
Konkurransetilsynet har nå gitt grønt lys for Amedia Lokal AS til å overta Kildegruppen AS, der blant annet Flisa Trykkeri inngår.
Per-Otto Sletten, daglig leder i Flisa Trykkeri, ser positivt på endringen:
– Det betyr at vi får en solid eier i et stort mediehus. Vår tidligere eier hadde dårlig økonomi og underskudd de siste årene. Så å få Amedia om bord tror jeg blir en stor styrke for oss. Det blir spennende å se hvilke synergier vi kan ta ut av dette, sier Per-Otto Sletten.
Beslutningen kom i slutten av januar 2026. Konkurransetilsynet har ingen innvendinger mot at Amedia overtar Kildegruppen på Hamar, der Flisa Trykkeri har vært et heleid selskap. Amedia har tidligere vært største aksjonær med 34 prosent. Oppkjøpet innebærer at Amedia vil eie 98,9 prosent av aksjene. Foruten Flisa Trykkeri har Kildegruppen også hatt flere lokalaviser i sin portefølje, slik som Hamar Arbeiderblad, Lokalavisa Trysil-Engerdal og Stangeavisa.
For Flisa Trykkeri ser det ikke ut til å bli noen store endringer rent praktisk med Amedia som ny eier.
– Vi har ikke fått noen signaler om det og fortsetter som tidligere. Derimot har vi en del kompetanse som kan være et supplement til det Amedia tilbyr, som vi håper kan være av verdi for dem.
Amedia har allerede flere egne trykkerier for avistrykk i Lillestrøm, Biri, Egersund og Voss. Siden Flisa Trykkeri ikke opererer på samme produktmarked som Amedias avistrykkerier, har dette ikke vært et hinder for overtakelsen.
Hvordan var 2025 for Flisa Trykkeri?
– Vi hadde en omsetning på rundt 103 millioner kroner og et overskudd på 3 millioner. Det kunne selvsagt vært bedre, men i disse tider er det ikke så verst tross alt. I år håper vi å kunne øke både omsetningen og resultatet, men det vil kreve at vi er offensive og på hugget.
Hva skjer ellers hos dere, er det noen investeringer eller annet på gang?
– Nei, vi er veldig godt skodde når det gjelder det teknologiske. Derimot vil vi gjerne spisse det vi gjør og bli enda bedre, sier Per-Otto Sletten.




