristiansund som selger Canon Colorado-maskiner. Anton Strand, ansvarlig for storformat i Canon Norge, sier at Canon har en tydelig partnerstrategi og når anledningen oppsto å knytte til seg Sign Text som forhandler syntes han dette var interessant av flere årsaker.

– Sign Text med et stort antall mediekunder treffer en del av markedet som vårt eget salgsapparat kanskje ikke treffer. De er sterke på skiltmarkedet, men har også kunder innen foliering, og ikke minst, bilfoliering. Sign Gruppen har også en solid kunnskapsplattform i Sign Academy som våre kunder vil ha glede av, sier Anton Strand om det nye samarbeidet.

Sign Text utvider nå sitt kurstilbud som Canon også ønsker å tilby til sine kunder.

«Utfyller hverandre»

Avtalen med Sign Text omfatter Canon sin UVgel-teknologi med produkter som Canon Colorado rullprintere. Andre storformat-produkter vil kunne være aktuelle på casebasis.
Installasjon og teknisk service vil bli utført av Canon. Kundene får tilbud å inngå serviceavtale med Canon Norge, på lik linje med kunder som kjøper maskiner fra Canon direkte.

Fra juni 2024 inkluderer Canon fem års dele-garanti på alle nye Colorado og Arizona printere. Dette kommer i tillegg til den toårsgarantien de har hatt på printhoder.

– Slik jeg ser det så utfyller vi hverandre på en god måte. Vi har selv fem Canon-maskiner i produksjonen hos Sign Production, så vi har mye kunnskap om Canons produkter, sier Thomas Fjeldberg.

Han sier at det nye samarbeidet egentlig ikke endrer så mye hvordan Sign Text arbeider siden de allerede har salg av media. Maskinene innebærer bare at porteføljen blir mer komplett.

– Alle våre konkurrenter tilbyr i dag printere. Vi ønsket ikke å etablere en struktur for salg og service av maskiner, men knytte oss til en eksisterende leverandør som har et omfattende nasjonalt servicenettverk. Dette gir oss en trygghet i henhold til vår sterke kundeforpliktelse.

– Det betyr nok at vi får en sterkere forpliktelse mot kundene. Vi jobber selv mye med å få materialene til å fungere på best mulig vis i maskinene, og det er noe som jeg tror kan komme mange kunder til gode.

Stiller ut sammen

I Norge har Canon Colorado M5 solgt bra siden lanseringen i fjor. Med den nye samarbeidsavtalen med Sign Text håper Canon å nå ut i enda større utstrekning også med M3-modellen. De to modellene har mange likheter, blant annet er de utstyrte med Canons UVgel-blekk, CMYK med tilvalg av hvitt, og kan også skrive ut med FLXfinish, det vil si både matt og glanset i samme utskrift. Det som skiller dem fra hverandre er fremfor alt hastigheten. M3 kan printe opp mot 111 kvadratmeter i timen og M5 opp til 159 kvadratmeter i timen. Colorado M3 kan naturligvis også oppgraderes til M5.

Canon har fra før sitt showroom, Canon Image Factory i Oslo, der kundene kan se maskinene og eksempler på kreative applikasjoner. Og hos Sign Text kan kundene få se maskinene jobbe live i et produksjonsmiljø.

– Vi jobber på ulike fronter. Tanken er at vi til å begynne med i alle fall skal jobbe med de salgressursene vi allerede har. Vi kommer til å ha et tett samarbeid med Canon, for eksempel når det gjelder det tekniske, sier Thomas Fjeldberg.
Samarbeidet kommer også til å være synlig på Sign Print & Promotion-messen i Oslo, den 19.–20. mars 2025, da Sign Text og Canon stiller ut sammen. På standen kommer Canons produkter til å vises sammen med de materialene som Sign Text selger fra før av. Mer informasjon om dette kommer når det nærmer seg. Du kan allerede nå lese om messen på sipp.no.

Les videre

Ricoh Norge flytter hovedkontoret

Ricoh Norge åpner sitt nye hovedkontor i Kværnerbyen, hvor 75 ansatte vil være tilknyttet. Kontoret har 28 arbeidsplasser og 6 touchdown-plasser, alle administrert gjennom Ricoh Spaces, en egenutviklet webapplikasjon for bestilling av arbeidsbord, møterom og parkering.
Ricoh-3-kollage

Roland DG lanserer nytt flaggskip i storformatserien

TrueVIS XP-640 er en 64-tommers eco-solvent inkjetprinter som, med et forskutt skrivehodedesign og finere dråpestruktur, leverer både høyere tetthet og hastighet.
XP-640_Printer

Scandraft etablerer lager i Drøbak

Materialleverandøren Scandraft har nylig åpnet ett nytt lager i Drøbak. Dette skal styrke servicenivået til de norske kundene, med ambisjonen om å bli Norges ledende leverandør av grafiske materialer.
Media

Tetra Pak elektrifiserer transporter mellom lagre i Malmø

For første gang bruker Tetra Pak en helelektrisk lastebil. Lastebilen har avgang fra Tetra Pak i Lund, hvor den blir lastet over natten. Deretter lastes den og kjøres til to eksterne lagre i Malmø havn.
tetra-lastbilx

Siste nytt

Ricoh Norge flytter hovedkontoret

Ricoh Norge åpner sitt nye hovedkontor i Kværnerbyen, hvor 75 ansatte vil være tilknyttet. Kontoret har 28 arbeidsplasser og 6 touchdown-plasser, alle administrert gjennom Ricoh Spaces, en egenutviklet webapplikasjon for bestilling av arbeidsbord, møterom og parkering.
Ricoh-3-kollage

Roland DG lanserer nytt flaggskip i storformatserien

TrueVIS XP-640 er en 64-tommers eco-solvent inkjetprinter som, med et forskutt skrivehodedesign og finere dråpestruktur, leverer både høyere tetthet og hastighet.
XP-640_Printer

PrintVis leverer umiddelbare CO2-beregninger

PrintVis, den skybaserte administrasjonsplattformen for grafisk industri, har annonsert et strategisk partnerskap med CarbonQuota for å integrere automatiserte CO2-beregninger i printhåndteringsløsningen.
Dom-Harris-Kasper-Tomshoj

Addbrand vil vokse noe så inn i Norden: ”Vår ambisjon er konstant vekst”

Addbrand har de siste årene gjort flere oppkjøp, både i Sverige og resten av Norden, og ambisjonen er å vokse videre. Sign & Print har besøkt selskapets hovedkontor i Bankeryd for å høre mer om pågående initiativer og fremtidige vekstplaner.
Kartong