Epson på Heimtextil 2017

PUBLISERT: 15 desember 2016
OPPDATERT: 15 desember

epson_heimtextil

Epson har etablert to nye innovasjonssentre for utvikling av nye digitale tekstilprodukter: The Innovation Research Lab skal fokusere på forskning og utvikling av blekkteknologi og er etablert i samarbeid med For.Tex. The Printing Research Center, i samarbeid med F.lli Robustelli, en stor tekstilprintaktør og nylig kjøpt opp av Epson, skal videreutvikle Epsons blekkbaserte kjerneteknologi innen tekstilprint.

Begge er lokalisert ved Epsons Textile Solution Center i Como, Italia. Etableringen innebærer at Epson, For.Tex og F.lli Robustelli har realisert visjonen om å skape en internasjonal hub i Italia for den digitale tekstilprintindustrien. Nå tar Epson med seg en av Robustellis maskiner til Heimtextil-messen i Frankfurt.

For første gang på Heimtextil (10-13. januar 2017) viser Epson den digitale produkjonsskriveren Monna Lisa®. I løpet av de siste 10 årene har Monna Lisa beveget seg fra pionerfasen fra prøving over til pålitelig full-skala produksjon. Produsert av Robustelli med Epson skrivehoder, og ved bruk av Genesta® blekk utviklet av Epson i samarbeid med For.Tex, er Monna Lisa en totalløsning for det profesjonelle tekstilmarkedet. Tilgjengelig i tre utskriftsbredder (180, 220 and 320 cm), gir den redusert produksjonstid, muligheten til å skrive ut tilpasset design på alle typer stoff, lave kostnader og fleksibilitet på prøveutskrifter.

I dag er over tre millioner kvadratmeter skrevet ut på stoff med Genesta pigmentert blekk: På Heimtextil vil den 160cm Monna Lisa T16-modellen benytte åtte-fargers Genestapigmentert blekk for å skrive ut på naturlige stoffer for et variert utvalg av tekstiler for hjemmet. Besøkende vil se trykte stoffer av høy kvalitet med høy kromatisk nøyaktighet, re-produserbare og motstandsdyktige og holdbare farger . Utskrifter på Monna Lisa med Genesta pigmentert blekk krever ikke damping eller vasking, noe som gjør det til en svært miljøvennlig prosess som møter industriens fokus på miljøvennlige produksjonsteknikker.

Epson vil også demonstrere SureColor SC-F9200, 64-tommers modellen fra SureColor-serien av en rekke dye-sublimeringsskrivere som er rimelig og enkel i bruk. Denne svært fleksible maskinen er ideell for produksjon av små til mellomstore volumer av tekstiler av høy kvalitet og for sublimering av skreddersydd design på harde underlag som bordplater, krus, bestikk og vaser med mer. SC-F9200 er en fire-farger-skriver som bruker Ultrachrome DS blekk med HDK Svart med høy tetthet. Den har dobbelt Epsons PrecisionCore TFP skrivehode for å sikre konsistente og pålitelige resultater med suveren farge og klarhet. Besøkende ved standen vil også kunne se skrivebordsmodellen Epson SureColor SC-F2000 direct-to-fabric-skriver i aksjon med produksjon av håndklær, forklær, puter og vesker on-demand og i løpet av minutter.

Epson samarbeider tett med tekstildesignere og høyskoler rundt om i verden for å utforske tyngden av digital trykking innen mote og innredningsbransjer. I anledning Heimtextil har selskapet slått seg sammen med fire unge europeiske tekstildesignere fra «Design for Living»-initiativet for å vise frem fleksibiliteten og potensialet for digitaltrykk ved å lage en rekke tekstilprodukter. På standen vil et tilpasset design fra en av disse studentdesignerne være implementert på tvers av flere stoffer og produkter for hjemmet for å vise frem hvor stor frihet og muligheter Epson og Robustelli-teknologien gir designere og produsenter.

– Valg og tilpasning er hva tekstilbransjen ønsker seg og Epsons svært allsidige skrivere for sublimering og direkte-til-naturlig stoff, er utviklet for å møte denne etterspørselen, sier Giovanni Pizzamiglio, sjef for Pro-Graphics Sales, Epson Europa. – Det betydelige utvalget av ull, lin, bomull, silke og polyester-baserte stoffer som kan skrives ut, kombinert med det siste innen Epson-teknologi innenfor digital tekstiltrykk, betyr at det nå er mulig å gjengi høy kvalitet, levende og slitesterk design i alle volum. Vårt mål er å gi designere, produsenter og forhandlere evnen til å produsere kvalitet, skreddersydde tekstilprodukter kostnadseffektivt og raskt for å møte hurtig skiftende markedstrender, avslutter han.

Epson har stand C10 i hall 6.0 på Heimtextil i Messe Frankfurt.

Siste nytt

HBO Grafisk satser videre innen emballasje

I løpet av høsten installerte HBO Grafisk i Haugesund en maskin for bretting og liming av emballasje. En tilbakevendende lokal kunde var avgjørende for investeringen.
Ørjan og Tage-2
HBO Grafisk satser videre innen emballasje

Det er forventet at trykkmarkedet vil vokse – inkjet driver utviklingen

I 2025 var det globale trykkerimarkedet verdt 868 milliarder dollar. Markedet forventes å vokse med en årlig vekstrate på 2,2 prosent frem til 2030 med en total markedsverdi på 969,7 milliarder dollar, ifølge en ny rapport fra Smithers.
FotoJet-2026-01-16T134005.134
Det er forventet at trykkmarkedet vil vokse – inkjet driver utviklingen

Plakater trykt med formål å skulle stjeles

Tyveri av reklameplakater i for eksempel T-banemiljøer er et vanlig fenomen, ifølge de involverte i en ny reklamekampanje.
pressbild3-1
Plakater trykt med formål å skulle stjeles

Wrap Fest tilslutter seg Fespa i Barcelona

Wrap Fest forlater Storbritannia og blir en del av Fespa 2026 i Barcelona.
Wrapping_WrapFest
Wrap Fest tilslutter seg Fespa i Barcelona

Les videre

Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Roland DG implementerer tekniske og ytelsesrelaterte oppdateringer til TY-300 DTF-skriveren. Dette vil gi bedre robusthet under høy belastning.
TY300-1
Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Bedre metning for DTG/DTF

Sterkere metning loves i DTF/DTG-utskrifter med den nye Digital Factory 12 fra Fiery.
caps
Bedre metning for DTG/DTF

Antalis styrker sin posisjon innen tekstiltrykk

Antalis, som distribuerer forbruksvarer, utstyr og løsninger for en rekke deler av den grafiske industrien, kjøper opp nederlandske Texo Trade Services, en produsent og distributør av trykkbare tekstiler og transfertrykkmedier for tekstil- og storformattrykk.
tts-banner
Antalis styrker sin posisjon innen tekstiltrykk

De hjelper deg med å utvide ditt tilbud

Indukta, Indukta Technologies og ACP Systems er en sterk trio av selskaper som stiller ut sammen på Sign&Print-messen. De vil vise frem nye produkter innen broderi, søm, laser- og DTF-trykking.
IndTech
De hjelper deg med å utvide ditt tilbud