ISO-standard for miljømåling

PUBLISERT: 21 januar 2011
OPPDATERT: 21 januar

n46506 - iso-miljo¦ê_web

Den tekniske komiteen hos den internasjonale standardorganisasjonen, TC 130, har lansert en ny arbeidsgruppe med navnet WG11. Målet for gruppen er å utvikle et sett standarder som skal dekke trykkeribransjen miljøpåvirkning. Arbeidet sammenfaller med det britiske forskningsinitiativet Verdigris, drevet av Digital Dots. For tiden arbeider WG11 med forslaget 16759, som er forutsetningene for måling av karbonutslipp i trykksaker. Fristen for dette arbeidet er satt til 4. februar. Verdigris oppfordrer grafiske bedrifter til å ta en aktiv rolle i utviklingen av standarden gjennom sine nasjonale ISO-organer.

– Arbeidet med å etablere standarder er tidkrevende, ubetalt og tungt, uttaler Laurel Brunner (bildet), grunnlegger av Verdigris. – Derfor er det ikke overraskende at trykkerier og forlag viser motvilje til å delta. Men resultatene vil påvirke den grafiske industriens konkurranseevne, og det er viktig fordi det gir oss en drivkraft for å skape forbedringer i produksjonen, sier hun. Ifølge Laurel Brunner vil den nye standarden være klar til Drupa 2012.

Siste nytt

RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De to Oslo-trykkeriene RKGrafisk AS og TS Trykk AS danner et felles selskap. Sammen ønsker de å skape en sterkere og mer slagkraftig aktør innen grafisk produksjon og trykketjenester.
Skärmbild 2026-01-16 140249
RKGrafisk og TS Trykk slår seg sammen

De har doblet omsetningen siden pandemien

Med aner tilbake til 1949 har Trondheimsbedriften Ernestus Skilt & Reklame en lang historie som skiltprodusent. Selv om det har skjedd ting underveis, er oppdraget nå, som den gang, å gjøre andre bedrifter synlige.
Trio kudu
De har doblet omsetningen siden pandemien

Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Før flyttingen til Langhus investerte Merkur Grafisk i en Heidelberg Speedmaster XL 106-8P, «verdens raskeste offsetpresse». Merkur er nå rangert helt i toppsjiktet i Heidelbergs globale effektivitetsmåling.
heidelberg2
Merkur Grafisk i Heidelbergs «champion-klasse»

Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Roland DG implementerer tekniske og ytelsesrelaterte oppdateringer til TY-300 DTF-skriveren. Dette vil gi bedre robusthet under høy belastning.
TY300-1
Roland DG styrker TY-300 for industriell DTF-produksjon

Les videre

Mer om HP og Xerox

I august og september ble det ført diskrete samtaler mellom ledelsen i HP og Xerox. Xerox har fått penger i kassen etter å ha solgt sin asiatiske virksomhet til Fujifilm. De pengene skulle nå brukes til å kjøpe HP.
unadjustednonraw-thumb-1c24
Mer om HP og Xerox

Halden Arbeiderblad mimrer

halden_arbeiderblad
Halden Arbeiderblad mimrer

Emballasjeforeningens nye nettsider

Emballasjeforeningens nye nettsider

Sign og Print retter

Sign og Print retter